ПУТИН: У току је деформисање система глобалне безбедности
РУСКИ ЛИДЕР УПОЗОРИО ДА СИТУАЦИЈА У СВЕТУ ИЗИСКУЈЕ УСАГЛАШЕНО KОЛЕКТИВНО ДЕЛОВАЊЕ ЧЛАНИЦА ОДКБ
Владимир Путин и Александар Лукашенко
- Владимир ПУТИН: Наш самит се одржава у не баш једноставном периоду. Ситуација у свету се мења динамично, заоштравају се стари проблеми, али се, нажалост, појављују и нови. Примера ради, појављују се одреди бојовника такозване Исламске државе, који би да и неке провинције Авганистана укључе у такозвани Исламски калифат
- Александар ЛУКАШЕНКО: Можда неко и жели да данас нешто откине од Русије, да јој испоставља захтеве у овим тешким временима, али то не чини Белорусија. Зато молим да нико не упире прстом у Белорусију. Ако нашој руској браћи нешто буде потребно, а ми смо у стању да то урадимо - увек смо спремни да им подметнемо раме. То председник (Путин) зна
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин оценио је да садашња сложена ситуација у свету налаже усаглашено деловање земаља-чланица Организације за колективну безбедност (ОДКБ).
„Наш самит се одржава у не баш једноставном периоду. Ситуација у свету се мења динамично, заоштравају се стари проблеми, али се, нажалост, појављују и нови. У току је деформисање система глобалне безбедности“ - констатовао је шеф руске државе, отварајући самит ОДКБ.
По његовим речима, „све то захтева од држава-чланица ОДКБ усаглашене колективне мере за заштиту безбедности земаља-чланица и региона у целини, посебно у области борбе против тероризма, трговине дрогом, прекограничног криминала, као и спречавања природних и техногених катастрофа“.
Путин је забринут због ситуације у Авганистану и сматра да земље ОДКБ треба да буду спремне за адекватне и превентивне мере поводом претњи које долазе из те земље.
„Тренутна ситуација изазива забринутост, појављују се одреди бојовника такозване Исламске државе, који би да и неке провинције Авганистана укључе у такозвани Исламски калифат - рекао је шеф руске државе.
„Терористичке и екстремистичке групације покушавају да прошире своје активности на Централну Азију“ - истакао је Путин.
По његовом мишљењу, „у тим условима, земље ОДКБ треба да буду спремне на адекватне, превентивне мере“.
Самит ОДКБ усвојио је изјаву којом је подржао наставак преговора у Минску између Кијева, Доњецка и Луганска и указао да је неприхватљиво свако даље погоршавање ситуације у Украјини.
„Сматрамо неопходним започињање преговарачког процеса између свих сукобљених страна, између осталог, ради доношења хитних мера за превазилажење последица хуманитарне катастрофе“ – наводи се у саопштењу председника земаља ОДКБ потписаном по завршетку данашњег самита.
У документу се наводи да „посебну забринутост изазивају људске трагедије, погибија људи, укључујући цивиле“.
У саопштењу лидери земаља ОДКБ „изражавају забринутост због опасности од информационих и комуникационих технологија за мешање у унутрашње ствари држава, као и у циљу подривања државне стабилности“.
Потписана су укупно 22 документа: поред изјаве - још 19 одлука и два протокола.
Белоруски председник Александар Лукашенко по завршетку самита је изјавио:
„Можда неко и жели да данас нешто откине од Русије, да јој испоставља захтеве у овим тешким временима, али то не чини Белорусија. Зато молим да нико не упире прстом у Белорусију. Ми смо на самит дошли са пруженом руком. Ако нашој руској браћи нешто буде потребно, а ми смо у стању да то урадимо - увек смо спремни да им подметнемо раме. То председник (Путин) зна“.
Лукашенко се осврнуо и на гласине да Путин наводно није хтео да се са њим сретне на самиту: „Размотрио сам са Владимиром Владимировичем цео комплекс белоруско-руских односа. Тај „комплекс“ и није тако тежак: ако се ми председници тога подухватимо - све се увек решава. Тако је и сада“.
Самит је одржан у Великом кремаљском дворцу в уском саставу.
Поред Путин и Лукашенка, учествовали су лидери Киргизије, Казахстана, Таџикистана и Јерменије - Алмазбек Атамбајев, Нурсултан Назарбајев, Емомали Рахмон и Серж Саргсјан и генерални секретар ОДКБ Николај Бордјужа.