Око 200 наоружаних демонстраната у Бенгазију упало у седиште нове власти

Либијска НАТО-филијала нашла се на удару исламиста

* Демонстранти оптужили привремену власт да је  увела низ закона без претходне јавне расправе и недемократским путем

* Затражили су да се у либијски Устав ислам «укључи као државна религија», тврдећи да за то није потребно одржати референдум

         ОКО 200 наоружаних демонстраната незадовољних новим либијским властима продрло је у зграду Националног прелазног савета Либије у граду Бенгазију, саопштава Асошијејтед Прес.

         Испред заштићеног комплекса зграда привремене владе, на митингу против садашњих власти, било је присутно на стотине људи. Демонстранти сматрају да су привремене власти увеле низ закона без претходне јавне расправе и недемократским путем.

         «Закон о изборима није подржала већина, ни остали закони не поштују оне који су умрли за слободу» - цитира агенција речи либијског правника Тамира ал Џаханија који је био учесник демонстрација пред зградом Националног прелазног савета.

         «Не желимо да мењамо једног тиранина за другог. Чини нам се да се ти људи из (ПНС) не разликују од Гадафија и да говоре језиком силе» - изјавио је други учесник протеста Ахмед Борас.

         После митинга гневни демонстранти су уз помоћ ручних граната разнели улазна врата и ушли на територију комплекса. При том су лупали на врата и вичући кроз прозоре захтевали `хитан дијалог`. Дошло је и до кошкања са обезбеђењем Националног прелазног савета, а није познато како се завршио инцидент.

         Неки демонстранти су раширили шаторе испред седишта Националног прелазног савета ради наставка протеста.

         О овоме саопштавају и остала арапска средства јавног информисања наводећи да је више од три хиљаде Либијаца изашло на централни трг другог по величини града у земљи (Бенгазија) са захтевом да се у земљи уведе шеријатско право.

         Демонстранти позивају власт да призна шеријат (правне норме које су прописане Кураном) за државни закон и да се то уведе у Устав.

         Затражено је такође да се у либијски Устав ислам «укључи као државна религија». Демонстранти сматрају да за то није потребно одржати свенародни референдум како је то било са осталим законима који одређују социјално-политички карактер земље.

         Бенгази је, да подсетимо, био «колевка либијске револуције» јер су баш у том медитеранском граду у фебруару прошле године започели масовни оружани сукоби опозиције и присталица Моамера ел Гадафија. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари