ОБАМА: Војна операција ради свргавања Асада била би - грешка Запада

„АМЕРИЧКА И БРИТАНСКА ШПИЈУНАЖА „НАЈТЕШЊЕ ЋЕ САРАЂИВАТИ” ЧАК И АКО НАПУСТИТЕ ЕУ”

Барак Обама

  • У интервјуу Би-Би-Сију признао да не рачуна да ће – за преосталих његових девет месеци у Белој кући - „међународна коалиција” коју предводи његова земља успети да потпуно уништи терористичку групацију Исламска држава: „Међутим, можемо полако смањивати територију на којој терористи делују. Зато ћемо наставит са авио-ударима по позцијама Исламске државе у Раки и чинити све да изолујемо оне делове Сирије  из којих у Европу стижу бојовници”

         КОПНЕНА војна операција у Сирији ради свргавања њеног председника Башара Асада била би грешка Запада – оценио је Барак Обама.

         Амерички председник је у интервјуу Би-Би-Сију додатно нагласио: „За САД, Велику Британију, па и за уједињене земље Запада, упућивање копнених снага које би имале задатак да збаце Асадов режим било би грешка”.

         Обама је истовремено признао да не рачуна да ће – за преосталих његових девет месеци у Белој кући - „међународна коалиција” коју предводи његова земља успети да потпуно уништи терористичку групацију Исламска држава.

         „Међутим, можемо полако смањивати територију на којој терористи делују. Зато ћемо наставит са авио-ударима по позцијама Исламске државе у Раки и чинити све да изолујемо оне делове Сирије  из којих у Европу стижу бојовници” – нагласио је први Афроамериканац на челу САД.

         Он је тренутну ситуацију у Сирији назвао „невероватно сложеном” и подвукао: „Мислим да за ту земљу не постоје једноставна решења. Дугорочне проблеме Сирије не може да реши ни војна операција са размештањем у тој земљи копнених снага”.

         Обама је истакао да Вашингтон може извршити притисак на Русију и Иран да помогну да дође до „предаје власти у Сирији новим политичарима”, али је признао да ће то бити „тежак задатак”.

         Одлазећи амерчки лидер је и у овом интервјуу плашио Британце да ће изгубити ако напусте Европску унију. Али, истовремено је открио:

         „Сарадња између америчке и британске шпијунаже неће претрпети никакву штету ако Уједињено Краљевство иступи из Европске уније. Наше обавештајне агенције изванредно тесно сарађују. У тој сарадњи неће бити никаквих измена”.

         Како се и могло очекивати, није пропустио ни ову прилику да Британцима поручи: ако се на референдуму одлучите за излазак из ЕУ – ваша земља имаће мањи утицај у Европи, а и мањи утицај на глобалном нивоу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари