Сахрањена Маргарет Тачер - са почастима какве су Британци одали Винстону Черчилу
ПОСЛЕ КРЕМАЦИЈЕ, УРНА ПРЕНЕТА У КРАЉЕВСКУ БОЛНИЦУ ЗА ВЕТЕРАНЕ
У ЧЕЛЗИЈУ ГДЕ ЋЕ СЕ ТРАЈНО ЧУВАТИ
- Опроштају у лондонској катедрали Светог Павла у име Велике Британије присуствовали краљица Елизабета и њен супруг Филип војвода Единбуршки, премијер Дејвид Камерон и његов претходник Тони Блер
- Унуци бивше премијерке, Мајкл и Аманда, положили су јастуке са одликовањима своје баке. Затим су Аманда Тачер и британски премијер Дејвид Камерон прочитали два пасуса из Библије
- Према жељи Маргарет Тачер, током церемоније кључну улогу имала војска, а свиране су композиције британских аутора Хенрија Персела, Едварда Елгара и Ралфа Воана-Вилијамса. Потом и неколико познатих религиозних химни
- Обамина администрација „игнорисала“ сахрану, а Горбачов и Кол нису дошли из здравствених разлога
БРИТАНЦИ су се у лондонској катедрали Светог Павла опростили од своје премије и једине председнице владе Маргарет Тачер.
Одмах потом је ковчег са посмртним остацима Челичне Леди - прекривен државном заставом, превезен у крематоријум (присутни били само чланови породице и најближи пријатељи), а одатле - у Краљевску болницу за ветеране у Челзију где ће се урна трајно чувати. Поред урне њеног супруга.
Опроштају су у име Велике Британије присуствовали краљица Елизабета и њен супруг Филип војвода Единбуршки, премијер Дејвид Камерон и његов претходник Тони Блер. И, била је то прва сахрана којој - од смрти Винстона Черчила - присуствује Елизабета Друга.
У катедрали се од Тачер опростио лондонски бискуп Ричард Чартерс, а све присутне је благословио архиепископ Кантерберијски Џастин Велби.
Једина британска премијерка, умрла је 8. априла у 88. години, а према њеној жељи није организована државна сахрана, већ је војска имала кључну улогу у церемонији.
У катедралу која може да прими 2.300 људи, најпре су ушли политичари и страни званичници, а потом чланови породице Тачер и на крају краљица Елизабета са супругом.
Унуци бивше премијерке, Мајкл и Аманда, положили су јастуке са одликовањима своје баке. Затим су Аманда Тачер и британски премијер Дејвид Камерон прочитали два пасуса из Библије, а према жељи Маргарет Тачер, током церемоније свиране су композиције британских аутора Хенрија Персела, Едварда Елгара и Ралфа Воана-Вилијамса. Потом и неколико познатих религиозних химни.
„и даље мрзим Тачер”
На испраћај једине британске премијерке стигли су високи представници више од 200 земаља и међународних организација.
Били су бивши чешки председник Вацлав Клаус, италијански премијер Марио Монти, пољски премијер Доналд Туск, као и бивши потпредседник САД Дик Чејни и бивши државни секретар САД Хенри Кисинџер.
Поред политичара, „последњем испраћају” су присуствовале и познате личности попут глумице Џоан Колинс и певачице Ширли Бејси.
Међутим, ниједан бивши председник САД није присуствовао сахрани, док су се први и последњи совјетски председник Михаил Горбачов и бивши немачки канцелар Хелмут Кол извинили што не могу да дођу из здравствених разлога.
Сахрана некадашње премијерке је била највећа британска безбедносна операција од Олимпијских игара 2012. у Лондону.
Металне ограде постављене су дуж пута којим се кретала погребна поворка, а за безбедност се бринуло 4.000 полицајаца, 700 војника и специјалци САС-а.
Војници су били распоређени на улицама, док је на Темзи усидрен брод САС-а.
Неколико десетина Британаца - обучених у црвене мајице - пролазак погребне поворке пропратило је узвицима негодовања и псовкама на рачун покојнице и „тачеризма”.
Можда би их било и много више да Скотланд Јард уочи сахране није неке похапсио (најмање троје).
Сахрана Маргарет Тачер је коштала 10 милиона фунти (11,6 милиона евра).