„Сунчани авион“ за пут око света без слетања

ПРВИ МЕЂУКОНТИНЕНТАЛНИ ЛЕТ АВИОНА НА СОЛАРНИ ПОГОН

- ИЗ ШВАЈЦАРСКЕ ЗА МАРОКО

  • „Солар импулс“, тежак 1,6 тона, има распон крила од 63,4 метара на којима је инсталирано око 12.000 фотогалванских елемената, који соларном енергијом снабдевају четири електромотора снаге 10 коњских снага
  • „Соларни“ авион је први пут представљен јавности крајем јуна 2009. Први дужи лет је извео 7. априла 2010, када се у ваздуху одржао приближно 75 минута

        АВИОН на соларни погон „Солар импулс“ полетео је јутрос на свој први међуконтинентални лет - из Швајцарске за престоницу Марока, Рабат.

        „Соларни“ авион је полетео са писте у швајцарском кантону Пејерн у 08.24 по локалном времену и упутио се ка шпанској престоници Мадриду, где ће слетети у петак у два сата, објавио је информативни сајт „SolarImpulse.com“.

        Према подацима добијеним данас преподне, авион се креће брзином од 93 километара на сат на висини од око 3.500 метара.

        Летелицом управља Андре Боршберг, који је и њен конструктор, заједно са Бертраном Пикаром.

        „Соларни“ авион је први пут представљен јавности крајем јуна 2009. Први дужи лет је извео 7. априла 2010, када се у ваздуху одржао приближно 75 минута.

        У јулу 2010. је летео изнад Швајцарске који је трајао 26 сати, када су конструктори проверавали његове могућности за ноћно летење, коришћењем акумулиране сунчане енергије.

        Годину дана касније, у мају 2011, „Солар импулс“ са Бошбергом у кокпиту прелетео је из Швајцарске у Белгију, слетевши на аеродром у Бриселу 13 сати после полетања.

        „Солар импулс“, тежак 1,6 тона, има распон крила од 63,4 метара на којима је инсталирано око 12.000 фотогалванских елемената, који соларном енергијом снабдевају четири електромотора снаге 10 коњских снага.

        Конструктори се надају да ће постепеним смањењем тежине соларних батерија омогућити да летелица прими два пилота, који би могли да изведу лет око света без слетања.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари