Не сме бити агресивног мешања у кризне ситуације

Декларација шефова држава – чланица Организације Договора о колективној безбедности (1)

* У области безбедности трају негативни моменати везани, пре свега, за рецидиве агресивног мешања у кризне ситуације, покушаје да се дејствује заобилазећи општеприхваћене међународно-правне норме и принципе

* УН треба да наставе обезбеђивање политичког, правног и моралног лидерства у борби са глобалним изазовима, треба да установе праведне принципе и стандарде интеракције, да контролишу њихово извршење, да пружају неопходну помоћ и подршку земљама које за тим имају потребу

* Развој партнерских веза са Североатланским пактом (НАТО) разматрамо као важан елемент јачања међународне и регионалне безбедности, повећања узајамног поверења, транспарентности и предвидљивости

* Али, једнострано постављање стратешких система противракетне одбране једне државе или групе држава без узимања у обзир законских интереса других држава и без давања последњим правно обавезујућих гаранција, може нанети штету међународној безбедности и стратешкој стабилности у Европи и свету у целини

          У КРЕМЉУ је одржан јубиларни састанак Савета за колективну безбедност Организације Договора о колективној безбедност (ОДКБ), посвећен 20. годишњици потписивања Добовора о колективној безбедности и 10. годишњици оснивања Организације. На крају самита донета је заједничка Декларација шефова држава – чланица ОДКБ.

          Током седнице Савета за колективну безбедност ОДКБ разматарани су актуелни међународни проблеми и даљи заједнички кораци за борбу са глобалним и регионалним изазовима  и безбедносним претњама земљама чланицама Организације. Разматрана су основна достигнућа рада ОДКБ за десет година њеног постојања.

          У Декларацији, која је донета на крају састанка, даје се колективна оцена основних тенденција развоја међународне ситуације, раду ОДКБ.

          Потврђени су приврженост циљевима и принципима Договора о колективној безбедности и спремност да се развијају и продубљују савезнички односи у спољнополитичкој, војној и војно-техничкој области, у области борба са транснационалним изазовима и претњама безбедности и стабилност.

          На самиту су учествовали шефови држава – чланица Организације: председник Русије Владимир Путин, председник Јерменије Серж Саргјсан, председник Белорусије Александар Лукашенко, председник Казахстана Нурсултан Назарбајев, преседник Киргизије Алмазбек Атамбајев, председник Таџикистана Емомали Рахмон и председник Узбекистана Ислам Каримов.

 

Декларација шефова држава – чланица Организације Договора о колективној безбедности

          СИТУАЦИЈУ у свету карактерише јачање трендова и тенденција усмерених на изградњу мултиполарних система међународних односа и активирање интеракција на глобалном и регионалном нивоу. У области безбедности трају негативни моменати везани, пре свега, за рецидиве агресивног мешања у кризне ситуацијаме, покушаје да се дејствује заобилазећи општеприхваћене међународно-правне норме и принципе.

          У савременој међународној ситуацији посебан значај има јачање позитивног, обједињеног дневног реда међународне заједнице, обезбеђивање владавине права и демократских начела у међународним односима. Свеобухватна и дугорочна решења постојећих конфликата могу бити нађена само мирним путем и политичким дијалогом.

          Ослонац конструкције међународних односа и равноправне међународне сарадње остаје Организација Уједињених Нација. УН располажу јединственом легитимитетом који је неопходан у овлашћењима за адекватно реаговање на најразноврсније савремене изазове и претње. Управо УН треба да наставе обезбеђивање политичког, правног и моралног лидерства у борби са глобалним изазовима, треба да установе праведне принципе и стандарде интеракције, да контролишу њихово извршење, да пружају неопходну помоћ и подршку земљама које за тим имају потребу.

          Подржавамо напоре за продубљавање сарадње између ОДКБ и УН у складу са главом VIII Повеље УН, укључујући област мировних мисија. Посебно истичемо значај развоја односа ОДКБ са другим међународним и регионалним организацијама.

          Нераскидиву карактеристику садашње етапе развоја међународних односа представља раст утицаја регионалних организација. Уверени смо да у савременом свету ефикасан рад регионалних структура постаје важан елемент у изградњи нове глобалне архитектуре. Свој допринос тим процесима дају интеграциона удружења и организације које раде на простору Заједнице Независних Држава.

          Организација Договора о колективној безбедности представља кључни инструмент обезбеђивања безбедности и стабилности у зони њене одговорености.

          У години када обележавамо 20 година од настанка Договора о колективној безбедности и 10 година од формирања ОДКБ - потврђујемо своју приврженост циљевима и принципима Договора о колективној безбедности, спремност да и даље развијамо и продубљујемо мултирлатералне савезничке односе у спољнополитичкој, војној и војно-техничкој области, као и у области борбе са транснационалним изазовима и претњама безбедности и стабилности.

          Залажемно се за јачање мултилатералних механизама у области разоружавања, неширења и контроле наоружања. Међу приоритетне теме сврставамо обезбеђивање једнаке и недељиве безбедности за све државе као услов за даље кретање путем нуклеарног разоружавања и јачања режима неширења, подршке процесу оснивања зона без оружја за масовно уништење, у разним регионима света, проблематику презентације и поштовања гаранција безбедности.

          Потврђујемо своју чврсту подршку Споразуму о неширењу нуклеарног оружја и поздрављамо мултилатералне напоре за његово јачање и у оквиру започетог новог процеса у 2012. години за разматрање дејства Споразума. Залажемо се за јачање гаранција Међународне агенције за атомску енергију као и да  Анекс допунског протокола Међународне агенције за атомску енергију о гаранцијама постане универзалан.

          Важан корак у процесима нуклеарног разоружања и јачања режима неширења треба да буде: хитно ступање на снагу Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних проба (ССЗНП) на Конференцији за разоружање преговора о изради Споразума о забрани производње фисионог материјала који се користи за нуклеарно оружје, оснивање зона без нуклеарног оружја.

          Са задовољством истичемо ступање на снагу Споразума о зони без нуклеарног оружја у Централној азији који је донет 21. марта 2009. године и подвлачимо улогу ове зоне у јачању режима неширења нуклеарног оружја, као и подстицања сарадње у мурољубивом коришћењу нуклеарне енергије и еколошке рехабилитације територија које су контаминиране радиацијом.

          Уверени смо да ће предстојеће формирање зоне без оружја за масовно уништење и средстава њихове испоруке на Блиски Исток, омогућити комплексно решење питања јачања режима неширења нуклеарног оружја и допринети обнови поверења међу суседима у региону и успоставити мир и сарадњу. У вези са тим поздрављамо одржавање, у овој години, Конференције о питањима изградње поверења на Блиском истоку уз учешће свих држава региона.

          Потврђујемо безусловну подршку међународним режимима забране биолошког, токсичког и хемијског оружја. Разматрамо их као неотуђиве и ефикасне елементе система међународне безбедности.

          Развој партнерских веза са Североатланским пактом (НАТО) разматрамо као важан елемент јачања међународне и регионалне безбедности, повећања узајамног поверења, транспарентности и предвидљивости.

          Изражавамо спремност да предузмемо заједничке напоре са земљама НАТО, пре свега у политичко-дипломатској сфери, у циљу борбе са ширењем балистичких ракета на основу усаглашеног разумевања савремених изазова и претњи уз узајамно одустајање од покушаја да се сопствена безбедност обезведи на рачун безбедности других.

          Поново потврђујемо да једнострано постављање стратешких система противракетне одбране једне државе или групе држава без узимања у обзир законских интереса других држава и без давања последњим правно обавезујућих гаранција, може нанети штету међународној безбедности и стратешкој стабилности у Европи и свету у целини.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари