САД од смрти Уга Чавеза против Венецуеле воде неконвенционални рат четврте генерације

ДР ДИЈА НАДЕР ДЕ ЕЛ-АНДАРИ - ИНТЕРВЈУ ФАКТИМА АМБАСАДОРА ВЕНЕЦУЕЛЕ У СРБИЈИ       

  • Империјалистичким северноамеричким транснационалним компанијама смета што је нашим Уставом из 1999. установљено да ниједна влада Венецуеле не може да приватизује ни природне ресурсе, ни јавна предузећа попут електропривреде, државне нафтне компаније, телекомуникација и слично, а да претходно не распише саветодавни референдум и пита народ да ли се са том одлуком слаже, или не
  • Када је Уго Чавез победио на председничким изборима, а потом и венецуелански народ усвојио нови Устав, амерички конгресмен Пол Ковердел је изјавио да је „...за успостављање контроле над Венецуелом најбоље да се милитаризује Колумбија”. Исте године су САД са Колумбијом потисале споразум на основу којег је постављено седам војних база у близини границе са Венецуелом. Тај споразум је познат као „План Колумбија” и наводно је осмишљен да се унапреди борба против трговине дрогом
  •  Обама је у последњем периоду свог мандата донео декрет којим је Венецуелу окарактерисао као „...необичну и изузетну претњу по националну безбедност САД”. Ово звучи као шала, али ми заиста јесмо претња Америци, само не због тога што имамо моћну војску, већ зато што представљамо НАДУ СВИХ НАРОДА СВЕТА. Дубоко смо убеђени у то да је могуће изградити један бољи свет
  •  Опозицији, која је под америчким утицајем, тренутно припада само законодавна власт, односно парламент, али се због непоштовања Врховног суда правде Венецуеле од јануара 2017. године све његове одлуке сматрају неважећим. Уставотворна скупштина може да распусти парламент уколико тако одлучи, али је њена  председница др Делси Родригес изјавила да је примарни циљ тог представничког тела успостављање мира у земљи, због чега апелује на хармоничну коегзистенцију свих грана власти
  • Доналд Трамп је нашој отаџбини запретио и могућом војном интервенцијом. Међутим, у самој Влади САД постоје веома опречна мишљења када је у питању војна интервенција
  • Не бојимо се никога. Наша војска и наш народ су спремни, и као што САД имају подршку неких земаља, тако и наша отаџбина и револуција могу рачунати на велику подршку целог света

          ВЕНЕЦУЕЛА је једна од кључних тачака светских збивања. Иако је Вашингтон учинио све што је могао да је преко комбинације парламентарне и уличне обојене револуције потчини америчким интересима – она наставља да иде путем Уга Чавеза.

          Сада јој је штит и претходних дана конституисана Национална уставотворна скупштина чији су чланови изабрани на слободним изборима. Њено сазивање је пораз венецуеланских „Американаца”, а и оних који њима диригују из Вашингтона и Мајамија.

          Зато је Доналд Трамп, бесан због тог пораза, Венецуели отворено запретио америчком војном агресијом. То је једна од ретких ствари у којима има поршку и оних који покушавају да му приреде импичмент.

          Шта је све у позадини догађања у Венецуели, шта ће се даље догађати? О томе за Факте говори др Дија Надер де Ел-Андари, шеф мисије Амбасаде Боливарске Републике Венецуеле у Београду.

  • Уставотворна скупштина има мандат да мења уставни систем и државно устројство. Она, дакако, има право да одлучи чиме ће се све позабавити. Па ипак, шта очекујте: шта ће бити њене главне одлуке? Шта ће се у Венецуели променити?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Веома је важно да се разуме шта је то Уставотворна скупштина и зашто ју је председник Никлас Мадуро сазвао.  

          Откад је наш вечни командант Уго Чавез напустио физички свет, венецуеланска опозиција предвођена Владом Сједињених Америчких Држава подвргла је земљу једном неконвенционалном рату четврте генерације. Оно што тај рат карактерише је следеће:

          1. Економска агресија која се састоји у формирању паралелног курса долара, који представља веома моћно оружје за разарање домаће привреде, као и у намерном изазивању несташице основних намирница (с обзиром на то да се највеће компаније за производњу и прераду прехрамбених производа налазе у приватном власништву венецуеланске олигархије, власници у договору са опозицијом намерно не пуштају робу у продају, већ је нагомилавају у складиштима како би „ударили” на стомак становништва и тако изазвали незадовољство владом). Поред тога, галопирајућа инфлација је нанела велику штету кућном буџету радног народа, упркос томе што је председник Републике више пута доносио декрет о повећању плата.

          2. Психолошка агресија која тежи томе да изазове страх код становништва не само посредством штампаних и аудио-визуелних медија у приватном власништву, већ и преко друштвених мрежа.  Неки ову врсту рата називају сајбер-ратом.

          3. Саботаже електричне мреже и телекомуникација за које су одговорни чланови опозиције инфилтрирани на различитим нивоима у различите државне установе.

          4. Тероризам на улицама – пре четири месеца опозиција је почела са новом етапом неконвенционалног рата која се састоји у спровођењу терористичких аката на улицама Венецуеле. Међутим, бројни национални и међународни медији су тај улични тероризам окарактерисали као „мирне” протесте.  

          Јасно се показало да је предлог нашег председника Мадура да се формира Уставотворна скупштина био предлог за мир. Након избора за чланове Уставотворне скупштине, који су одржани 30. јула, опозиција је поново размотрила ситуацију у којој се налази и сада жели да учествује на регионалним изборима који ће се одржти у октобру месецу текуће године. 

          Уставотворну скупштину чини суверени народ уједињен преко својих представника које је изабрао демократским путем, са циљем да постави темеље једне нове Републике. Као основ ће бити узет Устав из 1999. године, али ће Уставотворна скупштина да га прошири и побољша. Председник Мадуро је изнео главне тачке разматрања и рада Уставотворне скупштине, као што следи:   

          1. Уставни процес за постизање мира. Унапређење диспозиција садржаних у Уставу из 1999. године.

          2. Нови пост-нафтни економски систем који треба да отвори пут за успостављање новог економског модела.

          3. Независна социјална држава у којој ће се спроводити социјалне мисије и велике социјалне мисије, као и интегрисање система социјалног старања у систем социјалне заштите загарантоване новим Уставом.

          4. Унапређење функционисања правног система и система заштите грађана: рат против некажњивости; наставак унапређења казненог ситема; борба против тероризма и трговине дрогом.

          5. Промовисање нових облика партиципативне и протагонистичке демократије. На пољима друштвеног и политичког деловања, комунални савети и комуне биће заштићене у складу са новим Уставом.

          6. Суверена спољна политика; одбрана суверенитета нације и наставак промовисања мултиполарног света.

          7. Културни идентитет - нови венецуелански идентитет - нова духовност - културни диверзитет.

          8. Очување будућности – социјална, културна, образовна и технолошка права за младе.

          9. Заштита живота и животне средине – садржано у тачки број 5 Плана отаџбине (која се односи на успостављање продуктивног екосоцијалистичког економског модела који тежи складу између човека и природе; рационалној и оптималној употреби природних ресурса и њиховом очувању за будуће нараштаје; поштовању природних процеса и циклуса, као и очувању сталног државног суверенитета над тим ресурсима који доносе добробит венецуеланском народу).

          Овим изменама ће се самом Уставу омогућити да се брани од било којег евентуалног напада на нашу отаџбину.

  • Америка је преко ваше „демократске опозиције” чинила све да онемогући изборе за Уставнотворну скупштину. Сада унапред најављује да не признаје ни њу ни њене могуће одлуке. Због чега Уставотворна скупштина смета Сједињеним Државама? Због чега Вашингтону смета Николас Мадуро?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Империјалистичким северноамеричким транснационалним компанијама смета чињеница да је Уставом из 1999. године установљено да ниједна влада Венецуеле не може да приватизује ни природне ресурсе, ни јавна предузећа попут електропривреде, државне нафтне компаније, телекомуникација и слично, а да претходно не распише саветодавни референдум и пита народ да ли се са том одлуком слаже, или не.

          Када је Чавез победио на председничким изборима, а потом и венецуелански народ усвојио нови Устав, амерички конгресмен Пол Ковердел је изјавио да је „...за успостављање контроле над Венецуелом најбоље да се милитаризује Колумбија.” Исте године су Сједињене Америчке Државе са Колумбијом потисале споразум на основу којег је  постављено седам војних база у близини границе са Венецуелом. Тај споразум је познат под називом „План Колумбија” и наводно је осмишљен са циљем да се унапреди борба против трговине дрогом.

          Читав проблем, наравно, произлази из великих налазишта нафте која се налазе у појасу реке Ориноко и која чине нашу отаџбину земљом са највећим потврђеним нафтним резервама на свету. Наша земља, која је од Сједињених Америчких Држава удаљена свега 4-5 дана бродом, није само богата нафтом, већ и златом, дијамантима, сребром, бокситом, бакром, колтaном, гвожђем итд.

          Обама је у последњем периоду свог мандата донео декрет којим је Венецуелу окарактерисао као „...необичну и изузетну претњу по националну безбедност САД”. Ово звучи као шала, али ми заиста јесмо претња Америци, само не због тога што имамо моћну војску, већ зато што представљамо НАДУ СВИХ НАРОДА СВЕТА. Дубоко смо убеђени у то да је могуће изградити један бољи свет.

  • Сви који се у Венецуели противе Уставотворној скупштини налазе се под америчком контролом и заштитом. Чега се боје? Шта тренутно контролишу у земљи и чега ће их Уставотворна скупштина реално лишити?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Уставотворна скупштина је највиша власт у држави и њој су подређене све друге гране власти, као што је дефинисано Чланом 347 и 348[1] актуелног Устава Боливарске Републике Венецуеле. Опозицији тренутно припада само законодавна власт, односно парламент, али се због непоштовања Врховног суда правде Венецуеле од јануара 2017. године све његове одлуке сматрају неважећим.

          Уставотворна скупштина може да распусти парламент уколико тако одлучи, али је председница Уставотворне скупштине др Делси Родригес изјавила да је примарни циљ тог представничког тела успостављање мира у земљи, због чега апелује на хармоничну коегзистенцију свих грана власти.  Наша отаџбина, за разлику од већине земаља, има пет грана власти: извршну, законодавну, судску, грађанску или моралну, и изборну. Наш председник такође наставља да позива опозицију да реше сукобе путем дијалога.

  • Федерика Могерини је већ објавила да ни Европска унија не признаје венецуеланску Уставотворну скупштину. Ради ли се само о држању стране Сједињеним Америчким Државама?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Сви знамо да је Европска унија потчињена Сједињеним Америчким Државама, или боље речено, потчињена транснационалним компанијама које се баве финансијама, медијима и трговином, као и војним алијансама попут НАТО-а. 

  • Министарство финансија САД увело је санкције и против председника Венецуеле Николаса Мадура. То је њихова опробана тактика. 

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Да, то је тактика коју Сједињене Америчке Државе примењују на свим земљама које не желе да се потчине њиховим интересима, премда смо у последње време могли чути бројне изјаве из Конреса Сједињених Америчких Држава које се противе увођењу санкција Венецуели, јер би самим тим била погођена и америчка привреда.  

          Доналд Трамп је нашој отаџбини запретио и могућом војном интервенцијом. Међутим, можемо видети да у самој Влади САД постоје веома опречна мишљења када је у питању војна интервенција.  

  • Хоће ли Вашингтон и даље покушавати да организује обојену револуцију у Каракасу, са појачаним насиљем. И, због чега у томе досад није успео?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Лично сматрам да ће се претње наставити, јер непријатељ никад не мирује и никада не спава.

          Непријатељ је превидео нешто у односу са Венецуелом, а то је да смо ми учили из онога што се догодило земљама попут Чилеа, Совјетског савеза, Југославије, Авганистана, Ирака, Либије, Сирије и Украјине, поистоветивши се са овим болним искуствима и лажним „револуцијама у бојама смрти”. Са друге стране, наш визионар и вечни командант Чавез припремио је наш храбри народ, усадивши му једну велику патриотску и политичку свест.

          Чавез је напорно радио на постизању једног јаког грађанско-војног јединства. Оно је толико чврсто да нису могли против њега, упркос тешким околностима кроз које је пролазио наш народ, посебно након смрти Чавеза. У својој последњој поруци од 8. децембра 2012. наговестио је тежину ситуације са којом ће се сусрести наша земља, и замолио нас да останемо уз председника Николаса Мадура. Опростио се подсећајући нас да је наважније остати доследан револуцији. ЈЕДИНСТВО, БОРБА И ПОБЕДА.

          РЕВОЛУЦИОНАРНИ НАРОД, ВЛАДА ПРЕДСЕДНИКА МАДУРА И БОЛИВАРСКЕ ОРУЖАНЕ СНАГЕ СУ И ДАЉЕ ОДАНЕ И ВЕРНЕ ЗАОСТАВШТИНИ ЧАВЕЗА, И СПРЕМНИ СМО ДА БРАНИМО НАШУ ОТАЏБИНУ ПОД БИЛО КОЈИМ ОКОЛНОСТИМА.

          Наш храбри и херојски народ је протеклог 30. јула, доказао на један невероватан, јединствен и емоционалан начин своју решеност да бира 545 чланова Уставотворне скупштине, од шест хиљада кандидата. Речима не могу описати понос који сам осетила када сам видела наш народ како масивно излази на изборе, и како више од осам милиона грађана, упркос претњама терориста, прелази реке и планине како би стигли до бирачког места и гласали за мир, а против насиља које је завладало нашом земљом у последња четири месеца.

          НАШ ХЕРОЈСКИ НАРОД ЈЕ ОДГОВОРИО, ЧАВЕЗ НИЈЕ ПОТОНУО У МОРУ, ОН СЕ НАЛАЗИ У СРЦИМА МИЛИОНА ЉУДИ, И НЕ САМО ВЕНЕЦУЕЛАНАЦА, ВЕЋ СВИХ НАРОДА СВЕТА, ЗАЉУБЉЕНИКА У ЈЕДАН БОЉИ СВЕТ, У КОМЕ ВЛАДА СОЦИЈАЛНА ПРАВДА, И НА КРАЈУ, МИР.

  • Прибојавате ли се америчке војне интервенције против Венецуеле или интервенције преко латиноамеричких земаља које су вазали САД?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Преживела сам инвазију Израела на Либан у јулу 1982, грађански рат у Либану, тешку ситуацију која је задесила Сирију пре избијања рата којем су кумовали САД и ЕУ, употребивши плаћенике и трениране оружане групације из земаља залива за своје циљеве. Не страхујем за револуционаре, ми растемо у тешкоћама, али наравно не желим рат нашем, нити било ком другом народу на свету.

          Наш Ослободилац Симон Боливар, истакао се и као велики визионар који је 1829. о САД-у говорио на следећи начин: „Изгледа да су Сједињене Америчке Државе предодређене Провиђењем да сеју беду широм Америке у име слободе”. Ми сада можемо да кажемо, без устезања и без грешке да су Сједињене Америчке Државе изгледа предодређене да разарају цео свет и сеју хаос и смрт у име такозване демократије и слободе.

          Много сам радила на солидарности са бившом Југославијом, када је пролазила кроз оно кроз шта ми пролазимо данас, и због чега нас овај херојски народ схвата. Откад сам дошла на ову благословену земљу и упознала се са њеним народом, пронашла сам само љубав и још више љубави према нашој револуцији и Чавезу: „ЉУБАВ СЕ ЉУБАВЉУ ВРАЋА”.

  • Уколико би до покушаја интервенције дошло, може ли се Венецуела одбранити? Колика је венецуеланска армија и како је наоружана?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Не бојимо се никога. Наша војска и наш народ су спремни, и као што САД имају подршку неких земаља, тако и наша отаџбина и револуција може рачунати на велику подршку целог света. Однели смо победу у многим међународним организацијама попут Организације Америчких Држава, Уједињених нација, Комисије за људска права УН-а у Женеви, Организације за храну и пољопривреду УН-а, УНЕСКО-а, Карипске заједнице (CARICOM), земаља Боливарске алијансе народа наше Америке (ALBA), па чак и земље које су против нас у политичком смислу, укључујући и припаднице Меркосура, изјасниле су се против војне интевенције САД-а. Све ово говори у прилог томе да можемо рачунати на солидарност свих народа света, упркос лажима и манипулацијама већине међународних медија. Рачунамо на безрезервну подршку коју су нам показале Русија и Кина.

          Наш председник је сазвао састанак Заједнице латиноамеричких и карипских држава (CELAC), организма који обједињује све земље Латинске Америке и Кариба, како би заједно заузели јединствен став према потенцијалној војној интервенцији САД-а у нашој домовини.

          Најважније оружје је несаломиво грађанско-војно јединство које је већ претрпело разна искушења и победило.

          Срби су у праву што верују да су тајне службе

                САД утицале на болест и смрт Уга Чавеза    

  • Многи у Србији и данас верују да су америчке тајне службе на неки начин утицале да се Уго Чавез разболи и умре. Да ли је о томе вођена икаква истрага и, ако јесте, шта је показала?

          Др Дија Надер де Ел-Андари: Срби су у праву што верују у тако нешто, јер сви ми који смо волели Чавеза делимо исте сумње. Непосредно након сазнања о болести председника Чавеза, један северноамерички истраживач из области медицине је писао о могућности да се стимулише раст канцерогених ћелија коришћењем одређених технолошких средстава. Председник Мадуро је истог момента затражио отварање истраге поводом сумњи да је болест Уга Чавеза била изазвана.

            [1] Члан 347: Народ Венецуеле је носилац изворне уставотворне власти. У вршењу те власти, он може сазвати Уставотворну народну   скупштину са циљем да се изврши трансформација државе, створи нови правни поредак и сачини нови Устав.

             Члан 348: Иницијативу за сазивање Уставотворне народне скупштине могу да преузму председник или председница Републике у Савету министара; Народна скупштина уз сагласност две трећине њених чланова; општински савети на отвореној седници уз двотрећинску сагласност; петнаест одсто бирача уписаних у грађански и бирачки списак.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари