Пентагон само у Ираку „сврнуо” годишњи војни буџет многих држава

МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ САД ОД 1996. ПОТРОШИЛО 8,5 БИЛИОНА ДОЛАРА БЕЗ ИКАКВЕ КОНТРОЛЕ

  • Експерт америчке Службе за националну безбедност Стивен МАЈЛС: „Кад је генерални инспектор видео износ који је потрошен у Ираку — а то је само мали део потрошених средстава Пентагона – утврдио је да је 50 милијарди долара било реално потрошено, док је око 6 милијарди напросто нестало”

  • Пентагон већ двадесет година бежи од сваке финансијске ревизије. Фактички, пуне две деценије нико није ни проверавао - да ли су цифре у његовим финансијским извештајима уопште реалне

         БУЏЕТ Пентагона ће у следећој години износити 630 милијарди долара, без обзира што америчко Министарство одбране није поднело извештај за утрошена средства још од 1996. године.

         У том периоду је из џепова америчких пореских обвезника на програме Министарства одбране САД отишао огроман новац – чак 8,5 билиона долара, а да ни један од тих програма није прошао ни стандардну ревизију. Зато нико не може да каже колико је од те гигантске суме било потрошено на робу коју нико није ни видео и услуге које нису пружене, на нерационална или непотребна плаћања разним извођачима и подизвођачима и сл.

         Експерт америчке Службе за националну безбедност Стивен Мајлс рекао је:

         „То је огроман износ. По идеји, то је требало у потпуности да заустави рад Конгреса. Практично, сваки дан треба да буду судске расправе и ово треба да разматрају све могуће комисије. Али, ништа од тога се не догађа”.

         Према његовим речима, уместо тога се настављају огромна трошења, можда и огромне крађе о којима нико ништа не зна.

         „Када је генерални инспектор видео износ који је потрошен у Ираку — а то је само мали део потрошених средстава Пентагона – утврдио је да је 50 милијарди долара било реално потрошено, док је око 6 милијарди напросто нестало. А то је сума коју многе друге земље троше годишње кроз свој војни буџет. А за САД је то „џепарац” изгубљен у финансијском извештају” — наглашава Мајлс.

         Испоставља се да Пентагон има стандардну процедуру за приказивање нетачних цифара такозваног новца за „остале трошкове”. Та процедура се користи да би сакрило оно што је проблематично у финансијским извештајима при подношењу завршног рачуна о трошењу војног буџета. Другим речима, Пентагон може да напише све што хоће.

         Зато Мајлс подвлачи: „Више од свега брине шта то функционише по принципу: „Нема одређене суме, шта да радимо? – Написаћемо износ који нам одговара, а после ћемо да видимо”. Понављам: то је уобичајена пракса. Али, ако бисте то користили у свом бизнису и применили на порезе, одмах би вас стрпали у затвор”.

         Пентагон већ двадесет година бежи од сваке финансијске ревизије. Фактички, пуне две деценије нико није проверавао да ли су цифре у његовим финансијским извештајима реалне.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари