Присилише Американци и ЕУ Македонију да одустане од парламентарних избора 5. јуна

УСТАВНИ СУД ПОНИШТИО САМОРАСПУШТАЊЕ СОБРАЊА И ЗАБРАНИО

СВЕ ИЗБОРНЕ АКТИВНОСТИ

  • Председник Собрања Трајко Вељаноски, који је досад одбијао да сазове парламент, истичући да то може урадити само ако Уставни суд укине одлуку о самораспуштању, одмах је заказао 101-ву седницу парламента са једном једином тачком дневног реда: промене у изборном законику са поништавањем одлуке о расписивању ванредних избора за 5. јуни. Засад нема новог датума ванредних парламентарних избора

        УСТАВНИ суд Македоније је данас прихватио иницијативу којом се, као противуставна, оспорава одлука Собрања Македоније о самораспуштању.

        Тај суд је донео привремену меру која је отворила могућност за сазивање седнице распуштеног парламента на којој би били одложени избори заказани за 5. јун. Учешће на тим изборима је најавила само једна странка, владајућа ВМРО ДПМНЕ Николе Груевског.

        Привременом мером је Уставни суд Македоније забранио све изборне активности.

        Председник Собрања Трајко Вељаноски, који је досад одбијао да сазове парламент, истичући да то може урадити само ако Уставни суд укине одлуку о самораспуштању, одмах је заказао 101-ву седницу парламента са једном једином тачком дневног реда: промене у изборном законику са поништавањем одлуке о расписивању ванредних избора за 5. јуни.

        Засад нема новог датума ванредних парламентарних избора.

        Иницијативу за укидање те скупштинске одлуке поднео је посланик Демократске уније за интеграције (ДУИ) која је у влади са ВМРО ДПМНЕ, Талат Џафери. Према ДУИ, тиме се отвора могућност да се парламент поново састане, да одложи изборе и да нађе начин да буде укинута одлука председника Македоније Ђорђа Иванова о аболицији политичара.

        То су два услова које је највећа опозициона странка, Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) Зорана Заева, поставила за наставак преговора о решавању двогодишње политичке кризе.

        На седници Уставног суда председница Елена Гошева је рекла да ће направити преседан и прихватити иницијативу ДУИ за преиспитивање уставности одлуке о распуштању Собрања, због „стања у држави и кризе за коју још нема решења“.

        Следбеници „Шарене револуције“ који више од месец дана протестују у градовима Македоније и траже одлагање избора и укидање аболиције политичара, јутрос су пре почетка седнице Уставног суда „обојили“ његов улаз и на згради исписали неколико парола међу којима и „Протестујем“.

        Тај поступак демонстраната председница Уставног суда Елена Гошева је оценила као „притисак и атак на Суд“.

        „Овај суд никада није доживео овакав притисак. Уставни суд ће наставити да ради“, рекла је Гошева на почетку седнице о иницијативи ДУИ.

        Уставни суд се у фебруару прогласио ненадлежним за две сличне иницијативе којима је тражено да се одложено самораспуштање Собрања прогласи неуставним.

        Собрање Македоније се распустило да би ванредни парламентарни избори били 5. јуна. Изборне листе за те изборе поднела је само владајућа ВМРО ДПМНЕ, а изборе бојкотују преостале три странке потписнице Пржинског договора о решавању политичке кризе.

        Намера власти да одржи изборе на којима учествује само једна странка, изазвала је негодовање већине грађана, а Европска унија и САД су најавиле да неће признати владу која би била изабрана на таквим изборима.

        Бета - Факти

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари