Протести у сто градова широм Италије – против владе, пореза, евра и политичке класе

ПОЧЕО „ФОРЦОНИ” НА СИЦИЛИЈИ, А „ПОЖАР” СЕ И ПРЕНЕО НА МИЛАНО, ЂЕНОВУ И ТОРИНO ГДЕ ЈЕ ДОШЛО ДО СУКОБА СА ПОЛИЦИЈОМ

  • Политичари су нас довели до глади, уништили су идентитет наше земље и будућност целих генерација, истиче се у прогласу „Комитета 9. децембра” - организације која позива Италијане да изађу на улице у борби против евра, Брисела и глобализације, али примарно против владе премијера Енрика Лете
  • Италијанск вицепремијер и министар унутрашњих послова Анђелино Алфано признао да „постоји опасност да протести прерасту у општу побуну против националних и европских институција
  • Премијер Лета упозорио да ће се „свим силама борити против популизма и рекао да неће допустити „да Италија поновно потоне

Енрике Лете

         ШИРОМ Италије - од југа до север, чак у 100 градова - избили су готово спонтани антивладини протести у време када се премијер Енрико Лета и његова влада припремају за нове „реформе” које ће без сумње довести до нове ескалације сиромаштва у земљи која је, уз Шпанију и Грчку, једна од најпогођенијих европском економском и финансијском кризом.

         Протести су повремено жестоки и насилни и осликвају право стање у земљи. Народни бес због мера штедње антирадничког курса почео се манифестовати и на улицама. На неким протестима су најгрлатије крајње десничарске групе, али су генерално усмерени против политичке класе.

         „Политичари су нас довели до глади, уништили су идентитет наше земље и будућност целих генерација”, истиче се у једној поруци „Комитета 9. децембра” - организације која позива Италијане да изађу на улице у борби против евра, Брисела и глобализације, али примарно против владе премијера Лете.

         „Побуна је ваша дужност”, део је исте поруке.

         Покрет се назива „Форцони” (виле) и у њему суделују разне групе, од возача камиона, пољопривредника, малих привредника и занатлија и студената до незапослених. Протестима су се брзо прикључиле и десничарске групе и организиовани фудбалски навијачи.

         Многе је изненадио насилни карактер протеста, посебно догађаји у Торину.

         „Ови људи осећају како их једноставно нико не слуша. Протести показују како један велики део италијанске популације осећа да је нико не представља - ни политичке странке, ни синдикати, ни интересне групе”, рекао је аналитичар Данкан Мекдонел с Европског  универзитета у Фиренци.

         Демонстранти још не излазе на улице са неким конкретним политичким циљевима - желе само одлазак Летине коалиционе владе и усмеравају свој гнев према банкама и Европској унији.

         У више наврата дошло је до нереда.

         У северозападном граду Савона радници једне књижаре тврде да су демонстранти упали унутра и почели да вичу: „Затварај! Спали књиге!”.

         Због ових и сличних инцидената иницијатори покрета „Форцони„, пољопривредници са Сицилије, дистанцирали су се од појединих група и „изгредника који долазе у покрет”.

         Једну струју протеста предводи Андреа Зунино која је у разговору за италијански лист „Република” нагласила: „Занимљиво да су 5 од 6 најбогатијих људи на свету Јевреји”.

         Ово није једини пример да крајња десница брзо преузима контролу над покретом који се брзо шири интернетом и ослања примарно на популизам.

         Лета је јуче објавио да је влада донела одлуку о укидању државног финансирања политичких странака, тврдећи да је то важан корак према успостављању „кредибилитета политике”.

         Сви на улицама су уједињени око једне ствари - италијанска политичка класа кључни је кривац за стање у земљи.

         Простести с, иначе, почели у понедељак и захватили северне градове Милано, Торино и Ђенова.

         У Торину је дошло и до сукоба са полицијом. Демонстранти су блокирали железнички саобраћај. Касније су кренули у блокаду граничног прелаза са Француском, али их је дочекала интервентна полиција и спречила у том науму. Међутим, до прекида саобраћаја је дошло на југу земље и на Сицилији.

         Да је ситуација постала итекако „озбиљна”, показује и коментар италијанског вицепремијера и министра унутрашњих послова Анђелина Алфана који је признао да „постоји опасност да протести прерасту у општу побуну против националних и европских институција“.

         „Ситуација је утолико гора што постоји насилно лице овог покрета, крше се закони. Имамо посла са острашћеним митинзима којима се тражи смањење пореза за мали бизнис понекад насилни и да крше закон. Иступи на митинзима могу да привуку екстремне групе, али ћемо насиље током протеста беспоштедно пресецати. Ми схватамо социјалну напетост, али ћемо бранити слободу и безбедност грађана”, рекао је Алфано.

         Упоредо са мирним «седећим штрајковима» демонстранти улазе у отворену борбу са полицијом, блокирају железнице и аутопутеве.

         Током штрајка у Торину било је рањено 14 полицајаца. Демонстранте је објединило незадовољство економском политиком владе, укидањем социјалних олакшица и повећање пореза.

         Неки политичари се већ користе народним незадовољством. На пример, Силвио Берлускони позвао је владу да се састане са организаторима демонстрација и испуни њихове захтеве.

         Лидер протеста на Сицилији, Маријано Феро, рекао је да до проблема долази због инфилтрације десничарских елемената.

         „Ми већ годинама позивамо против власти, али се наш покрет сада, на жалост,  почео повезивати с хулиганима и субверзивним елементима. Ми немамо никакве везе с њима и потпуно се ограђујемо од насиља које се догоди у било којем делу земље”, рекао је Феро.

         У целу причу уплетен је и италијански популиста Бепе Грило, вођа покрета „Пет Звезда”, који је стекао велику популарност код бирача (добио је четвртину гласова на изборима у фебруару) управо захваљујући својој платформи критиковања комплетног политичког естаблишмента.

         Грило је позвао полицију да се придружи народу након што се, преносе талијански медији, на неким местима то чак и догодило јер су припадници полиције су скидали кациге у знак солидарности с демонстрантима. Ове сцене су се брзином муње прошириле италијанским медијима и интернетом.

         Премијер Лета је, иначе, обећао да ће се „свим силама борити против популизма„ и рекао да неће допустити „да Италија поновно потоне”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари