Сукоби широм Египта: Опоненти неће Мурсија као „новог фараона”
МОЛОТОВЉЕВИ КОКТЕЛИ И СУЗАВАЦ НА КАИРСКОМ ТРГУ ТАХРИР, НАСИЉЕ У АЛЕКСАНДРИЈИ
- Политички противници оптужују Мурсија због декрета којим је своје одлуке учинио непоништивим све док не буде изабран нови парламент - да је нови Мубарак и „привремени диктатор” и да гуши револуцију
ОДЛУКА египатског лидера Мохамеда Мурсија да прошири своја овлашћења узнемирила је његове опоненте и довела да насилних сукоба у централном Каиру и другим градовима.
Полиција је испалила сузавац у близини каирског Трга Тахрир - средишта револуције којом је 2011. свргнут Хосни Мубарак - где су хиљаде тражиле оставку Мурсија и оптужиле га да организује „државни пуч“. Слични немири забележени су и у Александрији, Порт Саиду и Суецу, пренела је агенција Ројтерс.
Опоненти су оптужили Мурсија - чије одлуке, према декрету, не могу бити поништене док не буде изабран нови парламент - да је нови Мубарак и да гуши револуцију.
„Ти људи желе да врате режим“, узвикивали су демонстранти на Тахриру, понављајући паролу кориштену за време револуције којом је свргнут Мубарак. „Мурси, одлази“, поручивали су, као и „Мубараче, реци Мурсију да после трона следи затвор“.
Мурсијеви сарадници истичу да је циљ декрета убрзавање транзиције коју су ометале правне препреке, али су Мурсијеви ривали осудили његову одлуку и назвали га аутократским фараоном који жели да Египту наметне своју исламистичку визију.
„Радим у корист свих Египћана. Нећу бити пристрасан на уштрб иједног сина Египта“, рекао је Мурси испред председничке палате, поручујући да ради на социјалној и економској стабилности и ротацији власти.
„Мене не брине опозиција у Египту, али она мора бити стварна и снажна“, рекао је, покушавајући да умири критичаре и поручујући Египћанима да је посвећен револуцији. „Идемо напред, увек наред“.
После похвала из свих крајева света због посредовања у примирју између Хамаса и Израела у Појасу Газе, Мурси је у четвртак донео одлуку да скупштина, којом доминирају исламисти, не може бити распуштена док траје писање новог устава.
„Мурси је 'привремени' дикатор“, гласи наслов у једном независном листу.
Мурси, исламиста чији су корени у Муслиманској браћи, такође је проширио своја овлашћења која су му омогућила да смени непопуларног државног тужиоца и отворила врата за нова суђења Мубараку и његовим сарадницима.
„Поменути декрет представља у суштини пуч против државних институција и владавине права који ће вероватно подрити револуцију и транзицију ка демократији“, рекао је за агенцију Ројтерс Мерват Ахмед, независни активиста на Тргу Тахрир. „Страхујем да ће Мурси бити још један диктатор, као онај који је био пре њега“.
Водећи либерал Мохамед Ел Барадеј, који се придружио другим политичарима у четвртак вече како би затражили да декрет буде повучен, написао је на свом налогу на Твитеру да је Мурси „присвојио сва државна овлашћења и именовао себе за новог египатског фараона“.
У складу са предсједничким декретом, ниједна одлука коју он донесе не може бити поништена док нови парламент не буде заседао, што је потез који ће учвртити његову власт али који би додатно могао поделити Египат.
У Александрији, демонстранти су упали у канцеларију политичке партије Муслиманске браће, палећи књиге и столице на улици. Присталице Мурсија и његови опоненти сукобили су се и у другим деловима града, и том приликом повређено је 12 особа.
Зграда ове партије у Порт Саиду такође је нападнута каменицама, а демонстранти у Суецу бацали су молотовљеве коктеле који су запалили транспаренте испред зграде партије.