ОБАМА: Америка жели ново планетарно лидерство у иновацијама
НАЈАВИО СКОРО ОТВАРАЊЕ ДВА ИНОВАЦИОНА НАУЧНО-ПРОИЗВОДНА ЦЕНТРА - КОД ЧИКАГА И ДЕТРОИТА
Барак Обама
- Чикашки ће се бавити пројектовањем и израдом аутоматизованих средстава за пројектовање и производњу, а други - у Детроиту - новим методима обраде лаких метала
- „Проблем је што таквих центара у Немачкој већ има 60. Не желим да следеће отварање, које ће обезбедити много нових радних места, буде у Немачкој, Кини или Јапану. Желим да се то догоди у САД“ - нагласио је амерички председник
АМЕРИЧКИ председник Барак Обама објавио да ће ускоро у његовој земљи бити отворена два иновациона научно-производна центра. У њиховом оснивању учествоваће и Пентагон ради развоја високотехнолошке индустрије и отварања нових радних места.
Центар ће бити отворен недалеко од Чикага и биће сконцентрисан на пројектовање и израду аутоматизованих средстава за пројектовање и производњу. У другом граду - Детроиту - стручњаци ће се бавити проналажењем нових метода за обраду лаких метала.
Обамина администрација жели оживљавање тржишта рада и смањење незапослености преко развоја сектора високих технологија.
- Ако желимо да ангажујемо више добрих радника у индустрији Америке, онда морамо бити сигурни да се налазимо на истуреним позицијама у области нових производних решења и технологија“ - истакао је Обама.
У свом обраћању, Обама је поменуо: нову конструкцију борбеног ловца, мотор за војне и цивилне хеликоптере, роботизовану „руку“ за америчку Ратну морнарицу и 3D-штампач - као најновије примере напредних пројеката америчке индустрије.
Пре извесног времена амерички председник је отворио још два производно-научна центра.
Један од њих се налази у држави Охајо и бави се разрадом метода 3D-штампе, а други у држави Северна Каролина.
Он је специјализован за стварање енергетски ефикасне електронике.
Међутим, шеф Беле куће сматра да су четри таква центра недовољна.
„Проблем је што таквих центара у Немачкој већ има 60. Не желим да следеће отварање, које ће обезбедити много нових радних места, буде у Немачкој, Кини или Јапану. Желим да се то догоди у САД“ - изјавио је амерички председник.
Он је уверен да је супериорност на нивоу земље само у научним истраживањима довољна да се обезбеди развој и раст економије.
„Ако се оваква производња развије још негде (изван САД), изгубићемо нашу предност у области таквих проналазака. Она ће се преселити у иностранство. Тада ћемо изгубити оно што је за америчку привреду најважније - иновације“ - закључио је Обама.