Русија сачувала Асада, Запад право да побуњенике и даље наоружава

ЖЕНЕВСКА МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА О СИРИЈИ

ЗАВРШЕНА ПОЛОВИЧНИМ РЕЗУЛТАТИМА

  • У владу националног јединства позвани и чланови садашње власти у Дамаску и опозиције
  • Остало потпуно нејасно: и како би се формирала „прелазна влада“ и како би то сиријски народ требало да одлучи о њеном формирању
  • Одлазак Башара Асада се усвојеним документом ни на који начин не тражи, чак и не подразумева. У првој верзији „акта“ постојала је, додуше, фраза да из даљег процеса морају да буду искључени „људи који су сметња миру“. Али, и она је уклоњена на на наше тражење“ - изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров

         ЖЕНЕВСКА конференција о Сирији завршила се договором учесника - међу којима није било председника те земље Башара Асада - о преносу власти у земљи на владу националног јединства у којој могу да буду буду и чланови садашње власти и опозиције.

         Ово је обнародовао међународни изасланик за Сирију, Кофи Анан и додао да је на састанку договорено да ће транзициона влада бити формирана на основу узајамног консензуса.

         Чак је, да би задовољио Русију и Кину, нагласио: „Сад је на народу Сирије да дође до политичког договора“.

         Анан је саопштио да су тачке договора још: 1. сиријске власти морају пустити затворенике на слободу, 2. дозволити новинарима улаз у земљу и 3. право на мирне демонстрације мора се поштовати.

         Анан је апеловао на обе стране у Сирији да одмах примењују план од 6 тачака, не обазирући се на то да ли то ради и друга страна.

         Како би се формирала  „прелазна влада“ и како би то сиријски народ требало да одлучи о њеном формирању, још није познато.

         Како је саопштио шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, у „завршни документ“ није ушло инситирање Москве да се забрани даље дотурање оружја побуњеницима у Сирији и да се не дозволи „даља милитаризација конфликта“.

         Он је при том изразио наду да ће се западне и арапске  земље, које су у томе досад учествовале, ипак одустати од испорука оружја. При том је нагласио: „Надамо се да ће тако бити. Јер, не може се говорити о подршци Анановом плану и истовремено наоружавати опозивију и подстицати је на радикално држање“.

         Овакво држање Русије може се разумети ако се зна да је Москва успела да спречи да се „завршним документом“ тражи оставка сиријског председника Башара Асада.

         „Одлазак Асада се усвојеним документом ни на који начин не тражи, чак и не подразумева. У првој верзији „акта“ постојала је, додуше,  фраза да из даљег процеса морају да буду искључени „људи који су сметња миру“. Али, и она је уклоњена на на наше тражење“ - изјавио је Лавров.

         Русија је, иначе, у Женеви затражила да се сиријска опозиција обједини и да критеријум за то буде -приврженост политичком дијалогу са владом у Дамаску.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари