Широм Бразила демонстрације противника и присталица шефа државе Дилме Русеф

У БРАЗИЛИЈИ, РИЈУ, САО ПАОЛУ, БЕЛО ХОРИЗОНТЕУ, ПОРТО-АЛЕГРУ, САЛВАДОРУ, РЕСИФИ…

         У ДОЊЕМ дому бразилског Конгреса почела је расправа о опозиву бразилске председнице Дилме Русеф уз међусобно викање и гурање провладних посланика и оних који су против ње.

         Истовремено, неколико хиљада демонстраната, подељених на присталице и противнике Русеф, окупило се испред зграде Конгреса, пренео је АП.

         Уколико најмање 342 од укупно 513 посланика, или две трећине њих, буде гласало за опозив председнице Русеф, случај се прослеђује у надлежност Сената, а ако простом већином сенатори изгласају њен опозив, она ће морати да привремено напусти функцију, док ће потпредседник Мишел Темер преузети дужност председника.

         Уколико после тога 54 од укупно 81 члана Сената гласа за њен опозив, Русеф ће дефинитивно бити склоњена са чела земље, а Темер ће остати председник до краја мандата, односно до 31. децембра 2018. године.

         Могућност покретања поступка за смену председнице Русеф, међутим, нема везе ни са гневом јавности због економске ситуације, ни са скандалом везаним за корупцију у компанији "Петробрас", оцењује америчка агенција.

         Опозиционе странке, наиме, првенствено оптужују Русеф за кришење фискалних закона, што она пориче тврдећи да није учинила ништа што нису чиниле претходне администрације, објашњава АП.

         Владине присталице називају покушај опозива пучем, јер Русеф није оптужена ни за какав злочин.

         Русеф је пре неколико дана изјавила да постоји завера да се она сруши са власти, сугеришући да је један од челника те завере и њен потпредседник Мишел Темер.

         Бразилски медиј јављају присталице и противници Русеф демонстрирају у више градова, широм земље, уз учешће десетина хиљада људи.

         У Бразијији – главном граду земље – као и у Рио де Жнеиру, полиција је између два табора поставила металне препреке које су неки већ назвали „зидом импичмента“.

         Пртивници Русеф су са десне, а присталице са леве стране.

         Највећи протест против Русеф је у Сао паолу, али у том великом граду митинг држе и њене присталице.

         У току су митинзи и у Порто-Алегру, Бело Хоризнонтеу, Салвадору, Ресифи и низу других великих градова.

         (Тањуг – Факти)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари