Охајо пресудио: Обама остао председник САД

АКО НЕ ПРЕКИНЕ БЛОКАДУ У ВАШИНГТОНУ, ДРУГИ МАНДАТ СВЕШЋЕ МУ СЕ

НА ПРЕТЊЕ ВЕТОМ, ПРАЗНА ОБЕЋАЊА И ПУТОВАЊА У ИНОСТРАНСТВО

  • У Конгресу неће бити промена. Сенат остаје у рукама Демократа, док Републиканци задржавају контролу над Представничким домом
  • Европа ће се данас пробудити и осетити велико олакшање, оценио је ББЦ у коментару о управо одржаним председничким изборима у Сједињеним Државама.
  • Кина је - свих протеклих дана - суздржано стављала до знања: да јој је свеједно ко ће бити председник САД
  • Електорски систем, у којем кандидати у свакој држави освајају гласове делегате по принципу „победник узима све“, осим Небраске и Мејна где се додељују пропорционално, предмет је многих критика и спорења, али има своје упориште у историјским разлозима и федералном уређењу САД

        БАРАК Обама се изборио за нови мандат као председник САД. Он је победио Републиканца Мита Ромнија, а границу од 270 електорских гласова је прешао након што је проглашена његова победа у Охају.

       5:51 - CNN јавља да је Обама победио у Невади и Колораду.

       05:20 CNN јавља да је Обама узео и Охајо, кључну државу за исход избора. То значи да Обама остаје председник САД и у наредне четири године.

       05:17 Ромни узима Мисури, а Обама Орегон.

       05:15 У Конгресу неће бити промена. Сенат остаје у рукама Демократа, док Републиканци задржавају контролу над Представничким домом.

       05:11 Обама узима и Ајову и Нови Мексико. Да би Ромни победио морао би да освоји минимум Охајо и Флориду плус неку од мањих неопредељних држава. 

       05:04 CNN јавља да Обама узима и Висконсин, док је Ромнијева Северна Каролина која је пре 4 године гласала за Обаму. Обама је очекивано освојио Калифорнију, Хаваје и Вашингтон, док је Ромни изгласан у Ајдаху и Монтани.

       04:54 Ромни успешнији у Аризони. Експерти CNN-а кажу да верују да ће Флорида припасти Обами.

       04:12 Ромни је узео Монтану, а Обама Минесоту. Завршено је гласање у Ајови и Невади које могу бити врло битне.

       04:05 Обама узима Њу Хемпшир, а Ромни Јуту. Пре је Обама освојио Пенсилванију, док га је Ромни надјачао у Канзасу.

       04:02 Као што се и очекивало, избори су крајње неизвесни. У овом моменту Ромни има 152 електорска гласа, док Обама има 143, а 270 је потребно за победу. Нема и даље резултата из четири државе које би могле да одлуче ко ће водити САД наредне четири године.

       Те четири државе су Охајо, Флорида, Вирџинија и Колорадо.

       03:22 Обама трифјумфује у Њујорку (29), Њу Џерсију (14) и Мичигену (16), који је прва озбиљна победа.

       Ромни је је добио следеће државе: Канзас (6), Луизијана (8), Небраска (3/5), Северна Дакота (3), Јужна Дакота (3), Тексас (38), Вајоминг (3), Мисисипи (6)

       02:16 Ромни побеђује у Џорџији, и то је 16 електорских гласова за њега.

       02:09 У овом тренутку Обама има 64 електорска гласа, док Ромни има 40

       02:00 Најновије CNN пројекције: Обама осваја већину у Конектикату, Делаверу, Вашингтону (Дистрикт Колумбија), Илионису, Мејну (3 од 4 гласа), Мериленду, Масачусетсу и Род Ајленду. Ромни осваја Оклахому.

       01:42 Мит Ромни је славио у Јужној Каролини. 

       01:33 Ромни према CNN-у побеђује у Западној Вирџинији, која носи 5 електорских гласова.

       01:24 Ромни и дефинитивно слави у Индијани, јавља CNN. Обама је на прошлим изборима победио Џона Мекејна у Индијани. Индијана носи 11 електорских гласова.

