Одступница за Украјину: истрага „набацује“ да је малезијски Боинг можда оборен случајно

СУМЊИВО ЈЕ И ТО ШТО ИСТРАЖНИ ТИМ ПРИЗНАЈЕ ДА НЕМА ИСКУСТВО ЗА СЛИЧНЕ ТРАГЕДИЈЕ

  • Интернационални иследнички тим у свом најновијем извештају опрезно отвара следећа питања: „Важно питање за кривичну истрагу је: да ли је ракета била лансирана ненамерно? Да ли је могуће да је неко случајно притиснуо дугме које је активирало ракету? Или је то могао да буде само смишљени поступак? Важно је и како такве ракете бирају циљ?“
  • Произвођач система „Бук“ - руски концерн „Алмаз-Антеј“ - претходно је објавио свој извештај, заснован и на експерименталним проверама, у којем се наглашава да Боинг јесте погођен ракетом испаљеном из зенитног ракетног система „Бук“, али не из „квадрата“ на који је указао Савет безбедности Холандије, већ из околине насеља Зарошћенкоје које је на дан трагедије контролисала украјинска армија

        ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ иследнички тим - који истражује околности под којима је 17. јула 2014-те био оборен изнад истока Украјине малезијски Боинг - објавио је да не искључује могућност да је тај путнички авион оборила ракета која је била „случајно лансирана“.

        Ово „мирише“ на покушај да спаси Украјина, а утолико је индикативнији што је сам тим признао да нема искуство у вођењу сличних истрага.

        Додуше, оваква могућност се допушта у најновијем извештају „интернационалног тима“ који није коначан. Сама „могућност“ се „набацује“ прилично опрезно:

        „Важно питање за кривичну истрагу је: да ли је ракета била лансирана ненамерно? Да ли је могуће да је неко случајно притиснуо дугме које је активирало ракету? Или је то могао да буде само смишљени поступак? Важно је и како такве ракете бирају циљ?“

        Сам тим не даје одговор ни на једно од побројаних питања. У извештају, који је намењен пре свега породицама жртава, наводи се ово мишљења једног од главних експерата тима Герита Тирија: „Одговор на главно питање - да ли је лансирање можда било случајно - веома је тежак задатак. Те ракете се производе од 1970-их и користе их многе земље, али су многе њихове техничке карактеристике и даље строга тајна“.             

        Савет безбедности Холандије објавио је 13. октобра 2015-те објавио је свој прелиминарни извештај од 500 страница у којем тврди да је малезијски Боинг био оборен ракетом серије 9M38 са бојевом главом 9Н314М која је била лансирана помоћу зенитног ракетног система „Бук“ са терена површине око 320 квадратних километара на истоку Украјине.

        Произвођач система „Бук“ - руски конценр „Алмаз-Антеј“ - одмах потом је објавио свој извештај, заснован и на експерименталним проверама, у којем се наглашава да Боинг јесте погођен ракетом испаљеном из „Бука“, али не из „квадрата“ на који су указали Холанђани, већ из околине насеља Зарошћенкоје које је на дан трагедије контролисала украјинска армија.

        „Алмаз-Антеј“ је истовремено саопштио да је испаљена ракета имала старију модификацију бојеве главе (9Н314), а не 9Н314М, као што тврде Холанђани.

        У малезијском авиону налазило се 298 путника и чланова посаде и - сви су погинули.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари