ПУТИН: Хоћемо да БРИКС постане један од елемената глобалног управљања
ПЕТИ САМИТ ЛИДЕРА БРИКС У ЈУЖНОАФРИЧКОМ ГРАДУ ДУРБАНУ
- Основан Пословни савет, најављено и формирање развојне банке БРИКС са 10 или 50 милијарди долара
- Земље БРИКС су на путу формирања институција које ће им омогућити да се ослободе доминације западних земаља, Светске банке и ММФ
- ПУТИН: „Стратешки циљ у средњорочној и дугорочној перспективи треба да буде јачање позиција БРИКС као једног од кључних елемената система глобалног управљања. И у политичко-правној и финансијско-економској области“
- Бразил предложио формирање стабилизационог механизма земаља БРИКС са 100 милијарди долара, па - ако се нека од њих суочи са проблемима - да партнери имају одакле да јој помогну
ЦЕНТРАЛНА тема петог самита лидера БРИКС, који је данас почео у јужноафричком граду Дурбану, била је „Африка: партнерство ради развоја, интеграције и индустријализације“.
Закључци самита унети су у два документа - Етеквинску декларацију и Етеквински план рада.
У присуству лидера БРИКС - председника Русије Владимира Путина, председника Кине Си Ђинпинга, председника Индије Манмохана Синга, председнице Бразила Дилме Русеф и председника Јужне Африке Џејкоба Зуме - потписани су споразуми о сарадњу у области „зелене економије“, о суфинансирању инфраструктурних пројеката у Африци.
Усвојена је и Декларација о формирању Пословног савета БРИКС чије је оснивање иницирала Русија.
Саопштено је да је потписана Декларација о оснивању Конзорцијума експертских центара земаља БРИКС.
Шеф руске државе Владимир Путин на самиту је, уз остало, рекао:
„Стратешки циљ у средњорочној и дугорочној перспективи треба да буде јачање позиција БРИКС као једног од кључних елемената система глобалног управљања. И у политичко-правној и финансијско-економској области.
Да бисмо превазишли негативне тенденције на глобалним тржиштима, земље БРИКС морају шире да користе своје властите ресурсе и могућности.
Потребно је квалитетно ширити трговинско-економску сарадњу и неколико пута повећати узајамне инвестиције и активирати крупне мултилатералне пословне пројекте.
На иницијативу наше земље основан је Пословни савет. Бизнис-кругови морају бити усредсређени на тражење нових могућности за активирање мултилатералних инвестиционих пројеката. Руководство Русије пружиће свестрани допринос у раду бизнис-заједнице наших земаља.
Рачунамо да ће иницијатива Русије о успостављању сарадње у прерађивачким гранама и рударству, бити подржана. Овде се посебно ради о авијационој и радиоелектронској индустрији, енергетској машиноградњи, металургији, производњи машина, производњи и коришћењу минералних ресурса.
Дневни ред БРИКС се проширује, појављују се нови правци, зато очигледно нараста потреба за координацијом текуће делатности. Предлажемо да се размотри питање о стварању тзв. виртуелног секретаријата БРИКС. Он би могао постати радни инструмент дијалога наших влада и важан информативни ресурс који би објективно пратио рад наше организације у међународној јавности.“
Као што се види, земље БРИКС-а су на путу формирања институција које ће им омогућити да се ослободе доминације западних земаља
Од највећег значаја је најављено оснивање заједничке развојне банке, иако је одложено за касније.
Зума је објавио да ће званично почети преговори за формирање банке, а не и то да се она оснива као што су се неки надали.
Он је рекао да су задовољни чињеницом да је формирање нове развојне банке одрживо. То питање ће се разматрати на маргини састанка Г20 развијених земаља и земаља у брзом развоју у Санкт Петербургу у септембру, додао је Зума.
Руски министар финансија Антон Силаунов рекао је да земље чланице треба још да се сложе о износу који је свака спремна да уложи у капитал банке и о расподели гласова. Према студијама, нова банка треба да има почетни капитал од најмање 50 милијарди долара, што је - 10 милијарди по земљи. Русија је, међутим, предложила да банка стартује са 10 милијарди долара, што би било - по две милијарде по земљи.
Према речима Силуанова, Кина предлаже да се у органима будуће банке гласа према уделу у њеном капиталу, а Русија и још две земље су за „принцип паритета“.
Банка за развој земљама БРИКС ће омогућити да заобиђу Светску банку и Међународни монетарни фонд.
Силуанов је, иначе, саопштио да је Русија спремна да у фонд БРИКС уплати 18 милијарди долара.
Он је прецизирао: „Уколико земље БРИКС донесу одлуку о оснивању своп механизма узајамне подршке у износу од 100 милијарди долара, Русија је спремна да у тај „фонд“издвоји 18 милијарди долара. Средства ће унапред бити резервисана“.
Према његовим речима, фонд се суочава са више непознаница него Банке БРИКС.
„Идеја је да удели учесника у тих 100 милијарди долара буду овакви: Кина - 41 милијарда, све остале земље без Јужноафричке Републике по 18 милијарди, а ЈАР - 5“- открио је новимарима руски министар финансија.
Бразил је предложио да се формира стабилизациони механизам БРИКС у износу од 100 милијарди долара, па - ако се ова или она земља суочи са проблемима - да јој партнери из БРИКС имају одакле да помогну.
Путин и Зума, о авионима и хеликоптерима
РУСКИ лидер Владимир Путин се, одмах по доласку у ЈАР, срео са њеним председником Џејкобом Зумом.
После сусрета је саопштио: „У плану је заједничка производња лаког вишенаменског хеликоптера типа „Ансат“. У Јоханесбургу је почео рад регионални центар за сервисирање руских хеликоптера (Ми-17). Воде се преговори о испорукама Јужноафричкој Републици руских путничких авиона МС-21“.