Нелсон: Нас петрорица је разговарало са Додиком - да схватимо о чему говори и шта се дешава

„АПЕЛОВАЛИ СМО ДА СВЕ ИДЕ ПО ЗАКОНУ И У ПАРЛАМЕНТУ И ДА ИЗБЕГАВА ОПСТРУКЦИЈЕ“

* „Пратимо руски утицај у БиХ и видимо да не промовише стабилност и не подржава напредак БиХ на евроатланском путу. Русија није заинтересована за напредак БиХ и њено приближавање евроатланској заједници, а то је жеља већине грађана. То можемо видети и по томе где се грађани БиХ исељавају

* „БиХ је затражила улазак у МАП још 2010. године. Тај МАП статус се није променио, предаја Програма реформи не мења статус БиХ, али проширује партнерство... За чланство би требала посебна одлука свих чланица НАТО савеза, али и консензус у Председништву БиХ. Такођер и повлачење из МАП-а захтевало би јединствену одлуку Председништва БиХ

_______________________________________________________________________

        БРИНУ нас претње члана Председништва БиХ Милорада Додика, казао је на почетку  разговора за Радио Сарајево амбасадор Сједињених Америчких Држава у БиХ Ерик Нелсон.

        „Претња да ће се представници РС повући из одлучивања у институцијама БиХ је јако озбиљна и ми пратимо развој ситуације. Синоћ, заједно са својим колегама из Европске уније, Италије, Уједињеног Краљевства, Француске и Немачке, имао сам састанак са Додиком. Хтели смо да схватимо о чему говори и шта се дешава, јасно смо му казали да је изнад свега владавина закона. Оно на шта се морамо фокусирати јесте територијални интегритет и суверенитет ове земље. Додик је говорио о основним променама Устава БиХ. Сваки Устав треба мењати кроз уставне методе и ти важни разговори се морају водити у Парламенту и ми смо га позвали да избегава опструктивне активности које неће помоћи постизање било каквог договора“, истакао је Нелсон.

        Додао је да свако питање уставних реформи подразумева постојање консензуса који треба градити на многим реформама у овој земљи.

        „Све промене које се предлажу, на њима се може радити у складу с Уставом. Идеја да постоји алтернативни пут напретка је погрешна. Сад БиХ има прилику да напредује на путу ка чланству у ЕУ и НАТО савез. У Загребу, у мају, лидери ће бити позвани на самит да разговарају о напретку БиХ. Дакле, ово није време да се постављају ултиматуми и блокаде“, нагласио је Нелсон.

        Категоричан је да се сви неспоразуми у БиХ морају решавати кроз парламентарне процедуре.

        „Република Српска је саставни део Босне и Херцеговине, њен успех зависи од успеха Босне и Херцеговине. Државне институције у БиХ морају функционисати и пружати услуге грађанима, није спорно да су многим институцијама у БиХ потребне реформе. То говоре и грађани кад стану испред конзулата неке државе чланице НАТО или ЕУ у жељи да напусте ову земљу. Неопходан је компромис који је кључан 25 година након Дејтонског мировног споразума. Али, има много тога чиме треба бити задовољан, институције су изграђене и није време да се те институције уништавају. Ова земља има свој Устав и он се може прилагодити“, казао је амбасадор Нелсон за Радиосарајево.ба.     

        Одговарајући на питање у вези утицаја Русије у БиХ, Нелсон каже да САД виде руски утицај у БиХ.

        „Пратимо га и видимо да не промовише стабилност и не подржава напредак БиХ на евроатланском путу. Русија није заинтересована за напредак БиХ и њено приближавање евроатланској заједници, а то је жеља већине грађана. То можемо видети и по томе где се грађани БиХ исељавају. Дакле, пажљиво то посматрамо, јер наш интерес је да помогнемо БиХ да оствари своје циљеве, дугорочни мир и просперитет  као јако добро интегрисана земља евроатланске заједнице“, појаснио је Нелсон.

        У том контексту, амбасадор Нелсон је говорио и о активацији Акционог плана за чланство (МАП) у НАТО савезу.

        „БиХ је затражила улазак у МАП још 2010. године. Тај МАП статус се није променио, предаја Програма реформи не мења статус БиХ, али проширује партнерство у ново поглавље у којем БиХ јасно наглашава које су то реформе које жели спровести, нарочито у вези са сектором одбране. То је важан корак напред у том партнерству између БиХ и НАТО и важна прилика за НАТО да помогне БиХ. Програмом реформи је потврђено да не постоји консензус по питању чланства БиХ у НАТО и НАТО то поштује, чуо је ту поруку. БиХ је предала Програм реформи и рекла како жели да изгледа партнерство. За чланство би требала посебна одлука свих чланица НАТО савеза, али и консензус у Председништву БиХ. Такођер и повлачење из МАП-а захтевало би јединствену одлуку Председништва БиХ“, нагласио је Нелсон.

         https://insajder.in/novost/653728/ambasador-sad-nelson-sta-sam-sve-rekao...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари