„Перспектива чланства“ као „покретач и гарант“
ЗАЈЕДНИЧКА ИЗЈАВА ТАДИЋА, ЈОСИПОВИЋА, КОМШИЋА И ВУЈАНОВИЋА „У ПРИСУСТВУ ФИЛЕА“
-
Заједнички позивамо ЕУ и све њене чланице да упркос изазовима кризе не испусте из вида важност процеса проширења као инструмента у стабилизацији мира међу земљама и народима у нашем региону, али и као најефикаснијег инструмента у унутрашњој изградњи демократских система и правног поретка у свакој од наших земаља, закључује се у заједничкој изјави под називом "Партнерство за европску будућност региона"
-
ФАКТИ: Ко није одушевљен – није ни заслужио нови прелазак преко Игмана
БЕОГРАД, (ФоНет) - Чврсто смо уверени да је перспектива чланства у Европској унији (ЕУ) покретач и гарант мира и стабилности у региону југоисточне Европе, као и посредник све бољих међусобних односа, наводи се у заједничкој изјави председника Србије, Хрватске, Црне Горе и председавајућег Председништва БиХ усвојеној на на 22. сесији Игманске иницијативе.
Изјаву су потписали Борис Тадић, Иво Јосиповић, Филип Вујановић и Жељко Комшић, уз присуство европског комесара за проширење Штефана Филеа.
"Изражавамо задовољство чињеницом да је Хрватска успешно окончала приступне преговоре и да је пред потписивањем приступног уговора, да Србија до краја године добије статус кандидата и датум почетка преговора, Црна Гора датум почетка преговора о приступању ЕУ, а БиХ преда апликацију за статус кандидата ЕУ до краја године", наводи се у изјави.
"Остајемо чврсто опредељени за решавање отворених питања дијалогом и преговорима у духу добросуседства и на основама међунароног права и потврђујемо пуну одлучност да свака од наших земаља у међусобним одосима делује тако да другима помогне да се испуне сви потребни услови за приступање у пуноправно члнатсво ЕУ", додаје се у изјави.
Председници су сагласни да се започети процес помирења мора наставити, указујући да пресудну улогу у том процесу има блиска сарадња правосуђа земаља региона, не само у прогону и кажњавању ратних злочина, него и свих облика организованог криминала.
"Посебно вреднујемо улогу цивилног друштва, односно залажемо се за јачање партиципативне демократије и већу отвореност политичких и административних структура, између осталог и са циљем сузбијања корупције", истииче се у изјави.
"Заједнички позивамо ЕУ и све њене чланице да упркос изазовима кризе не испусте из вида важност процеса проширења као инструмента у стабилизацији мира међу земљама и народима у нашем региону, али и као најефикаснијег инструмента у унутрашњој изградњи демократских система и правног поретка у свакој од наших земаља", закључује се у заједничкој изјави под називом "Партнерство за европску будућност региона".