Меркел и Саркози нуде еврозони нови уговор са суровим „златним правилом“
ЛИДЕРИ НЕМАЧКЕ И ФРАНЦУСКЕ ДОГОВОРИЛИ ПЛАН
ЗА СПАСАВАЊЕ ЕВРА И ЕВРОЗОНЕ
- После двочасовних разговора у Паризу, лидери две државе предложили су нови уговор којим би државама еврозоне била уведена строга фискална дисциплина
- Берлин и Париз објавили да нови уговор могу потписати све чланице Европске уније, али да су спремни да прихвате потписивање уговора само са чланицама еврозоне
- Европски суд правде ће убудуће моћи да прогласи да је буџет неке државе није у сагласности са такозваним „златним правилом“, које подразумева да буџетски дефицит не може да буде већи од три одсто БДП, али неће моћи да „поништи“ буџет те државе, што је Меркел раније тражила
- Немачка је подржала и захтев Француске да приватни кредитори убудуће неће моћи да буду приморани да прихвате отпис дуговања чланицама еврозоне, као што су морали да ураде у случају Грчке
ПАРИЗ, (ФоНет) - Председник Француске Никола Саркози и немачка канцеларка Ангела Меркел представили су нацрт споразума који би требало да спаси евро, до којег су дошли обостраним компромисом и одустајањем обе државе од неких својих захтева.
После двочасовних разговора у Паризу, лидери две државе предложили су нови уговор којим би државама еврозоне била уведена строга фискална дисциплина. Очекује се да би то требало да врати поверење инвеститора у тренутно презадужене државе са заједничком валутом.
Саркози и Меркел су истакли да би волели да нови уговор потпишу све чланице Европске уније, али су спремни да прихвате потписивање уговора само са чланицама еврозоне.
„У сваком случају, добродошла је свака држава која жели да нам се придружи“, рекао је Саркози, преноси ДПА.
Немачка је инсистирала да Европски суд правде добије овлашћења да кажњава државе које би прекршиле уговор и не би држале буџетски дефицит под контролом, али је Меркел ублажила тај став.
Према њеним речима, суд ће убудуће моћи да прогласи да је буџет неке државе у сагласности са такозваним „златним правилом“, које подразумева да буџетски дефицит не може да буде већи од три одсто БДП.
Уколико суд, међутим, утврди да то није случај, неће моћи да „поништи“ буџет те државе, што је Меркел раније тражила.
Немачка је подржала и захтев Француске да приватни кредитори убудуће неће моћи да буду приморани да прихвате отпис дуговања чланицама еврозоне, као што су морали да ураде у случају Грчке.
Према речима Меркел, случај Грчке је изузетак и то више неће моћи да се примени ни на једну другу државу.
Саркози је, с друге стране, подржао Меркел у њеном супротстављању еврообвезницама, јер би то довело до парадоксалне ситуације да Немачка на те дугорочне хартије од вредности плаћа исту камату као, на пример, Грчка.
„Еврообвезнице ни на који нечин не могу да реше садашњу кризу еврозоне“, рекао је Саркози.
Саркози и Меркел су се сложили да самити држава еврозоне треба да се одржавају сваког месеца, „све док траје криза евра“.
Усаглашен план, Саркози и Меркел ће у среду изложити председнику Савета Европе Херману Ван Ромпују.