Нису спасавали банке које су изазвале кризу

ПРЕВАЗИШЛИ ЕКОНОМСКУ И ФИНАНСИЈСКУ КРИЗУ

НА НАЧИН КОЈИ ЈЕ ПОУЧАН И ЗА СРБИЈУ

Олафур Гримсон

       ИСЛАНД се извукао из економске и финансијске кризе. На начин који је поучан и за Србију.

       Председник Исланда Олафур Гримсон, који је на функцији од 1996.,  два пута је одбио да потпише закон којим би Британији било исплаћено безмало три милијарде евра дуга кад је пропао банкарски сектор његове земље, приморавши британски владу да обештети своје штедише који су имали рачуне у банци Ајссејв.

       „Економија није ехо банака. То је заједница народа” - каже Гримсон.

       Крах највећих исландских банака 2008. повукао је за собом јавне финансије и изазвао најгору економску кризу коју је Европа видела од Другог светског рата. Вредност круне је опала за 50 одсто у односу на све главне валуте, незапосленост, до тада непозната појава, порасла је на 10 одсто а новац се одливао из земље алармантним темпом.

       Међутим, Исланђани су одлучили да се против кризе боре на сопствени, јединствен, и донекле необичан начин.

       Уведена је контрола капитала - забрањена на јединственом тржишту Европске уније - како би се зауставио одлив готовине.

       Кључна је била одлука владе да пусти приватне банке, које су изазвале кризу, да се угасе. Инвеститори су изгубили све, што је значило и да порески обвезници нису оптерећени банкарским дугом.

       Најконтроверзније је што су британске и данске штедише у исландским банкама изгубиле сав свој новац (укупно четири милијарде евра) а штету се морали да им надокнаде Лондон и Копенхаген.

       Извршни директор једне од најуспешнијих исландских компанија, Јан Сигурсон, после свега има поруку за државе у којима и даље доминира банкарски сектор: „Немојте да зависите од лажне економије”. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари