Шолц и Макрон би да преко усвајања главних одлука већином гласова централизују ЕУ

ДЕВЕТ ОД 27 ЧЛАНИЦА ЕУ ТРАЖИ ДА СЕ НАПУСТИ ОДЛУЧИВАЊЕ КОНСЕНЗУСОМ

Олаф Шолц у Гранади

* Олаф ШОЛЦ: Олаф Шолц се заложио за доношење одлука о проширењу ЕУ квалификованом већином. Притом је нагласио: „Тако би се гарантовали суверенитет и одрживост Европске уније“

* Међу реформским пројектима о којима се у Гранади расправља је и предлог да се земљама ЕУ одузме право вета у Савету ЕУ и да се значајно прошире овлашћења Европске комисије и других наднационалних европских структура

______________________________________________________

        НЕМЦИ поново покушавају да у свом интересу централизују односе у Европској унији.

        На самиту ЕУ у Гранади, у Шпанији, немачки канцелар Олаф Шолц се заложио за доношење одлука о проширењу ЕУ квалификованом већином. Притом је нагласио:

        „Тако би се гарантовали суверенитет и одрживост Европске уније“.

        Сада се у ЕУ многе одлуке, укључујући у области спољне и безбедносне политике и санкција, доносе уз сагласност свих 27 држава чланица.

        Шолц је позвао и да се размисли о броју чланова Европске комисије:

        „Не можемо наставити да ЕК све више ширимо, измишљајући нова министарства. Исто важи и за број места у Европском парламенту и за финансирање Уније“.

        Међу „реформским пројектима“ о којима се у Гранади расправља је и предлог да се земљама ЕУ одузме право вета у Савету ЕУ и да се значајно прошире овлашћења Европске комисије и других наднационалних европских структура.

        У ЕУ је више пута тражено одустајање од једногласног одлучивања о питањима спољне политике и безбедности са преласком на одлучивање о важним питањима већином гласова.

        У мају ове године, девет од 27 земаља ЕУ, укључујући Немачку, Француску и Италију, потписало је иницијативу да се напусти доношење одлука консензусом и пређе на „систем квалификоване већине“.

        Тај став подржавају и шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борел и шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

         Међутим, о томе ће бити потребна једногласна одлука.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари