Сједињене Државе организују финансијску блокаду Венецуеле

У ТОМЕ ИМАЈУ ПОДРШКУ ОПОЗИЦИОНОГ ПРЕДСЕДНИКА ВЕНЕЦУЕЛАНОГ ПАРЛАМЕНТА ХУЛИЈА БОРХЕСА

  • Америчке рејтинг агенције се побринуле да ставе Венецуелу у сам врх ризичних земаља, чак изнад земаља које су у рату, иако се ради о држави са највећим нафтним резервама у свету која савршено отплаћује своје обавезе. Јер, само у периоду од 2014. до 2016. Венецуела је исплатила више од 60 милијарди долара међународног дуга

        ВЕНЕЦУЕЛА се суочава са финансијском блокадом иницираном од стране империјалистичке силе, односно Сједињених Америчких Држава, са циљем да омета прилив девизног новца у земљу преко банака и међународних организама, као и да заустави социо-економски напредак нације.

        Ова саботажа довела је до повећања степена ризика по земљу код агенција које се баве еваулацијом економског окружења.

        Земље се рангирају на светском тржишту у складу са њиховом немогућношћу да испуне међународне финансијске обавезе и обавезе према транснационалним компанијама, што доводи до нагомилавања дуга.

        Такође, на то утиче и износ који треба да плати једна нација да би се финансирала на тржиштима. Што је ризик једне земље већи, то више плаћа инвеститорима за откуп свог дуга.

        Рејтинг агенције су се побринуле да сместе Венецуелу у сам врх ризичних земаља, чак изнад земаља које су у рату, иако се ради о земљи са највећим нафтним резервама у свету која савршено исплаћује своје обавезе.

        Само у периоду од 2014. до 2016. Венецуела је исплатила више од 60 милијарди долара међународног дуга.

        Председник Републике, Николас Мадуро у више наврата је осудио различите замке којима су се служиле банке и америчке рејтинг агенције како би подстакле народ да каже да нису у могућности да исплате своје обавезе, што би био добар разлог за међународну интервенцију.

        Чак су и финансијске институције, попут америчког Џеј Пи Моргана лагале како би „упозориле” тржиште на наводно „заостајање” Државне нафтне компаније Венецуеле у плаћању својих обавеза, иако она уредно исплаћује месечне обавезе.

        Ова прљава кампања има подршку и саучеснике у редовима опозиције, као што је случај Хулија Борхеса, портпарола десничарске партије Првоправда, који се посветио томе да спутава и саботира стране инвестиције у сопственој земљи.

        Борхес, који је на нелегалан начин преузео дужност председника Народне скупштине, послао је саопштење извршном директору инвестиционе компаније Голдман Сакс, у којем је исказао своју „огорченост” због куповине акција Државне нафтне компаније Венецуеле, оценивши да је то „пружање финансијске помоћи” венецуеланској влади.

        AVN

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари