Преваре са ПДВ коштају ЕУ 100 милијарди евра годишње

ЦЕЛА МРЕЖА МАЛИХ ФИРМИ МАСНО ЗАРАЂУЈЕ НА ТОМЕ ШТО ЈЕ ПДВ

У МАЂАРСКОЈ 27 ОДСТО - ЗНАТНО ВЕЋИ НЕГО У ОСТАТКУ УНИЈЕ

  • Еуропол процењује да се због превара са ПДВ-ом у Европској унији сваке године изгуби 100 милијарди евра
  • Губици у Мађарској се процењују на чак пет милијарди евра годишње, или око 10 одсто њене укупне јавне потрошње
  • Уобичајени метод је увоз робе из осталих чланица ЕУ без плаћања ПДВ, а потом -  продаја производа малопродајним ланцима преко низа посредничких компанија, при чему се ПДВ додаје на сваку трансакцију, а разлика ставља у џеп

          ВЕЛИКА превара везана за ПДВ на основне прехрамбене производе у Мађарској само што није поништила профит индустрије хране у тој земљи и могла би направити огромну рупу у њеним јавним финансијама.

          Америчка компанија Бунге процењује да пореска превара повезана са продајом производа попут јестивих уља, шећера, кафе и меса износи до милијарду евра годишње, и сматра да порески органи морају учинити више да то спрече.

          „Мађарска је тренутно једна од главних локација за овај вид ПДВ преваре,“ изјавио је за Ројтерс Буф Гребе, директор фирме Бунге за прехрамбени сектор региона Подунавље.

          Он је казао да преваранте привлачи стопа пореза на додату вредност у Мађарској, која за већину прехрамбених производа износи 27 одсто - највише у Европској унији - која је уведена ове године у оквиру напора да се смањи износ јавног дуга.

          Подаци показују да многе државе имају стопу ПДВ-а скоро дупло мању од мађарске - 21 примењује стопу нижу од 15 одсто за одређене производе - што илегалну продају чини изузетно профитабилном.

          Ројтерс пише да су у средишту преваре лажна документа која подземној мрежи малих фирми, махом предвођеним криминалним бандама, омогућавају процват.

          Бунге је саопштила да има мало директних доказа о томе ко стоји иза преваре која прети да избаци из посла велики број легитимних компанија у мађарском прехрамбеном сектору.

          Ревизори кажу да је уобичајени метод увоз робе из осталих чланица ЕУ без плаћања ПДВ-а и продаја производа малопродајним ланцима преко низа посредничких компанија, при чему се ПДВ додаје на сваку трансакцију, а разлика ставља у џеп.

          Ројтерс преноси процене Еуропола, полицијске агенције ЕУ, да се због превара са ПДВ-ом у 27-чланом блоку сваке године изгуби 100 милијарди евра.

          Андреа Асалос, портпаролка одељења мађарске пореске управе за борбу против криминала, казала је да истражитељи све боље идентификују преваранте.

          Губици у Мађарској се процењују на чак пет милијарди еура годишње, или око 10 одсто њене укупне јавне потрошње

          Бунге се удружила са једном од највећих мађарских прехрамбених група, Бонафарм, да би нагласила обим преваре и извршила притисак на владу да нађе ефикасно решење.

          „Ово није нови феномен. То постоји од увођења ПДВ-а“, рекао је власник Бонафарма Шандор Чањи, који је и председник управе и извршни директор ОТП банке, највећег независног кредитора у централној Европи, пише британска агенција.

          „Међутим, што је већа разлика између мађарског ПДВ-а и стопе тог пореза у суседним државама, то је већи мотив за вршење превара,“ рекао је Чањи.

          Фирме траже да се стопа ПДВ-а на основне прехрамбене производе смањи на испод десет одсто, тврдећи да ће то уклонити мотив за превару, а могло би повећати приходе од пореза због већег поштовања прописа. Анализа у коју је Ројтерс имао увид односи се на преваре у сектору јестивих уља, где је Бунге главни снабдевач.

          Међу другим облицима преваре је куповина робе у Мађарској и њен извоз на папиру, док се пријављују за рефундирање ПДВ-а. Производи, међутим, остају у држави и продају се са ПДВ-ом.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари