НЕМЦИ: Из извештаја о обарању малезијског Боинга уклоњен део о кривици Украјине

ОТКРИЋЕ МЕДИЈСКИХ КОМПАНИЈА WDR, NDR И ЛИСТА SÜDDETUCHE ZEITUNG

  • Избачено свако указивање да је Украјина била дужна да уведе потпуну забрану летења изнад ратне зоне. А замислите колике су шансе да се у коначној верзији извештаја појави закључак да је Украјина оборила (ако заиста јесте) малезијски путнички авион
  • Немачким новинарима помогли стручњаци холандске групе ARGOS која се бави независним истрагама

         НОВИНАРИ немачких медијских компанија WDR, NDR и листа Süddeutsche Zeitung објавили су да су из прелиминарног извештаја о катастрофи малезијског Боинга били уклоњени делови у којима се наглашавало да је Кијев био дужан да уведе апсолутну забрану летова изнаде зоне ратних дејстава у Донбасу.

         Немци су до овог сазнања дошли  уз помоћ стручњака холандске групе ARGOS која се бави независним истрагама.

         Указали су такође: да је три дана пре трагедије малезијског путничког авиона – 14. јула – на истоку Украјине био оборен војно-транспортни Ан-26 и да су кијевске власти одмах увеле забрану летења на висинама до 9750 метара и о томе обавестиле међународни систем за информисање пилота NOTAM. Само три дана касније – 17 јула – малезијски Боинг 777 био је оборен на висини око 10050 метара.

         Немачки новинари су објавили да је првобитној верзији прелиминарног извештаја писало да је било дистрибуирано упозорење NOTAM да је летење ограничено због обарања Ан-26.

         Међутим, из коначне, објављене верзије извештаја тај део је био уклоњен. Холанђани су немачким новинарима објаснили да је то учињено зато што нису били уверени да је та информација веродостојна.

         Немачки новинари су одмах изразили сумњу у то објашњење и нагласили да је делимично затварање ваздушног простора изнад Донбаса (на висинама до 9750 метара „неспорна чињеница”.

         Аналитичар Стокхолмског института за истраживања проблема мира Симон Веземан оценио је:

         „Пошто је Ан-26 могао да буде оборен само помоћу тешких зенитно-ракетних система, мора се поставити питање – због чега украјинске власти нису блокирале летове испод 13000 метара или потпуно затвориле тај ваздушни простор?”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари