Светском усклађеном времену биће придодата једна секунда
ПРОМЕНА ДО КОЈЕ ЋЕ ДОЋИ ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА ЈУНА 2012.
- Од 1972. године до данас додате су укупно 24 секунде. Последњи пут се то догодило 31. децембра 2008. године
- Научници су утврдили окретање Земље око своје осе сваког дана заостаје за атомским временом по једну милисекунду. Другим речима, разлика између атомског и астрономаског времена достиже једну секунду на сваких хиљаду дана
ПОСЛЕДЊЕГ дана јуна 2012. тзв. светском координираном времену биће додата једна секунда. Да би била отклоњена разлика између атомског и астрономског времена јер је до секундног неслагања дошло због неравномерности у кружењу Земље око своје осе.
Нова секунда ће се појавити 30. јуна у 23 сата и 59 минута и 59 секунди, али ће то у Србији бити - секунд до истека првог сата после поноћи 1. јула 2012. године.
Историјско рачунање времена се базирало на средњем периоду обртања наше планете око сопствене осе, а дужина секунде се изводила из тог интервала. Са појавом атомских часовника добијен је апарат за мерење времена који се показао прецизнијим од астрономских метода, па отада мора да одговара атомским стандардима.
Године 1970. међународним споразумом установљена су два временска стандарда. Један од њих је УТ1 који је заснован на обртању Земље, а други - УТС (светско координирано време) - на атомском времену.
Отада Међународна служба обртања Земље води рачуна да се та два стандарда међу собом не разилазе више од 0,9 секунде. А кад се то догоди, као у овом случају, онда - додаје „секунду која недостаје“.
Од 1972. године до данас додате су укупно 24 секунде. Последњи пут се то догодило 31. децембра 2008. године.
Научници су утврдили окретање Земље око своје осе сваког дана заостаје за атомским временом по једну милисекунду. Другим речима, разлика између атомског и астрономаског времена достиже једну секунду на сваких хиљаду дана.