Претња Гуглу зове се - Изик
КОМПАНИЈА BLEKKO ПРЕТРАЖИВАЧ ЛАНСИРАЛА ПРЕТРАЖИВАЧ ОРИЈЕНТИСАН НА ТАБЛЕТЕ
- Оснивач и извршни директор Blekka, Рич Скрента каже да је Изик делом претраживач, делом магазин, а делом алат за истраживање
- Blekko још није ни близу Googlea, али већ има лојалне кориснике - привлачи око 12 милиона посета месечно и има уписаних око 50 милиона долара од инвеститора
- Изик показује резултате претраге у три категорије које се лако померају прстом по екрану. Корисници могу да их померају вертикално, како би видели различите категорије у вези са захтевом који су укуцали. Могуће је померање и хоризонтално, да би се појавило више "капсула" унутар сваке категорије
ТВОРЦИ интернет претраживача Blekko лансирали су претраживач под именом Изик (Izik) и верују да су направили одличну алтернативу великом Гуглу. Упркос томе што шансу не траже на тржишту десктоп или лаптоп рачунара, већ код таблета.
Сурфовање на таблетима је другачије него на персоналним рачунарима, што Blekko види као прилику коју жели да искористи са Изиком, претраживачем направљеним посебно за Еплове Ајпаде и за таблете који имају Гуглов Андроид софтвер.
Изик, чије је име подсећање на великог научника 17. Исака Њутна, пуштен је 5. јаqнуара на тржиште као бесплатна апликација за Ајпаде и Андроид таблете.
Оно што је посебно у односу на конкуренцију, Изик показује резултате претраге у три категорије које се лако померају прстом по екрану. Корисници могу да их померају вертикално, како би видели различите категорије у вези са захтевом који су укуцали. Могуће је померање и хоризонтално, да би се појавило више "капсула" унутар сваке категорије.
Претраживач, магазин, алат
Већ има верне посетиоце: Изик
Оснивач и извршни директор Blekka Рич Скрента каже да је Изик делом претраживач, делом магазин, а делом алат за истраживање. Када се у Изик укуца реч "Apple" (јабука) добијају се резултати који су сортирани по категоријама, кроз које је навигација лака - најважнији резултати, слике, вести, коментари...
Већина резултата и фотографија се односи на компанију Епл или на воћку јабуку. Кад се исти појам укуца у најпознатији претраживач Google, прво се добијају Гугл мапе са локацијама најближих продавница Епл прозивода.
На првој страни су углавном плавом бојом означени линкови ка другим сајтовима.
Скрента верује да ће интернет претраживачи морати да се промене и прилагоде се таблетима, јер њих све више људи користи и то много чешће него лаптопове. Према неким подацима, од априла 2010. године, када је дебитовао Ајпад, продато је више од 100 милиона таблета, док је пала продаја традиционалних ПЦ и лаптоп рачунара.
Таблети ће одредити тржиште
Скрента сматра да је само питање времена када ће технолошки напредак који су донели таблети ударити тржиште интернет претраживача и када ће људи променити своје "гугл" навике.
Гугл је до сада успевао да очува доминацију и на таблетима углавном зато што се они продају са већ инсталираним Гугл браузером. Али, форма и алгоритми које Гугл користи за таблете и за лаптопове су практично исти.
Скрента сматра да је мало вероватно да ће Гугл променити тај приступ, с обзиром да већи део зараде том гиганту и даље доноси онлајн рекламирање на традиционалним персоналним рачунарима.
Blekko још није ни близу Googlea, али већ има лојалне кориснике - привлачи око 12 милиона посета месечно и има уписаних око 50 милиона долара од инвеститора међу којима је глумац Ештон Кучер, али и Јандекс, руски претраживач који у својој земљи популарнији и од Гугла.