Радончић: Можемо само премештати полицајце са границе са Хрватском на границу са Црном Гором
УПОЗОРАВА ДА СЕ БиХ ЗБОГ МИГРАНАТА МОЖЕ СУОЧИТИ СА ЕКСТРЕМНО ТЕШКОМ КРИЗОМ
* „Подићи ћемо квоте за агенције БиХ. Мислим на Агенцију за истраге и заштиту (Сипа) и Дирекцију за координацију полицијских тела, да и оне партиципирају (у чувању граница) са својим припадницима. Такође, и МУП Републике Српске, а видећемо и са осталим кантоналним и ентитетским полицијама шта они могу урадити“
* „Највећу кривицу сноси претходни сазив Савета министара јер БиХ од велике мигрантске кризе пре четири или пет година није урадила ништа. Није промењен ниједан закон, ни подзаконски акт, Савјет министара у том сазиву је потпуно спавао. Није запослен ниједан нови гранични полицајац, а недостаје их 1.200, није запослен ниједан човек у Служби за послове са странцима“
______________________________________________________________________
БиХ прети екстремно тешка безбедносна и хуманитарна криза, уколико се обистине процене да би дневно могло да пристиже 10.000 миграната ако Турска отвори своје границе, оцијенио је министар безбедности у Савету министара Фахрудин Радончић.
Он је у интервјуу Срни рекао да за такав мигрантски талас, мерен са неколико милиона људи, није спремна ни ЕУ, а камоли БиХ.
"Када сам имао интервју пред комисијом за избор новог Савета министара, скренуо сам пажњу посланицима да нам се може догодити катаклизмични сценарио, да Турска пусти мигранте према Европи и то у невероватно великим цифрама. Нажалост, то се дешава ових дана и верујем да је то тренутно највећи безбедносни изазов за БиХ", истакао је Радончић.
Он је навео да се БиХ једино може ослонити на солидарност земаља ЕУ у смислу повећања буџета за полицијске агенције, те апеловао и на хуманитарни аспект ЕУ.
Радончић је најавио тематску седницу Савета министара о проблему мигрантске кризе, оценивши да је оно што БиХ сама тренутно може предузети премештање граничних полицајаца са границе са Хрватском на источну границу.
"Подићи ћемо квоте када је реч о агенцијама БиХ. Мислим на Агенцију за истраге и заштиту (Сипа) и Дирекцију за координацију полицијских тела, да и оне партиципирају са својим припадницима. Такође, и Министарство унутрашњих послова Републике Српске, а видећемо и са осталим кантоналним и ентитетским полицијама шта они могу урадити", рекао је Радончић.
Према његовим проценама, најезда миграната се дешава због одлуке која није заснована на договору између ЕУ и Турске, а мигранти служе као врста војног средства.
„ЕУ ће учинити све да заштити своје границе и она има механизме. Видели сте да Грчка изводи војне вежбе, Хрватска има одлуку да може војску послати на границе. Бојим се једне веома опасне ситуације по нас, да ће ЕУ наћи начина да заштити своје границе, али да ће онда тај огромни мигрантски талас преко Србије доћи у БиХ", истакао је Радончић.
Он наводи да је Министарство безбедности у Савету министара предузело све расположиве мере, али да највећу кривицу види у претходном сазиву Савета министара јер БиХ од велике мигрантске кризе прије четири или пет година није урадила ништа.
"Није промењен ниједан закон, ни подзаконски акт, Савет министара у том сазиву је потпуно спавао. Није запослен ниједан нови гранични полицајац, а недостаје их 1.200, није запослен ниједан човек у Служби за послове са странцима и мислим да је реч о ненадокнадивом фактору званом изгубљено време", упозорио је Радончић.