Шавкат Мирзијајев очекивано - и очекивано убедљиво - изабран за председника Узбекистана

ТРИ ОСТАЛА ПРЕДСЕДНИЧКА КАНДИДАТА ЗАЈЕДНО ДОБИЛА ДЕСЕТАК ОДСТО - ИЗБОРИ СЛОБОДНИ И ФЕР

Шавкат Мирзијајев

  • Путин срдачно честитао Мирзијајеву убедљиву победу и пожелео му пуно успеха на високој државничкој дужности. Обојица су потврдила намеру да даље учвршћују узбечко-руске савезничке односе и стратешко партнерство. Путин је позвао Мирзијајева да дође у званичну посету Русији. Позив је са захвалношћу прихваћен
  • Новог лидера подржавају пословни кругови, представници оружаних снага, органа реда, безбедносних служби, који су улазили у најближи круг сарадника првог председника Узбекистана Ислама Каримова
  • Мирзијајев се као политичар налазио у потпуној сенци бившег председника Каримова и није се превише истицао у јавности. Чак је избегавао и фотографисање па се тек треће године његовог премијерског мандата, 2006. године, први пут у јавним гласилима појавила његова фотографија
  • Нови лидер Узбекистана тек јуче се - на изборима - појавио са супругом, децом, зетовима Ајбеком и Атабеком и унучићима
Пише: Зоран МИТРОВИЋ
 

        ШАВКАТ Мирзијајев је - потпуно очекивано - нови председника Републике Узбекстан.

        За њега је јуче гласало 88,61% бирача - њих 15,9 милиона.

        „Свој глас кандидату Покрета предузетника и пословних људи - Либерално-демократска партија Узбекистана, према прелиминарним подацима, дало је 15,9 милиона грађана, саопштио је председник Централне изборне комисије (ЦИК) Мирза-Улугбек Абдусаломов.

        Ово саопштење је дочекано са стране присутних на брифингу у згради Националног пресс-центра бурним и дугим аплаузом.

        Кандидат Народно-демократске партије Узбекистана, Хотамжон Кетмонов добио је 3,73% (669.187 гласова), кандидат Социјално-демоктратксе партије „Адолат“ („Препород“), Нариман Умаров - 3,46% (619.972) и кандидат од Национално-демократске партије - „Милиј тикланиш“ („Национални препород“), Сарвар Отамуратов - 2,35% (421.055) гласова.

        „Са великим задовољством хоћу да нагласим високу политичку свест грађана Узбекистана, њихову грађанску одговорност за будућност отаџбине“ - рекао је Абдусаломов.

        На биралишта је изашло 17 951 667 бирача или 87,73% од укупног броја грађана уписаних у бирачке спискове (20 461 805). Гласање је обављено на 9383 бирачка места у земљи и на 44 бирачка места у иностранству.

        „Избори су прошли у потпуности у складу са изборним законом и Уставом Републике Узбекистан на принципима транспарентности, јавности и правичности“, - подвукао је руководилац ЦИК.

        Нема информација о нерегуларностима у току избора. Званични резултати председничких избора морају бити објављени најкасније 10 дана након одржавања избора. Према Уставу земље, инаугурација изабраног председника предвиђена је најкасније 2 месеца од дана објављивања званичних финалних резултата избора.

        Противкандидат са стране партије „Адолат“, Нариман Умаров изјавио је да партија признаје резултате и избор народа. „Резултат је такав, какав ми нисмо очекивали, али не осећамо се разочарано и увређено“ - рекао је новинарима на брифингу у понедељак после објављивања резултата. Умаров је још нагласио да су избори прошли у потпуности у складу са принципима отворености, транспарентности и честитао Мирзијајеву победу пожелевши му успех у раду и добро здравље.

        Кандидат Народно-демократске партије Узбекистана Хатамжон Кетмонов, који је заузео друго место у председничкој трци, честитао је Мирзијајеву победу и признао резултате избора које је објавила ЦИК.

        Дебитант у трци за „Ок Сорој“, Сарвар Отамуратов, пред новинарима је говорио о великом послу који је урађен у току предизборне кампање, нагласио равноправност учесника, признао победу Мирзијајева и пожелео му успешан рад на добробит грађана Узбекистана.

        Изабраном председнику Узбекистана, Шавкату Мирзијајеву стигле су и прве честитке са међународне сцене - из Русије и земаља окружења.

        Председник Руске Федерације, Владимир Путин, у телефонском разговору, честитао је победу новоизабраном председнику Узбекистана.

        Како саопштава прес-служба Кремља, Путин је срдачно честитао Мирзијајеву убедљиву победу на председничким изборима и пожелео му пуно успеха на тој високој државничкој дужности. Саговорници су потврдили намеру да даље учвршћују узбечко-руске савезничке односе и стратешко партнерство, као и да унапређују обострано корисну сарадњу у различитим областима.

        Путин је позвао Мирзијајева да дође у званичну посету Русији. Позив је са захвалношћу прихваћен.

        Искрене и топле честитке пристигле су и од колега из суседних земаља - од председника Таџикистана, Киргизије и Казахстана - Емомали Рахмона, Алмазбека Атамбајева и Нурсултана Назарбајева.

        Мисија посматрача ШОС признала је да су избори били слободни и демократски. Председнички избори у Узбекистану спроведени су у сагласности са законодавством и међународним стандардима, изјавио је шеф мисије страних посматрача испред ШОС, Рашид Алимов у изјави информационој агенцији Туркистон-прес.

        Бивши шеф ЦИК Руске Федерације, амбасадор Министарства иностраних послова Руске Федерације, Владимир Чуров, изјавио је да није приметио било какве нерегуларности на изборима за председника Узбекистана као и да су избори били јако добро организовани.

        На изборима у Узбекистану међународни посматрачи могли су да виде добро расположење бирача, свуда је владала празнична атмосфера, изјавио је репортеру Спутњика, извршни секретар ЗНД-а, шеф посматрачке мисије са стране заједнице Сергеј Лебедев.

        Истакао је да ни посматрачи из мисије ЗНД-а, ни домаћи посматрачи које су дале политичке партије, са којима је он разговарао, нису фиксирали никакве озбиљније нерегуларности. Зато је нагласио:

        „Уверен сам да нам организација избора, њихов миран карактер и добра припрема дају могућност да већ сада кажемо да је право грађана Узбекистана да слободно изразе своју вољу у потпуности било обезбеђено“, - закључио је саговорник Спутњика.

        Мирзијајев није без основа словио за кључног претендента на дужност председника Узбекистана. Током дугих година, које је провео на месту премијера, он је постао компромисна фигура за све друштвене и политичке елите, кланове и интересне групе.

        Њега подржавају пословни кругови, представници оружаних снага, органа реда, безбедносних служби, који су улазили у најближи круг сарадника првог председника Узбекистана Ислама Каримова.

        Прихвативши дужност вршиоца дужности шефа државе, он је обећао да ће задржати курс Ислама Каримова. Али, са друге стране један од првих корака Мирзијајева било је оснивање виртуелног кабинета премијера за грађане Узбекистана преко којег су грађани несметано могли да се обрате премијеру по свим питањима, што је претходило почетку предизборне кампање.

        Такође на друштвеним мрежама појавиле су се странице које су јавно пратиле све активности вршиоца дужности шефа државе. У кратком року Мирзијајев је направио низ кадровских промена у регионима земље, предузео низ јако озбиљних корака у правцу обнављања и унапређења стратешких односа са суседима: Казахстаном, Таџикистаном и Киргизијом.

        У кратком обраћању члановима своје партије и народу Узбекистана, после победе, Мирзијајев је нагласиода ће сва предизборна обећања бити испуњена и пожелео народу Узбекистана благостање, напредак и срећу.

        „Изборе је обележила велика политичка активност. За 25 година урађено је много, забележили смо велике успехе. Захваљујем се грађанима Узбекистана за подршку. Ове цифре на мене налажу велику одговорност. Није лако узети 88%, али људи су ми веровали. Најважније је заслужити и придобити поверење народа!“, - изјавио је новоизабрани председник и додао је да су у његов програм биле уткане жеље људи и да је он увидео њихове проблеме.

Биографија Шавката Миромановича Мирзијајева

        Шавкат Мирзијајев је рођен 24. јула 1957 г. (59 година) у Џизакској области Републике Узбекистан.

        Био је 13 година на дужности премијера Републике Узбекистан.

        Рођен је у породици медицинских радника. Значење његовог имена у преводу са туранске групе језика је „власт“, „моћ“, а на узбечком језику - „доброта“ . О

        Његов отац пореклом је из једног таџикистанског села Јахтан које су махом насељавали етнички узбеци из кога је још у детињству морао да се пресели у Џизакску област Узбекистана, где је касније годинама радио као начелник диспанзера за лечење туберкулозе.

        Његова супруга, мајка новог председника Узбекистана, која је радила у истој болници као медицинска сестра, случајно се заразила туберкулозом и веома млада умрла. Троје деце - Шавкат и две његове сестре - остали су без мајке.

        После смрти супруге, глава породице упознао се са другом женом, татарком по националности, па је Мирзијајева одгајала маћеха а има и полубрата и сестру.

        Године 1981. године Мирзијајев је стекао диплому и звање инжењера мелиорација на Ташкентском институту иригација и мелиорација.

        У совјетско време та професија је била једна од најактуелнијих и најтраженијих, поготову у Узбекистану чувеном по својим непрегледним пољима усева и памука. Будући политичар био је омладински активиста, партијски секретар на институту, а објавио је и неколико научних радова из области мелиорација. После завршетка студија, Мирзијајев је остао да ради као асистент у својој научној установи, затим као редовни предавач, а на крају и као директор института са звањем научног радника.

        Током научне делатности паралелно је радио и на великим пољопривредним добрима.

        Године 1991. године, Мирзијајев именован је за „хокима“, шефа администрације Мирзо-Улугбекског реона града Ташкента (ниво председника градске општине), а такође је изабран и за посланика Врховног Совјета Републике. На тој дужности задржао се до 1996. године, док није дошао на чело администрације своје Џизакске области, поставши у исто време и посланик Врховног Собрања Републике Узбекистан.

        На челу Џизакске области био је 5 година, прешавши потом на дужност „хокима“ (губернатора), сада већ Самаркандске области, завичаја председника Каримова. На овој дужности је провео 2 године, у периоду 2001-2003.

        Врховно Собрање Узбекистана именовало је 12. децембра 2003. године Мирзијајева на дужност премијера републике. На ту дужност предложио га је тадашњи председник Ислам Каримов. Већ следеће године, после уставних реформи, Каримов је основао Либерално-демократску партију Узбекистанa и фактички препустио Шавкату Мирзијајеву као председнику политичког савета те новоосноване политичке организације да њоме руководи и бави се њеним јачањем и унутрашњом инфраструктуром. Партија је већ 2005. године освојила доминантну већину у парламенту а премијер Мирзијајев се учврстио на својој функцији.

        Обављајући дужност премијера, Мирзијајев је према захтеву Каримова лично контролисао и одговарао председнику за агро-индустријски и пољопривредни сектор земље као и за координацију и испуњење планова производње везаних за жетву житарица и бербу, за Узбекистан стратешки важног, „белог злата“ - памука. У наредних 10 година два пута је, 2010. и 2015. године, поново биран на дужност премијера на предлог Каримова и тако 13 година, све до смрти првог председника Узбекистана у септембру 2016. године, био незаменљиви премијер Узбекистана.

        Организацију сахране, као и пријем страних делегација обавио је такође он. Недељу дана после смрти Каримова, парламент је иако то Устав земље другачије предвиђа именовао Мирзијајева за вршиоца дужности шефа државе.

        Мирзијајев се као политичар налазио у потпуној сенци бившег председника Каримова и није се превише истицао у јавности. Чак је избегавао и фотографисање па се тек треће године његовог премијерског мандата, 2006. године, први пут у јавним гласилима појавила његова фотографија.

        Јако је мало информација о његовом приватном животу. Познато је да се после студија оженио ћерком једног од министара Узбекистана. О супрузи Шавката Мирзијајева не зна се званично ништа, осим да је њена братичина била удата за могућег наследника руског олигарха Алишера Усманова, који је страдао пре неколико година у аутомобилској несрећи.

        Супруга Мирзијајева по образовању је инжењер-економиста, незапослена је и бави се домаћинством.

        Са својом супругом Зироатхон (Ојхон) Махмудовном Хошимовом, Мирзијајев има две кћерке - Шахнозу и Саиду - а пре неколико година породица је добила и мушког наследника.

        Кћерке Мирзијајева су удате па нови председник Узбекистана има и петоро унучади.

        Нови лидер Узбекистана јуче се на изборима појавио са супругом, децом, зетовима Ајбеком и Атабеком и унучићима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари