Само у Атини 100.000 људи скандирало: „Доста је било!“
ГРЧКА ПАРАЛИСАНА ДЕМОНСТРАЦИЈАMA ПРОТИВ
МЕРА КОЈЕ ОД ПАПАНДРЕУОВЕ ВЛАДЕ ТРАЖЕ ПОВЕРИОЦИ
-
Нереди су почели, као и претходни пут, тачно у пола три. Одмах по завршетку митинга, на крају је било – 38 повређених полицајаца, 28 приведених и пет ухапшених демонстраната
-
Групе анархиста су се на тргу Синтагми појавиле обучене у црно, са марамама преко лица, неки и са гас-маскама. Праве мале битке са полицијом приредили су на степеницама пред парламентом и поред споменика Незнаном јунаку
-
Полиција користила сузавац, обрачуни се наставили испред грчког Министарства финансија, да би на истеку трећег сата специјалци пендрецима растерали демонстранте
-
Ми још нисмо економски протекторат ЕУ и ММФ. Али ћемо то постати ако не реализујемо државни план штедње. Ово сада је наша најважнија битка. Од овога не зависи само судбина новог кредита од осам милијарди евра. Ако се сад не уплашимо и не устукнемо – спасићемо нове генерације Грка, упозорио посланике министар финансија Евангелос Венизелос
ГРЧКУ су паралисале демонстрације против мера којима влада премијера Јоргоса Папандеруа покушава да спаси земљу од банкротства.
Само у Атини је, према полицијским проценама на улицама било више од 100.000 људи. Грчки синдикати тврде да их је било и пола милиона. А још су десетине хиљада протестовале у Солуну, Патри, Лариси, Ираклион, Волосу и другим градовима.
Полиција је за нереде и сукобе окривила „неколико стотина анархиста”, који су полупали центар Атине. У сукобима са полицијом користили су каменице и „молотовљеве коктеле”.
Повређених полицајаца на крају је било 38, а повређене демонстранте још нико није пребројао.
Полиција је привела 28 учесника протеста, а петорицу је ухапсила.
Иако се сматра „градом демонстрација”, Атину овакви протести нису потресали последњих година. Демонстранти су на улице изашли са транспарентима „Доле лоповске мере”, „Доле влада и власт плутократије”, „Лопови”.
У епицентру догађања био је трг Синтагма који може да прими 30.000 људи, али су са свих страна стизали све нови и нови. На крају су демонстрантима биле испуњене све улице које се „уливају” у тај трг испред националног парламента који је чувало најмање три хиљаде полицајаца.
Нереди су почели, као и претходни пут, тачно у пола три. Одмах по завршетку митинга, на којем је Јанис Панагопулос, лидер највећег грчког синдиката запослених у приватном сектору, рекао: „Устали смо против непоштених, антидруштвених и неефикасних мера које народу намећу влада и страни кредитори.”
Групе анархиста су се на Синтагми појавиле обучене у црно, са марамама преко лица, неки и са гас-маскама. Праве мале битке са полицијом приредили су на степеницама пред парламентом и поред споменика Незнаном јунаку.
Ту су чарке, у којима је полиција користила сузавац, потрајале пуна два сата, а потом су се обрачуни наставили испред грчког Министарства финансија. Убрзо су потпаљене огромне гомиле ђубрета, па је почела бежанија. Поготову кад се ватра делимично пренела и на зграду министарства.
Приватни трговци су поспуштали металне заштитне решетке на своје продавнице, али то нису могле да ураде велике банке па су њихови прозори поразбијани.
Кад је већ истицао трећи сат сукоба, полиција је добила наређење да крене у јуриш. Две њене најелитније чете су потегле пендреке и – трг је доста брзо опустео.
Тек нешто мало мање бурно било је у самом парламенту у којем се расправљало о захтеву-предлогу владе Јоргоса Папандеруа да се плате државним службеницима смање за додатних 20 одсто, да се срежу највише пензије и 30.000 заполених који су пред пензијом пошаље на принудни одмор и да се више не враћа на посао.
„Ми још нисмо већ економски протекторат ЕУ и ММФ. Али ћемо то постати ако не реализујемо државни план штедње. Ово сада је наша најважнија битка. Од овога не зависи само судбина новог кредита од осам милијарди евра. Ако се сад не уплашимо и не устукнемо – спасићемо нове генерације Грка”, упозорио је посланике министар финансија Евангелос Венизелос.
У дводневном штрајку су, иначе, запослени у јавним службама, порески службеници, лекари, професори, морнари, таксисти и пекари.
Штрајк је затворио владине службе, компаније, јавне услуге, трговине и пекаре. Отказано је око 150 домаћих и међународних летова.