Свет је имао пет суперимперија – Римску, Монголску, Британску, СССР и САД

УТИЦАЈНИ АМЕРИЧКИ ЛИСТ NATIONAL INTEREST ПОДВУКАО СВОЈУ ЦРТУ ИСПОД СВЕТСКЕ ИСТОРИЈЕ

  • Римска империја је у време свог пуног расцвата имала преко 60 милиона становника, што значи да је у њеним границама живео безмало сваки четврти становник света у то време
  • У случају Монголске империје – тврди National Interestнајфантастичнији је сам њен настанак. Јер, група племена која су заједно бројала само око милион људи, успела је да освоји државе које су од тог племенског савеза биле веће сто пута
  • Британска империја је захватала безмало четвртину укупног светског копна и петину свих насеља и градова на планети. Њен главни ослонац и „полуга” ширења била је војно-поморска флота
  • САД и Западна Европа су страховали да СССР може контролисати цео свет јер контролише североисточни део Евроазије
  • National Interest упозорава сопствену земљу и руководство да САД морају имати на уму да су све супердржаве пре или касније престале да то буду. И да су најчешћи разлог за то били – унутрашњи проблеми

         УТИЦАЈНИ амерички лист National Interest сачинио је списак пет највеличанственијих супер држава у целој светској историји.

         На том списку нашле су се: Римска империја, Монголска империја, Британска империја, Совјетски Савез и Сједињене Америчке Државе.

         National Interest је већ у уводу текста посвећеног супердржавама нагласио да се оне разликују од великих империја по томе што су располагале (у случају САД – располажу) довољним ресурсима за одржавање неприкосновене доминације над својим супарницима.

         Римска империја је – како наглашава амерички лист – била главна држава античког света, а њена моћ била је неспорна и у Европи и на Блиском истоку и Северу Африке. У време свог пуног расцвата имала је преко 60 милиона становника, што значи да је у њеним границама живео безмало сваки четврти становник света у то време. Римске легије биле су непобедиве у свим кључним биткама, а сама империја се распала у серији грађанских ратова.

         У случају Монголске империје – тврди National Interest – најфантастичнији је сам њен настанак. Јер, група племена која су заједно бројала само око милион људи, успела је да освоји државе које су од тог племенског савеза биле веће сто пута.

         Настанак Монголске империје био је могућ захваљујући изванредној тактици, мобилности монголских трупа и коришћењу достигнућа покорених народа.

         Монголска империја је у свој састав укључивала огромне територије Централне Азије, Јужног Сибира, Источне Европе, Кине и Тибета. Нестала је због сталних непријатељстава унутар своје владајуће касте.

         Почетком 20. века највећа од свих империја које су икада постојале постала је – Британска империја. Она је захватала безмало четвртину укупног светског копна и петину свих насеља и градова на планети.

         Њен главни ослонац и „полуга” ширења била је војно-поморска флота. Британци су нарочито тежили да контролишу кључне морске путеве и мореузе и да успоставе контролу над територијама удаљеним од поморских граница.

         National Interest оцењује да је прерастање СССР у супердржаву било неизбежно с обзиром на његове размере и богатство ресурса.

         Амерички лист указује да је СССР највећи део своје територије и становништва наследио од  „огромне Руске империје”. Сама „црвена империја” се ширила и јачала захваљујући умешној мобилизацији ресурса у тешким временима и способности побеђивања непријатеља.

         У  немогућност да се победи Совјетска империја уверио се и Хитлер. Јер, копнене снаге СССР са његовим атомским потенцијалом – постале су изузетно моћна снага. Запад се посебно бојао предности које је СССР давао његов географски положај.  САД и Западна Европа су страховали да СССР може контролисати цео свет јер контролише североисточни део Евроазије.

         National Interest наглашава да су САД успеле да постану супердржава тек после завршетка Другог светског рата. А после распада СССР постале су безмало неприкосновени лидер у војној и технолошкој области.

         Американци су, додаје исти лист, од Британаца позајмили методе ширењу властитог утицаја, засноване на економским интересима и трговини.

         National Interest упозорава сопствену земљу и руководство да САД морају имати на уму да су све супердржаве пре или касније престале да то буду. И да су најчешћи разлог за то били – унутрашњи проблеми.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари