Незадовољни Словенци започели „општенародни устанак“

ДЕМОНСТРАНТИ У ЉУБЉАНИ ТРАЖЕ ОДЛАЗАК И ДЕСНЕ И ЛЕВЕ „ПОЛИТИЧКЕ ЕЛИТЕ“

  • Демонстранти носили транспаренте са натписима „Влада доле, народ горе“ и „Готови су“ - уз слике премијера Јанеза Јанше, градоначелника Љубљане Зорана Јанковића и бизнисмена Хилде Товшак
  • Организатори су данашњи дан помињали као датум када ће протести прерасти у „општенародни устанак“, током којег ће се захтевати одлазак свих словеначких политичара на власти
  • До сада је око 70.000 незадовољних грађана учествовало на 35 уличних протеста у 35 градова

        НА Конгресном тргу у Љубљани се окупило неколико хиљада демонстраната носећи транспаренте са натписима „Влада доле, народ горе“ и „Готови су“ - уз слике премијера Јанеза Јанше, градоначелника Љубљане Зорана Јанковића и бизнисмена Хилде Товшак.

       Демонстранти су прошетали до зграде парламента, испред које је, као и испред зграде владе, постављена заштитна ограда са распоређеним полицијцима и специјалцима.

       Изнад града су повремено надлетали полицијски хеликоптери.

       Пред око 5000 демонстраната у Љубљани, наступили су чланови БиХ бенда „Дубиоза колектив“. Започели су свој пригодни концерт речима: „Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија данас су уз Словенију!“

       „Дубиоза“ је одсвирала „Фирму илегал“, „Вратиће се Валтер“, „Кокуз“, „Мито и корупција“... Како је јавила новинарка Радио Сарајева, која се налази на лицу места, демонстранти су певали заједно са овим бендом.

„Дубиоза колектив“

       Организатори протеста су на друштвеној мрежи Фејсбук поставили поруку да је Словенија власништво њених грађана, а не политичке елите.

       Демонстрације су најављене и у Марибору, Новој Горици и Птују.

       Међу основним захтевима демонстраната су: успостављање инструмента грађанског неповерења, реформа судства, брзо и ефикасно суђење свима који су до богатства дошли на споран начин као и одузимање незаконито стеченог богатства. Захтева се да банкари преузму већу одговорност за стање на тржишту и да грађани имају већи утицај на састав парламента. Захтева се и формирање уставне комисије.

       Влада је издвојила 600.000 евра за полицију која ће на демонстрацијама водити рачуна о реду и миру, а министар унутрашњих послова Сенко Пличанич је упозорио да ће демонстранти материјално одговарати за сву штету, ако је буде.

       Талас масовних протеста у Словенији почео је пре више од три недеље, кад је на демонстрацијама у Марибору захтевана оставка градоначелника Франца Канглера.

       Организатори су данашњи дан помињали као датум када ће протести прерасти у „општенародни устанак“, током којег ће се захтевати одлазак свих словеначких политичара на власти.

       До сада је око 70.000 незадовољних грађана учествовало на 35 уличних протеста у 35 градова.

       Протести су достигли врхунац 3. децембра, када се у Љубљани окупило око 10.000 људи, а у Марибору око 8.000.

       Мирни протести прерасли су у улично насиље у којем је повређено више десетина особа, међу којима је било и полицајаца, а приведено је више од 100 учесника.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари