ПУТИН: Каспијско море отворено само за ратне морнарице пет прикаспијских држава

ДОГОВОРЕНО ДА ВЕЋИ ДЕО КАСПИЈСКОГ МОРА

ЗАЈЕДНИЧКИ КОРИСТЕ ЗЕМЉЕ КОЈИМА ПРИПАДА

Владимир Путин

  • Природни ресурси Каспијског мора укључују више од 500 врста биљака и 854 врсте рибе, између осталог, овде обитава око 90 одсто јесетре на свету

        ВЕЋИ део акваторије Каспијског мора заједнички ће користити каспијске државе, изјавио је председник Русије Владимир Путин, сумирајући резултате Каспијског самита.

        Шефови каспијских држава - Русије, Азербејџана, Ирана, Казахстана и Туркменије  размотрили су најосетљивија питања региона, укључујући статус Каспијског мора - највећег језера на Земљи, које се налази између Европе и Азије,а које се назива морем због његове величине.

        Конвенција о правном статусу Каспијског мора могла би бити потписана ускоро,  истакао је председник РФ.

         „Једним од главних резултата сматрам значајан напредак у припреми конвенције о правном статусу Каспијског мора. То је постало могуће захваљујући усаглашавању кључних принципа рада каспијских држава на мору“ - казао је Путин.

        Ти принципи су унети у политичко саопштење које су потписали шефови пет држава, додао је он.

         „На тај начин смо завршили посао који траје већ 18 година“ - истакао је Путин.

          „Током преговора смо дошли до јасних формулација о разграничењу воденог простора, дна и природних богатстава, о режиму воденог саобраћаја и риболова. Веома је значајна одредба да ће већи део акваторије Каспијског мора и даље заједнички користити све стране. Захваљујући свему томе, у будућности су искључени неспоразуми или нека напетост у међудржавним односима, који су раније могли да настану због различитог тумачења режима каспијских вода“ - рекао је Путин.

         У саопштење је унет један од најважнијих принципа за стабилност и безбедност: право боравка у Каспијском мору имају искључиво оружане снаге приобалних земаља.

          „Такав режим се овде историјски формирао. И ми не намеравамо да га мењамо“ - нагласио је председник Русије.

          „Русија од 2005. године поштује мораторијум на лов на јесетру. И не намеравамо да га укидамо док се не стабилизује популација те рибе“ - додао је руски председник.

         С потписивањем споразума о очувању водених биолошких ресурса Каспијског мора појавио се правни основ за заједничку заштиту ретких врста рибе.

         Велики значај има и споразум потписан у Астрахању о сарадњи пет страна у санирању последица ванредних ситуација.

          „Договорили смо се да ће на основу тог документа бити усаглашене зоне одговорности националних спасилачких служби“- истакао је председник Русије.

         Природни ресурси Каспијског мора укључују више од 500 врста биљака и 854 врсте рибе, између осталог, овде обитава око 90 одсто јесетре на свету.

         Основне сфере економског развоја и сарадње на Каспијском мору су експлоатација природних богатстава, водени саобраћај, риболов.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари