СНОУДЕН: Главна претња људским правима данас је - праћење целих народа
КАНДИДАТ ЗА НАГРАДУ „САХАРОВ“ ПОЗВАО ЕВРОПАРЛАМЕНТ ДА СТВОРИ МЕХАНИЗАМ ЗАШТИТЕ СВИХ КОЈИ СЕ ОДЛУЧЕ ЗА МИСИЈУ СЛИЧНУ ЊЕГОВОЈ
Едвард Сноуден
- У обраћању Комитету за цивилне слободе, право и унутрашње послове Европског парламента, Едвард Сноуден оценио да је његова активност у САД била „делимично успешна јер борци за људска права захтевају преиспитивање финансирања владе која је од септембра 2001. године потрошила више од 500 милијарди долара за праћење и прислушкивање“
НАКОН што је нашао прибежиште у Русији, бивши сарадник америчких специјалних служби Едвард Сноуден поново је почео да јавно делује.
Овога пута се обратио Европском парламенту: са позивом да се створи међународни механизам заштите људи који крену његовим путем - који се одваже да раскринкавају преступе специјалних служби.
Сасвим конкретно: Сноуден се обратио Комитету за цивилне слободе, право и унутрашње послове Европског парламента.
Садржај обраћања прочитала је адвокат Џесилин Радак која је на челу Government Accountability Project - организације која се бави помагањем одбеглим сарадницима безбедносних структура, таквим као што су Сноуден или Бредли Менинг.
Сноуден је позвао помеути комитет и Европарламент да одреагују и формирају ефикасан „систем заштите информатора“ јер је данас основна претња људским правима у свету - како је упозорио - „праћење читавих народа“.
„Уколико желимо да и у будућности уопште можемо да водимо сличну расправу, не треба онда да се осврћемо на појединачне жртве. Неопходно је да се за људе од савести створе могућности не само да информишу владине агенте, већ и независне представнике друштва“ - нагласио је Сноуденов у тексту обраћања.
Оценио је да је његова активност у САД била „делимично успешна јер борци за људска права захтевају преиспитивање финансирања владе која је од септембра 2001. године потрошила више од 500 милијарди долара за праћење и прислушкивање“.
Иначе, Сноуден је један од тројице претендената на награду „Сахарова“ коју додељује Европски парламент. Награду добијају лица и организације који су дали посебан допринос заштити људских права.
Управо поводом ове номинације Сноуден се и обратио Европском парламенту.
Олга Костина - лидер руске друштвене организације „Сопротивление“, члан Друштвене коморе Руске Федерације, која је и сама учествовала у сусрету представника организација за људска права са Сноуденом на аеродрому Шереметјево, каже да се поставља питање шта да раде „људи од савести“ ако не желе да медијима откривају државне тајне, а при том не желе ни да извршавају наредбе које подразумевају кривична дела. То питање је стално присутно код „свих специјалних служби и многих безбедносних структура у којима постоје затворени сегменти рада“.
„До сада није било могуће исправно реаговати на ово питање. Постоје две поларизоване тачке гледишта: уколико човек жели нешто да исприча, онда је то питање његове савести. Он сам треба да донесе одлуку и мора да буде спреман да ће за то одговарати - можда здрављем, слободом, чак и животом. Са друге стране, постоји мишљење да ако човек ради у специјалним службама, ако је потписао документ којим пристаје да извршава било који задатак и да га не објављује, онда је и дужан да поштује те обавезе. Ако је другачије он је издајник“ - рекла је Костина листу московском листу ВЗГЉАД.
Г. Шимпрага