       Интересантно је да излазна анкета у Вирџинији показује да је стање 49%:49%

       01:04 Пројекције CNN-а показују да је Обама победио у Вермонту који носи три електорска гласа, док је извесно да Кентаки припада Ромнију и да може да рачуна на 8 гласова.

       01:00 Амерички медији јављају да су тренутне процене показују да је излазност на овим изборима рекордна. Негде се чекало и до 7 сати у редовима за гласање.

       00:48 У Индијани и Кентакију је завршено гласање, а очекивано први резултати показују да је Мит Ромни победио у тим државама.

       00:40 CNN јавља прве резултате излазне анкете који иду у прилог Миту Ромнију.

       Чак 60 одсто изашлих је казало да је економија главно питање, а 51 одсто сматра да би Ромни боље решавао економска питања.

       Са друге стране предност Обами око тих питања даје 44 одсто грађана САД.

       Подсетимо, електорски систем, у којем кандидати у свакој држави освајају гласове делегате по принципу „победник узима све“, осим Небраске и Мејна где се додељују пропорционално, предмет је многих критика и спорења, али има своје упориште у историјским разлозима и федералном уређењу САД.

       Овакав систем гласања може да донесе више незгодних аномалија од који је најважнија та да неки кандидат може добити више гласова бирача на националном нивоу, али ипак изгубити изборе. На пример, у неким државама може однети убедљиву победу, док у другим, одлучујућим, може изгубити с пар гласова разлике.

       Очекује се да ће Обама настојати да уведе веће порезе богатим да смањио велики дуг и да се усмери новац ка програмима које он жели.

       Покушаће наредних месеци да постигне споразум са Конгресом о прихватању мера за смањење дефицита, а затим ће кренути на прераду прописа за имиграцију, реформу пореског система и спровођење других „снова“ обе партије у америчком Конгресу, оценио је АП.

       Неће морати да брине да ће његов закон о здравственом осигурању бити повучен или да ће реформе банкарског ситема бити поништене, или да ће његово име ући у листу имена председника са једним мандатом, отпуштених пре него што могу да заврше започет посао.

       Ипак, медени месец за републиканцима се неће поновити и они неће одједном бити одушевљени њиме. А уколико Обама не може да прекине блокаду у Вашингтону, његов други мандат биће сведен на претње о улагању вета, празна обећања и одласке у иностранство.

       Гласачи су одлучили да врате у Конгрес све политичке играче који су учинили да Вашингтон буде дисфункционалан до те мере да је Америка скоро отишла у банкрот први пут од кад постоји.
Нови-стари председник ће највероватније поново бити суочен са Представничким домом у коме воде републиканци, чији лидер Џон Бејнер је изјавио на дан избора да је његова странка та која има мандат и да неће бити виших пореза.

       Обама ће још имати своју заштиту у Сенату, где су демократе задржале тесну већну. Они ипак немају довољно места да онемогуће републиканце да зауставе било какве значајније законе тактикама одуговлачења.

       Анкете на изласку са биралишта показала су да су гласачи видјели Обаму као глас сиромашних и средње класе а Ромнија да нагиње ка богатима. Снажан и пун искуства Ромни је у џепу имао успех у бизнису, гувернерски мандат и искуство једне неуспеле председничке кандидатуре.

       Али он никад није успио да буде виђен као човек који ће осигурати безбедност људи и њихове снове. Мада је био близу све време. Председници који имају други мандат немају транзициони период, Обама ће одмах бити на испиту.

       Већ га 1. јануара чека одлука о смањењу пореза и смањењу буџета. Економисти упозоравају ако се то спроведе привреда ће поново застати. Али, Обама је решен да настави под својим условима.
Европа ће се данас пробудити и осетити велико олакшање, оценио је ББЦ у коментару о управо одржаним председничким изборима у Сједињеним Државама.

       Кина је - свих протеклих дана - суздржано стављала до знања: да јој је свеједно ко ће бити председник САД.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари