Обама страхује да се европска криза не прелије на САД
Европа главна тема самита лидера Г-8 у Кемп Дејвиду
* Главна мантра самита је “одговоран приступ”. Преведено на нормалан језик, ово значи да се од немачке канцеларке Ангеле Меркел тражи да попусти, а од осталих Европљана да то не искористе као дозволу за неконтролисану потрошњу
* Нема пуне сагласности поводом Сирије. Дмитриј Медведев дошао са позицијом: «Не могу се режими у сувереним државама мењати силом и извана. Сиријци морају сами решавати своје проблеме. За сиријску кризу је потребна пинцета, а не секира»
ЕВРОПА је главна тема лидера земаља Г-8, у резиденцији Барака Обаме у Кемп Дејвиду.
Вашингтон, више него икада досад, притиска да се нађе формула опоравка европске привреде. Обами је чак отворено рекао својим гостима да је Американцима важно је да се европска криза не прелије у САД, јер су му избори пред вратима.
Главна мантра самита је “одговоран приступ”. Преведено на нормалан језик, ово значи да се од немачке канцеларке Ангеле Меркел тражи да попусти, а од осталих Европљана да то не искористе као дозволу за неконтролисану потрошњу.
Однос снага драстично су изменили председнички избори у Француској: Меркел је изгубила верног савезника Николу Саркозија. На другој страни, из Беле куће долазе знаци задовољства што Обама и Франсоа Оланд “говоре истим језиком”.
Обама је отворио јутарње заседање о глобалној економији обећањем да ће радити на привредном расту и отварању нових радних места и решавању проблема који муче Европу.
- Сви смо апсолутно предани томе да осигурамо и економски раст и стабилност, али и фискалну дисциплину. То треба да буду сегменти свеобухватног плана чији је циљ просперитет за наше грађане какав сви прижељкујемо, истакао је Обама.
Након јутарњег сусрета с Обамом, британски премијер Дејвид Камерон рекао је да је осетио "растућу свест о потреби хитних акција" за решавање кризе еврозоне.
Говорећи о кризи еврозоне, Камерон је указао да се сада тражи осећај за хитност јасне акције за јачање банака, са снажним плановима за смањење дефицита. Уз снажно управљање и снажне планове за непредвиђене ситуације које би се могле догодити".
Челници ЕУ-а истицали су како ће бити чврсти у заштити својих банака, након вести да би лоши зајмови шпанских банака могли бацити на колена четврту најјачу државу еврозоне.
- Учинићемо све што је потребно да осигурамо финансијску стабилност еврозоне, рекао је председник ЕУ-а Херман Ван Ромпеј.
Француски председник Оланд предложио је да се у шпанске банке "убризга" новац из европских фондова, чиме би се убрзале стабилизационе мере ЕУ.
Равнотежа између економског раста и смањења јавног дуга кроз стезање фискалног каиша кључни је део свих расправа на самиту Г-8. Обама се прикључио италијанском премијеру Марију Монтију и новом француском председнику у стављању већег нагласка на раст.
Рођенданска торта за јапанског премијера Јошихико Ноду
Управо то појачаном притиску излаже немачку канцеларку Ангелу Меркел која се залаже за фискалну штедњу као главни инструмент смањења јавнога дуга који оптерећује европске државе.
- Јединствени смо у приступу Ирану. Мислим да смо сви сугласни да Иран има право на мирнодопски нуклеарни програм, али не и на атомску бомбу. Стална иранска кршења међународних правила и неспособност Техерана да докаже да тај прорам не жели да милитаризује, озбиљни су разлози за забринутост свих нас, истакао је Обама.
- Сви смо одлучни да наставимо са санкцијама и притисцима на Иран, водећи истовремено дипломатске преговоре. Надамо се да ћемо тај проблем решити на миран начин који поштује суверенитет Ирана и његова права у међународној заједници, али и тражи одговорност, додао је Обама.
Обама је поводом Сирије изјавио: «Сви мислимо да су мирно решење и политичка транзиција добри за Сирију, сви смо веома забринути због насиља које се тамо догађа».
У Кемп Дејвиду, међутим, и нема о Сирији и неће ни бити до краја сагласности као поводом Ирана. Због позиције Русије.
Руска позиција – према речима Михаила Маргелова, који је у Кемп Дејвиду у пратњи Дмитрија Медведева – није се променила и своди се на следеће: «Не могу се режими у сувереним државама мењати силом и извана. Сиријци морају сами решавати своје проблеме. За сиријску кризу је потребна пинцета, а не секира».
Траже структурне реформе и ослонац на приватни сектор
ЛИДЕРИ земаља Г-8 – на самиту у Кемп Дејвиду, на којем Русију није представљао шеф државе Владимир Путин већ премијер Дмитриј Медведев - заложили су се за неопходност структурних реформи ради обезбеђивања економског раста и ефикансије борбе против протекционизма у економији.
«У циљу повећања продуктивности и потенцијала раста економијама наших земаља, подржавамо структурне реформе, инвестиције у образовање и савремену инфраструктуру, свугде где је то неопходно. Иницијативе везане за инвестирање могу бити финансиране коришћењем различитих механизама чак и на рачун напора које чини приватни сектор» - истиче се у изјави лидера Г-8 која је посвећена питањима глобалне економије.
«Велика осморка» је истовремено оценила да озбиљне финансијске мере, временом морају помоћи јачању економских система, не сметајући расту економије у краткорочној перспективи.
Као један од приоритета, лидери Г-8 су навели подршку малом бизнису и партнерству држава са приватним сектором.
«Развој међународне трговине, инвестиција и тржишна интеграција представљају основне услове за поуздан и избалансиран економски раст. Истичемо важност отворених тржишта и праведог, снажаног и на трговинским правилима заснованог система. Уздржаваћемо се од протекционистичких мера, штитићемо инвестиције и подржавати билатералне и мултилатералне напоре који су у складу са принципима СТО и које их подржавају, смањиваћемо број постојећих баријера у трговини и инвестицијама и подржавати отворена тржишта. Позивамо и друге земље да следе наш пример» - каже се у изјави.
Лидери су објаснили да под смањењем броја баријера подразумевају одустајање од сувишних бирократских препрека у трговини и инвестицијама, изградњу оптималног система регулације и већу унификацију стандарда.
Самит Г-8 се одржава у планинској резиденцији америчког председника Кемп Дејвид.
Питања економије су основна тема разговора лидера «осморке».