Соботка: Неће бити Чегзита, али државе саме треба да одлуче у којој мери желе да се интегришу у ЕУ

ПРАГ И БРАТИСЛАВА ПРОТИВ ПРЕТВАРАЊА ЕУ У ЕКОНОМСКУ ЗАЈЕДНИЦУ СЛАБО ИНТЕГРИСАНИХ ДРЖАВА

Бохуслав Соботка

  • Чешки премијер није евроскептик, али наглашава: „ЕУ даје знатна средства да се изравна животни стандард међу земљама, западним и источним. Међутим, настала је извесна неравнотежа у утицају институција. У стварности је ојачао утицај Европског парламента и Европске комисије а ослабио утицај Европског савета које је повезан с реалношћу у земљама чланицама“

        ЧЕШКИ премијер Бохуслав Соботка одбио је данас категорично идеју да се и у Чешкој организује референдум о Европској унији и земља из ње иступи као што ће учинити Велика Британија и подсетио је Чехе да су управо ЕУ и њено јединствено тржиште за њих гарант радних места и социјалне стабилности.

        „Потребно је да ЕУ више поштује разноликост. Државе саме треба да одлуче у којој мери желе да се интегришу. Међутим, за нас је ЕУ гарант радних места и социјалне стабилности. Без слободног тржишта наша земља не би била у стању да ствара масу радних места“, казао је данас премијер у онлајн разговору са читаоцима чешког таболида Блеск.

        Идеју Чегзита Соботка је категорично одбио иако је додао да би ЕУ више требало да ослушкује шта желе и кажу њени грађани.

        „ЕУ даје знатна средства да се изравна животни стандард међу земљама, западним и источним. Међутим, настала је извесна неравнотежа у утицају институција. У стварности је ојачао утицај Европског парламента и Европске комисије а ослабио утицај Европског савета које је повезан с реалношћу у земљама чланицама“, објаснио је Соботка.

        Чешки премијер заједно с премијерима Мађарске, Словачке и Пољске данас на самиту Вишеградске групе у Варшави управо разматра будућност ЕУ после одлуке о Брегзиту и да ли је могуће да све четири чланице Уније координирају захтеве како Унија треба да се промени.

        Док Словачка и Чешка не желе нови уговор и реформу по евроскептичним замислима ни претварање ЕУ само у привредни простор лабаво повезаних националних држава а настоје да остану у језгру одлучивања уз Немачку и Француску, Пољска према речима лидера владајуће странке Право и Правда Јарослава Качињског већ пише нови уговор којим би заменила Лисабонски.

        Качињски и његови евроскептични конзервативци желе да дотације из заједничке европске касе чланицама остану, заједничка да буде и брига о безбедности Европљана, али да се спречи Брисел да се меша у унутрашња питања чланица, чак и када у њој започне систематско угрожавање основних вредности као што је правна држава и слобода медија, што је зимус учинила Европска комисија проценом ваљаности правне државе у Пољској због парализе Уставног суда и преузимања до тада јавног тв и радио сервиса и новинске агенције ПАП од стране владе премијерке Беате Шидло.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари