Сецесионисти исто победили у Каталонији али ће имати 12 посланика мање него досад
ДРУГОПЛАСИРАНИ ЛЕВИ РЕПУБЛИКАНЦИ ОСВОЈИЛИ 21 ПОСЛАНИЧКО МЕСТО И УДВОСТРУЧИЛИ БРОЈ МАНДАТА
НА ИЗБОРИМА у Каталонији - аутономији на југоистоку Шпаније - победила је сецесионистичка Националистичка коалиција „Конвергенција и Унија”, али је изгубила део садашњих позиција.
Конвергенција и Унија Каталоније не само да није успела да добије апсолутну већину у регионалном парламенту на коју је рачунао председник коалиције и актуелни шеф аутономије Артур Mас, већ је изгубила 12 посланичких места.
Ако је раније имала 62 посланика, сад их је само 50 што одговара проценту од 30,5 гласова.
Друго место су заузели Леви републиканци Kаталоније који су освојили 21 посланичко место и тако удвостручили број својих посланика. Њима је своје гласове поклонило 13,6 одсто бирача.
За њима следе Шпанска социјалистичка радничка партија (14,4 одсто односно 20 посланичких места) и Народна партија (13 одсто и 19 места). „Удружени левичари” - „Зелени” добили су 9,9 одсто гласова и тиме ће заузети 13 места у новом сазиву парламента Каталоније.
Партија „Грађани” је такође утростручила свој број у законодавној скупштини, освојивши 7,6 одсто гласова, односно 9 места.
У парламент ће са 3,4 одсто освојених гласова ући и три представника блока Кандидати народног јединства.
Посматрачи избора истичу да су избори протекли уз рекордну излазност - 69,4 одсто. Право гласа у Каталонији има 5,4 милиона становника.
На тај начин лидер каталоније Артур Мас није добио већину у парламенту (68 места) што је неопходно за реализацију идеје отцепљења овог региона од Шпаније.
Артур Мас
Мас је током предизборне кампање више пута изјављивао да уколико његове присталице добију већину у парламенту, онда ће већ у јануару 2013. године он унети у законску процедуру референдум о отцепљењу.
На изборима 2010. године Конвергенција и Унија освојила је 62 мандата.
Коментарушући протекле изборе, председник Каталоније Артур Мас је изјавио да то није најбољи резултат коалиције у последње време.
„Нови однос снага у парламенту захтева од нас нови приступ пошто Конвергенција и Унија није добила апсолутну већину и тиме састави владу” - рекао је Мас.
По его словам, "настало время, когда и другие политические силы должны разделить ответственность за ситуацию в Каталонии".
Одлука да се 25. новембра одрже ванрени избори за парламент Каталоније донета је након што је шпански премијер Мариано Рахој одбио предлог Маса да Каталонија добије пореску независност.
Разлог за оволико сепаратистичко расположење у Каталонији су економске природе, јер Шпанија преживљава велику финансијску и економску кризу.
Пристралице отцепљења Каталоније од Шпаније сматрају да, овај економски развијени регион земље који остварује 20 одсто од БДП краљевства, издржава остатак земље.
Чак су објавили износ који се прекомерно издваја, односно разлику између онога што Барселона даје Мадриду и заузврат добија у форми субвенција и исплата у износу од 16 милијарди евра годишње, што одговара износу од 8 одсто БДП.