Суд ЕУ обавезао Google да на захтев корисника уклања личне податке

СУДСКО РЕШЕЊЕ ЕУ ДОНЕТО ПО ТУЖБИ ГРАЂАНИНА ШПАНИЈЕ ИЗ КОЈЕ ИМА ЈОШ 180 ЗАХТЕВА

  • Експерти упозорили да претраживачки систем користи око стотину различитих сервиса ради прикупљања личних података. Такође: да Google не даје корисницима довољно информација које податке прикупља, с којим циљем то чини и колико дуго чува податке

         КОМПАНИЈА Google мора поштовати европске законе о заштити личних података и унети потребне корекције у систем претраживања – овако гласи пресуда Суда Европске уније о заштити права на неповредивост приватности.

         У складу са овом одлуком судске инстанце ЕУ, заинтересована лица се могу обратити компанији са захтевом за уклањање застарелих података.

         Представници Google указивали су да не могу контролисати систем претраживача на интернету и да не сносе одговорност за добијене „личне податке који су у отвореном доступу”.

         Тврдили су да одговорност за поверљиве информације мора сносити власник сајта на коме је објављена информација, чак и ако само даје линк.

         Судско решење ЕУ је донето по тужби грађанина Шпаније.

         Предочио је суду да се његово име - када је унео захтев за претрагу свог имена на Google - појавило у информацији од 1998. године из које се види да је продао кућу због дугова.

         У Шпанији је против америчког претраживача поднето још око 180 сличних пријава.

         У децембру прошле године шпанска агенција за заштиту података казнила је Google за 900 хиљада евра. Оценила је да је незаконита обрада личних информација коју врши систем претраживања на територији краљевства.

         Стручњаци су открили да је ова компанија учинила три груба прекршаја када је реч о заштити података за које је претраживач кажњен казном од 300 хиљада евра.

         Експерти такође истичу да претраживачки систем користи око стотину различитих сервиса ради прикупљања личних података. При том Google не даје корисницима довољно информација које податке прикупља, с којим циљем то чини и колико дуго чува податке.

         У одлуци шпанске агенције за заштиту података указује се да корисници губе контролу над својим личним подацима.

         У септембру прошле године се руска Лига за безбедност интернета обратила са молбом потпредседнику владе Дмитрију Рогозину у којој је навела делове из обимног истраживања о деловању Google у Русији и кршењу руског законодавства о заштити личних података.

         Поред осталог, америчка компанија је била окривљена да активно промовише своје производе међу функционерима и грађанима РФ. У истраживању се такође говорило да су се депутати Државне Думе, чланови Савета Федерације, чиновници у федералним и регионалним органима државне власти регуларно сусретали са представницима компаније, истина на њену иницијативу, ради промоције њеног приступа питањима информативне безбедности, заштити личних података и регулисања мреже.

       Г. Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари