`Раселов трибунал` данашњице за Џорџа Буша и Тонија Блера

У Куала Лумпуру почиње суђење бившим лидерима САД  и Велике Британије

  • Трибунал има седам судија, а процесом ће председавати Абдул Кадир Сулејман (72), бивши судија Савезног суда у Малезији и члан Регентског већа савезне државе Терангану
  • Глобална мировна фондација „Пердана“ (Perdana Global Peace Foundation) у главном граду Малезије уочи суђења организовала изложбу која је такође део напора да се рат учини кривичним делом
  • Део изложбе се односи и на ирачки затвор Абу Граиб са луткама у пуној људској величини

        У МАЛЕЗИЈСКОЈ престоници Куала Лумпуру је у петак 18. новембра одржана велика едукативна изложба о ратним злочинима у организацији Глобалне мировне фондације „Пердана“ (Perdana Global Peace Foundation). Ова изложба је део напора фондације да рат учини кривичним делом, а оснивачи фондације верују да је чин рата злочин против човечности.

        Изложбу је отворио председник фондације, бивши малезијски премијер, Махатир Мохамед, који је уједно и оснивач Куала Лумпурске фондације за криминализацију рата. Ова организација ће у главном граду Малезије одржати четвородневно суђење бившем америчком председнику Џорџу Бушу и бившем британском премијер Тонију Блеру за агресију на Ирак.

        Према речима организатора, Куала Лумпурски трибунал је себи за узор узео Раселов трибунал из 1966. године, назван по његовом покретачу, британском филозофу Бертранду Раселу. Са југословенске стране, главни организатор седница у Београду је био Владимир Дедијер.

        Зато погледајмо уочи почетка процеса: ко ће судити Бушу и Блеру?

        Председавајући трибунала је Абдул Кадир Сулејман (72), бивши судија Савезног суда у Малезији и члан Регентског већа савезне државе Терангану. Остали чланови су Закарија Јатим (76), такође пензионисани судија Савезног суда и бивши правни саветник владе Фиџија, затим Тунку Софија Џева (70), адвокатица са праксом у Енглеској, професорка јавног међународног права и ауторка књиге „Трећи свет и међународно право“. Ту су и професор Салех Буанг (70) такође са адвокатском праксом у Енглеској и искуством у Међународном суду правде у Хагу, Алфред Л. Вебре (69), фулбрајтовац са Јејловог универзитета који је уједно био и НВО делегат при Уједињеним нацијама.

        Тандему Буш-Блер судиће и Шад Салим Фаруки (65), професор права на МАРА универзитету технологију у Малезији, и консултант у Малдивима, Филипинима и Камбоџи, као и професорка Нилуфер Багват (56) са Универзитета у Мумбаију, Индија, која је и потпредседница Индијског удружења адвоката из Њу Делхија.

        Организатори изложбе су, иначе, изјавили да она има за циљ да информише и скрене пажњу јавности да ратови проузрокују велики губитак људских живота и неизрециву патњу. Такође су рекли и да се надају да ће јавност сазнати нешто више о последицама рата у Ираку, Авганистану, Вијетнаму и Камбоџи.

        Део изложбе се односи и на ирачки затвор Абу Граиб са луткама у пуној људској величини.

        Видео материјал о изложби се може погледати на сајту иранске телевизије, Прес ТВ:

http://www.presstv.ir/detail/210804.html

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари