Отвара крипту у Фиренци да би „реконструисао лице” Моне Лизе

НОВА АКЦИЈА КОНТРОВЕРЗНОГ ИТАЛИЈАНСКОГ ИСТОРИЧАРА УМЕТНОСТИ СИЛВАНА ВИНЋЕНТИЈА

        ЧУВЕНА Мона Лиза Леонарда да Винчија могла би ускоро да буде формално идентификована, након отварања фирентинске крипте запечаћене пре 300 година.

        Контроверзни историчар уметности Силвано Винћенти изјавио је италијанским медијима да поседује све податке неопходне за коначну идентификацију Мона Лизе, познате и као Ђоконда, тајанствене личности најчувеније слике на свету.

        Италијански истраживач и његов тим су добили дозволу да уђу у крипту породице Герардини у базилици Пресвете благовести (Сантисима Аннунзиата) у Фиренци и анализирају посмртне остатке Лизе Герардини дел Ђокондо, за коју се верује да је позирала генијалном ренесансном мајстору.

        Прошлогодишње откриће и анализа костију из фирентинског манастира Света Урсула, поткрепили су тезу о вези са породицом Герардини. Три века након што је запечаћена, породична крипта моћи ће да пружи нове доказе и можда реши једну од највећих мистерија историје уметности.

        Према писању лондонског Гардијана, Винћентијева потрага не наилази на опште одобравање његових колега, међу којима неки отворено оспоравају његове „истраживачке методе“.

        Винћенти је, наиме, наумио да реконструише лице Мона Лизе, што многи сматрају спектакуларном, али узалудном иницијативом.

        „Постоје велике шансе да кости не припадају Лизи Герардини. Једноставно из разлога што је у темељима манастира Света Урсула сахрањено на стотине, па чак и хиљаде жена“, објашњава историчар Томазо Монтанари, за ког Винчентијева потрага спада у ред „култур-спектакл“.

        Ово није први пут да Силвано Винћети изазива контроверзу у свету уметности. Пре три године, италијански стручњак је „као поручено“ пронашао део скелета Каравађа (1571-1610) баш у години обележавања 400-годишњице од смрти чувеног барокног сликара.

        Једну од његових претходних студија Мона Лизе, у којој је тврдио да се иницијали „ЛВ“ налазе у десној зеници жене енигматског осмеха, демантовали су стручњаци париског Лувра.

        Резултати актуелних истраживања биће познати за неколико месеци.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари