Неће их Малта, неће их НАТО, а ни Италијани

ДРАМА 334 ЛИБИЈСКИХ ИЗБЕГЛИЦА

У СРЕДОЗЕМНОМ МОРУ

Северноафричке избеглице на Малти

  • Само ове године око 25.000 људи стигло у Италију из Туниса и приближно исто толико из Либије

  • Од 1.674 имиграната који су страдали при покушају да уђу у Италија - 188 се удавило на тзв. туниској рути, а 1.486 је на `пут без повратка` кренуло из Либије

  • Процене су да је од 1994. у Сицилијанском мореузу живот изгубило 5.962 имиграната

     ИТАЛИЈАНСКИ ратни брод са 334 северноафричких избеглица морао се запутити ка Таранту након што су му малтешке власти ускратиле дозволу да их искрца на територији Малте, јавља веб сајт листа „Тајмс ов Малта” (Times of Malta) из Валете 15. августа.

     Лист додаје да je мигранте „спасио” један патролни брод италијанске обалске страже - негде између Туниса и италијанског острва Лампедуза - након што их је прво приметио један италијански авион. Авион је обавестио команду НАТО, али су алијансини  званичници ставили до знања да наводно немају бродове у тој области. Још су Италијанима посаветовали да се сами снађу, пише лист.

     Покупљене мигранте је италијанска обалска стража касније пребацила до ратног брода „Команданте Борсини” који иначе није под командом НАТО. И овај брод је затим кренуо за Малту.

     Рано ујутру 15. августа, италијанске власти су објавиле да Лампедуза „није безбедно место” за спашене, јер је на оствро претходне ноћи већ пристигло 1.600 миграната.

     Малта је, са своје стране, одговорила да је спремна да помогне било којој хуманитарној ствари, али је одбила да изда дозволу италијанском ратном броду да уђе у малтешке територијалне воде, јер је Лампедуза најближе безбедно копно за мигранте, пише малтешки лист.

     ДРУГО ОДБИЈАЊЕ

     Истога дана поподне, Малта је обавештена да је „Борсини” кренуо за Таранто у Италији. Међу избеглицама које су пристигле на Лампедузу између суботе увече и уторка ујутру „туцетом чамаца”, има око 100 жена и 40 деце, укључујући и три бебе.

     Додатна два чамца са 45 људи, једном женом и двоје деце дошла су до југоисточне обале Сардиније у току ноћи 15. августа.

     Ово је, иначе, други пут у последње време да Малта одбија северноафричке избеглице. Сличан инцидент се десио пре месец дана када је дозвола за искрцавање ускраћена једном шпанском броду са 111 избеглица под командом НАТО.

     Од почетка године, преко 11.000 Африканаца који „беже од сукоба у северној Африци” нашло је привремено уточиште на југу Италије, пише малтешки лист, а њихов број је порастао од НАТО напада на Либију од средине марта.

     КОБНИ МОРЕУЗ

     Према подацима католичке хуманитарне организације Сант'Едиђо (Sant'Edigio), најмање 1.820 миграната из северне Африке, углавно из подсахарског подручја,  удавило се ове године у водама Медитерана у покушају да допре до Европе.

     Сличне податке има и италијанска организација за праћење миграција Тврђава Европа (Fortress Europe). Из ове организације тврде да је током првих седам месеци 2011. – закључно са 15. августом -  у Медитерану изгубило живот најмање 1.931 особа (од тога броја, 1.674, односно 87 одсто) страдало у Сицилијанском мореузу.

     Тврђава Европа саопштава такође да је само ове године око 25.000 људи стигло у Италију из Туниса и приближно исто толико из Либије. Према званичним подацима о имигрантима, од 1.674 имиграната који су страдали при покушају да уђу у Италија - 188 се удавило да тзв. туниској рути а 1.486 је на `пут без повратка` кренуло из Либије.

     Прошле године се у Сицилијанском мореузу удавило само 20, а током 2009. чак 425 миграната. Процене су, иначе, да је од 1994. у Сицилијанском мореузу живот изгубило 5.962 имиграната.

     ПОБУНА У МАЛТЕШКОМ ПРИТВОРУ ЗА ИМИГРАНТЕ

     У малтешком притвору за имигранте у градићу Сафи, на југоистоку острва, у уторак 16. августа ујутру, избила је побуна.
 
     Нереди су почели као протест затвореника услед одбијања њихових захтева за добијање хуманитарне помоћи. Протест је убрзо прерастао у сукоб, па су се умешали и војска и полиција која је морала да употреби сузавац. Повређено је 15 полицајаца, три војника и један имигрант, пише малтешки лист „Тајмс ов Малта”.
 
     Иначе, млада чланица Европске уније, Малта, претрпела је прошле године озбиљну критику од стране Комитета за спречавање тортуре или нехуманог третмана или кажњавања (CPT) Савета Европе. У извештају из фебруара 2010, Комитет је третман у притворним центрима у Малти оценио као „нехуман и понижавајући”.
 
     Извештај је уследио након посете делегације Комитета малтешким затворима. А садржи и тврдњу да се „услови притвора на Малти нису побљшали од претходне посете”(19-26 маја 2008. године). 
 
     Похваљене су, међутим, бараке у Сафију које су реновиране и којима су изграђене санитарне просторије. Нажалост, констатује извештај Савета Европе, „многе затворенике још увек терају да спавају на поду”, а у Блоку Ц овог објекта уопште није било воде.

 

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари