Половина Италијана гласала за странке које су критиковале политику Немачке према Европи
ЛИДЕР ЛЕВОГ ЦЕНТРА ПЈЕР ЛУИЂИ БЕРСАНИ УПОЗОРИО
ДА СЕ ИТАЛИЈА ПОСЛЕ ИЗБОРА НАШЛА У ДРАМАТИЧНОЈ СИТУАЦИЈИ
Пјер Луиђи Берсани
- Алтернатива су нови избори одмах или за неколико месеци, иако су и Берлускони и Берсани указали да би желели да то избегну, па је могућа и њихова „велика коалиција“
- Комичар-популиста Пепе Грило, чији је покрет Пет звездица прави победник избора без победника, оценио да влада, ако упште буде формирана, неће трајати дуже од шест месеци. При том је упозорио: „Неће бити у стању да владају. Са или без мог учешћа, неће моћи да владају“
ИСХОД италијанских избора, одржаних у време дубоке рецесије и болних мера штедње, толико је тесан између два главна блока да је маргина победе, према подацима Министарства унутрашњих послова, мања од један одсто у оба дома парламента.
Јаз између блокова десног и левог центра након парламентарних избора изазвао је напетост међу европским политичарима и на тржиштима.
У првом говору након избора, лидер левог центра Пјер Луиђи Берсани је рекао: „Свесни смо да се налазимо у драматичној ситуацији, свесни смо ризика са којима је Италија суочена“.
Берсани се није изјаснио кога би желео за партнера у влади, поручивши да би све странке требало да преузму одговорност за земљу.
Лидер десног центра Силвио Берлускони је наговестио могућност разматрања веома необичног савеза са његовим противницима из левог центра.
Протестни покрет на челу са комичаром Бепе Грилом освојио је 25 одсто, а блок центра, који предводи одлазећи премијер Марио Монти, је тек на четвртом месту са око 10 одсто гласова.
Алтернатива су нови избори одмах или за неколико месеци, иако су и Берлускони и Берсани указали да би желели да то избегну.
Портпарол Европске комисије Оливије Баји рекао је да ЕУ од Италије очекује да „поштује своје обавезе“ у вези са дугом и смањењем дефицита, и другим структурним реформама.
„Комисија има пуно поверење у италијанску демократију и... блиско ће сарађивати са будућом владом на покретању раста и отварању радних места у Италији“.
Француски министар финансија Пјер Московиси је казао да резултат „ствара проблеме“ али да неће подрити јединствену европску валуту.
Немачки министар спољних послова Гидо Вестервеле је позвао Италију да настави реформе и да „што брже“ формира владу.
Међутим, његов шпански колега је рекао да постоји „крајња забринутост“ због финансијских последица.
„Ово је скок у празно са позитивним последицама за никога“, рекао је Жозе Мануел Гарсија-Маргаљо.
Вредност акција и евра је опала по објављивању резултата избора.
Берлускони је рекао да би сви требало да размисле о томе шта даље чинити како би се избегли нови избори.
„Италија мора имати владу. Сви морају бити спремни да се жртвују“.
Додао је да неће правити договор са Монтијевим центристичким блоком, рекавши да је слаб учинак премијера резултат незадовољства народа његовим мерама штедње.
Овај милијардер и шоумен се поново опоравио од скандала и понижења. Анкете и аналитичари уочи избора су предвиђали да ће га његови противници из левог центра потући и да ће на крају нестати са политичке сцене.
Уместо тога, Берлускони је уз Грила један од највећих добитника.
Покрет Пет звездица је добио више од четвртине гласова и тако постао најпопуларнија појединачна странка у доњем дому.
То је изузетан успех популисте Грила, који је током кампање бомбардовао увредама дискредитовану политичку елиту.
Берсани, лидер Демократске странке, има тежак задатак да покуша да формира „велику коалицију“ са Берлусконијем, којег оптужује да је уништио државу, или да се договори са Грилом, који је потпуна непознаница у конвенционалној политици.
Грило је рекао да верује да следећа влада неће трајати дуже од шест месеци.
„Неће бити у стању да владају“, рекао је новинарима. „Са или без мог учешћа, неће моћи да владају“.
Поручио је да ће радити са сваким ко подржава његове политичке предлоге, који се крећу од мјера против корупције до подршке обновљивој енергији, али је одбацио наводе о уласку у неку формалну коалицију: „Није време за причу о савезима...систем је већ пао“, рекао је Грило.
Бирачи нису одбацили само начин на који се води политика у Италији, већ и мере штедње које заговара Брисел у циљу спасавања јединствене валуте.
Више од половине оних који су гласали - подржали су странке које су отворено критиковале политику Немачке према остатку Европе.