Нема знакова да ће доћи до суперерупције вулкана у Јелоустону

ПОСЛЕДЊИ ПУТ ЈЕ БИО АКТИВАН И ИЗБАЦИВАО ЛАВУ ПРЕ ОКО 70.000 ГОДИНА

  • Разговоре о глобалној катастрофи испровоцирало бекство животиња из америчког националног парка и то што се у његовим сумпорним језерима температура воде повећала за 20 степени
  • Засад не постоје знаци катастрофе. Она може да се догоди, али се углавном пре тога догоди серија снажних потреса. Осим тога, земљотреси се сада не догађају у подручју саме калдере већ северозападно од ње. Зато не треба да очекујемо суперексплозију, али је у потпуности за очекивати да дође до локалних ерупција - наглашава заменик директора Института за физику Земље Руске академије наука Јевгениј Рогожин
  • Суперексплозија могла би довести до глобалне катастрофе, а део САД био би уништен

         У ЦЕЛОМ свету се последњих дана - често и са зебњом - прича о могућности да поново проради вулкан у америчком националном парку Јелоустон. Нимало случајно јер су на територији Националног парка Јелоустон у САД научници забележили 60 потреса магнитуде до 4 степена, па су неки уверени да би то било опасно за Земљу у целини.

         О тој опасности је за московски недељник „Аргументи и факти“ говорио заменик директора Института за физику Земље Руске академије наука Јевгениј Рогожин.

         АиФ: Да ли ови догађаји могу најавити почетак ерупције вулкана? Шта јелоустонски вулкан данас представља и када је имао последњу ерупцију?

         Рогожин: Тај вулкан је имао ерупцију последњи пут пре око 70.000 година, али он и до дан данас даје неке знаке активности. Како се они испољавају? У подручју вулкана постоје термални извори, језера са топлом водом, долази до избацивања гасова из његових пукотина и сл. Након последње ерупције вулкана, на његовој површини формирао се одређени број релативно мањих вулкана који ретко имају ерупције, али, то се ипак понекад дешава.

         Осим тога, читава та област представља простор повећане сеизмичке активности, на америчкој карти она је приказана као мала зона, али по интензитету могућих потреса она се може упоредити са Калифорнијом, где је опасност од сеизмичких кретања веома висока. У тој зони се редовно дешавају земљотреси, у последњих 10 година било их је 10, дакле по један сваке године, последњи се десио пре неки дан.

         Њихова магнитуда достиже око 5 степени. То су осетни земљотреси, али нису рушилачки. Након њих углавном се догоди серија слабијих потреса. Осим тога, постоје сведочанства да се у сумпорним језерима температура воде повећала за 20 степени. Вероватно је то испровоцирало разговоре да ће доћи до глобалне ерупције.

         АиФ: Ви дакле сматрате да ови догађаји нису знак надолазеће катастрофе?

         Рогожин: За сада не постоје знаци катастрофе. Она може да се догоди, али се углавном пре тога догоди серија снажних потреса. Осим тога, земљотреси се сада не догађају у подручју саме калдере већ северозападно од ње. По мом осећају, не треба да очекујемо суперексплозију, али је у потпуности за очекивати да дође до локалних ерупција.

         АиФ: Зашто онда из те зоне беже дивље животиње?

         Рогожин: То је позната чињеница, али ствар је у томе што животиње осећају потресе на површини. Када почну слаби потреси, животиње које су ближе земљи (стоје на четири ноге или леже на земљи) осећају непријатност и желе да побегну са места на којима се то дешава. Сматрам да покрет животиња није везан за ерупцију вулкана, већ за могући земљотрес. Дивље животиње улазе у јелоустонска језера, што значи да осећају да је у њима вода топлија, а обзиром да је то за њих веома необично, можда је управо тај фактор изазвао њихов покрет. Све то треба изучити, међутим, нисам склон да подижем буку због те околности.

         АиФ: Шта ће се догодити у САД у случају да дође до суперерупције тог вулкана?

         Рогожин: Дајте да кренемо од укупних последица и какве оне могу бити? Огромни простор ће бити прекривен димом и пепелом из вулкана, почеће истицање лаве, а у непосредном окружењу све ће бити срушено и спаљено, велики део пепела ће отићи у атмосферу, што може изазвати захлађење јер Сунце неће моћи да греје атмосферу. Осим тога, услед тако велике експлозије може да дође до померања Земљине осе што може да изазове низ земљотреса. Односно може доћи до глобалне катастрофе. У том случају би део САД био уништен.

         АиФ: Да ли постоји начин да се спречи оваква ситуација?

         Рогожин: Како мислите да се осигурате у таквој ситуацији, то вам је исто као када би према Земљи летео неки огромни астероид, како да се спасете? Нема начина! У таквој ситуацији треба посматрати ту територију, изучавати је и унапред предвидети шта се може догодити. Американци се управо тиме и баве, они имају добру Геолошку службу и добре сеизмичке станице. Треба рећи да они за сада на свом званичном сајту нису дали било какву прогнозу о ерупцији.

         На основу информација Геолошке службе САД, ништа слично не предвиђам. Тим пре што данас, на пример, у рејону Националног парка, нису забележени чак ни слаби потреси. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари