Меркелова у Дубровнику обећала Србији да ће „једног дана” - ако буде добра - бити у ЕУ

ПОСЕБНО ПОХВАЛИЛА НАПРЕДАК У ПРЕГОВОРИМА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ,

АЛИ УПОЗОРИЛА ДА СЕ ТАЈ ПУТ МОРА НАСТАВИТИ

Ангела Меркел у Дубровнику

  • Немачка канцеларка указала да постоји фонд ЕУ за приближавање, чији буџет у периоду од 2014.- 2020. износи 11,7 милијарди евра, а који може бити коришћен и за финансирање инфраструктурних пројеката

        НЕМАЧКА канцеларка Ангела Меркел данас је у Дубровнику, похваливши посебно напредак у преговорима Београда и Приштине, рекла да се тај пут мора наставити.

        Она је, на конференцији за штампу, по завршетку састанка лидера процеса „Брдо-Бриони“, рекла да је јасно да су Београд и Приштина направили важан напредак, и истакла да ће приступни преговори са Београдом бити вођени уз очекивање да процес Београда и Приштине буде настављен.

        Меркелова је нагласила да су обе стране имале више користи од компромиса и да тај пут буде настављен.

        Немачка канцеларка је већ у свом обраћању, на почетку скупа, имала речи хвале за Бриселски договор.

        Такође је поновила да Немачка подржава регион и да се та подршка огледа и у томе да све државе имају европску перспективу, и да ће једног дана завршити процес чланством у ЕУ.

        „Да то нису само речи - показују примери Словеније и Хрватске“, објаснила је она истовремено подвукавши да почетак процеса приступања зависи од испуњавања услова.

        Меркел је казала да је на састанку у Дубровнику приметила жељу да се превазиђу постојећи проблеми. Процес „Брдо-Бриони“ је, према њеним речима, важан, јер земље региона разговарају о регионалним проблемима у чијем превазилажењу Немачка и ЕУ желе да пруже помоћ.

        Она је казала да је на овом скупу било речи о економској перспективи, али и политичким процесима, као и инфрастрктурним питањима.

        С тим у вези је указала да постоји фонд ЕУ за приближавање, чији буџет у периоду од 2014.- 2020. износи 11,7 милијарди евра, а који може бити коришћен и за финансирање инфраструктурних пројеката.

        Меркел је најавила да ће скуп у Берлину, 28. августа, бити прилика да се са премијерима и министрима разговара о детаљима пројеката, где су препреке и како их превазићи, додајући да грађани очекују реализацију, а не обећања.

        Председник Хрватске Иво Јосиповић, домаћин скупа, рекао је да је састанак одржан како би се расправљало о важним политичким питањима, пре свега јединству Европе и припадности југоистичне Европе Европи, али и о инфраструктури и енергетици.

        „Разговоре су обележила најважнија начела ЕУ, жеља за миром, стабилности, солидарности, сигурности, економском развоју, благостању.

        Жеља свих је да цела југоисточна Европа једног дана буде у ЕУ, наравно, онда када буду испуњени услови“, рекао је он додајући да ће он и његов совеначки колега Борут Пахор бити снажни заговорници европског пута региона.

        Оценивши да долазак Меркелове на скуп у Дубровник показује приврженост Немачке европском путу југоисточне Европе, Јосиповић је казао да је немачка политика принципијелна.

        „Када смо ми били на преговарачком путу, Немачка и друге земље су инсистирале на високим критеријумима. Чинило се да је то било добро за нас. Током преговора смо постали боље друстсво. Видљива је разлика између Хрватске данас од оне пре десетак година“, поручио је хрватски председник, додајући да Загреб подржава високе стандарде, али је спреман, заједно са Немачком да помогне суседе у њиховом испуњавању.

        Јосиповић је казао да су учесници скупа подржали предстојећу донаторску конференцију уз наду да ће бити успешна.

        Он се осврнуо и на младе казавши да је криза понајвише погодила омладину, те да су потребне реформе образовања, отварања нових радних места и мобилност. Као заједнички именитељ скупа јесте да је неопходно радити на поспешивању инфраструктуре, посебно путне и енергетске.

        С тим у вези је казао да је на скупу било речи о железничком правцу Минхен-Истанбул, као и Јадранско-јонском аутопуту, али и потреби усаглашавања енергетском политиком у оквиру политике ЕУ.

        На скупу је било речи о Украјини, а Јосиповић је казао да однос према Украјини и Русији мора бити избалансиран, а Меркелова је подсетила да „процес приближавања Унији садржи и покушај да се има заједничка позиција у спољној политици“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари