Русија предлаже већи број страних посматрача на изборима у САД

МОСКВА СМАТРА ДА СУ АМЕРИЧКИ ИЗБОРИ ЗАМРШЕНИ И АРХАИЧНИ И БЕЗ СТВАРНЕ КОНТРОЛЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА

Александар Лукашевич

  • Портпарол руске дипломатије Александар Лукашевич оценио да Биро ОЕБС за демократске институције и људска правапоказује двоструке аршине", шаљући на изборе у неке земље ЗНД по 500-600 посматрача, док  у другим земљама мониторинга изборних процесаили уопште нема, или се одвија у потпуно сведеној форми"
  • Лукашевич најавио да ће дипломате руске амбасаде на изборима у САД 6. новембра организовати мониторинг гласања у Вашингтону, Њујорку, Сан Франциску, Сијетлу и Хјустону и да ће им се прикључити делегација Дома за односе с јавношћу Русије уз учешће омбудсмана МИП за људска права Константина Долгова

         ПОРТПАРОЛ руског Министарства спољњих послова Александар Лукашевич је на брифингу за новинаре у Москви рекао да је „изборе у САД тешко назвати беспрекорним са становишта општеприхваћених критеријума и стандарда".

         Лукашевич је подсетио да се амерички председник не бира непосредним гласањем бирача, него посредством колегијума електора. „А сам бирачки процес је замршен, архаичан и децентрализован", додао је високи руски дипломата.

         У таквим условима међународни посматрачи су веома потребни, рекао је Лукашевич, али се пожалио да руски напори да се организује стварна контрола гласања нису донели резултата.

         Према његовим речима, Биро ОЕБС за демократске институције и људска права „показује двоструке аршине", шаљући на изборе у неке земље ЗНД по 500-600 посматрача, док  у другим земљама мониторинга изборних процеса „или уопште нема, или се одвија у потпуно сведеној форми".

         Тај, како је оценио, чудан однос компензују напори Парламентарне скупштине ОЕБС која шаље на изборе у САД репрезентативну групу од преко 100 људи међу којима ће бити десетак депутата Думе и чланова Савета Федерације Русије.

         Проблем је, према његовим речима, и то што у САД не постоји општенационални систем акредитације међународних посматрача, а активност представника страних мисија за мониторинг законски је предвиђена само у четири америчке државе – Мисурију, Јужној и Северној Дакоти и Новом Мексику, као и у округу Колумбија (на чијој се територији налази Вашингтон).

         Лукашевич је додао и да ће дипломате руске амбасаде на изборима у САД 6. новембра организовати мониторинг гласања у Вашингтону, Њујорку, Сан Франциску, Сијетлу и Хјустону и да ће им се прикључити делегација Дома за односе с јавношћу Русије уз учешће омбудсмана МИП за људска права Константина Долгова.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари