Медведев и Обама подржали Ананову мисију у Сирији
СУСРЕТ РУСКОГ И АМЕРИЧКОГ ПРЕДСЕДНИКА
ЗА ВРЕМЕ САМИТА О АТОМСКОЈ БЕЗБЕДНОСТИ У СЕУЛУ
- Два председника признала да су разлике поводом америчке ПРО у Европи остале, али су најавили консултације „техничких специјалиста о техничким питањима“
- Москва и Вашингтон ће заједнички сигнализирати Северној Кореји да је неопходно да се суздржи од планираног лансирања сателита, односно балистичке ракете
- Обама најавио преговоре са Техераном „у формату 5+1“ и истакао: „О томе ће бити објављено у најскорије време. Желимо да Иран испуни своје међународне обавезе, да развија атомску енергетику али без атомског оружја. Ми желимо да се Иран врати у међународну заједницу“
- Медведев је оценио да су руско-амерички односи током протекле три године „били најбољи у последњој деценији“. А Барак Обама је био нешто суздржанији, оценивши: „Те три године су заиста биле продуктивне“
РУСИЈА и САД остају на досадашњим позицијама поводом америчке противракетне одбране у Европи - саопштио је Дмитриј медведев после сусрета са америчким колегом Бараком Обамом за време самита о атомској безбедности у Сеулу.
Врата за компромис и договор, указао је Медведев, ипак још нису затворена. Зато ће уследити сусрети „специјалних техничких експерата“. Још је могуће доћи до избалансираног решења које би задовољило и Вашингтон и Москву.
И Обама је потврдио да за који дан почиње рад тимова „техничких специјалиста о техничким питањима“. Он је оценио да „поводом противракетне одбране предстоји још велики посао“.
Медведев је, иначе, оценио да су руско-амерички односи током последње три године „били најбољи у последњој деценији“. А Барак Обама је био нешто суздржанији, оценивши: „Те три године су заиста биле продуктивне“.
Оба председника су - према очекивањима - подржала сиријску мисију Кофија Анана.
„И Москва и Вашингтон ће подржати Ананове напоре да дође до комуникације међу различитим снагама које делују у Сирији“ - изјавио је руски председник.
Обама је прво указао да међу САД и Русијом последњих месеци постоје поводом Сирије озбиљне разлике, па нагласио:
„Упркос свему, сложили смо се да подржимо Ананову мисију јер он покушава и да заустави крвопролиће у Сирији и да предложи механизам који би сиријском народу омогућио за има заиста легитимну владу и своје легитимне представнике у парламенту“.
Медведев је, после Обамине реплике, упозорио да је најважније не дозволити грађански рат у Сирији и помоћи да Ананнова мисија доведе до дијалога међу Сиријциима.
Као што се и могло очекивати, амерички и руски председник су разговарали и о „иранском атомском програму“ и о ситуацији у Авганистану. Обама је најавио преговоре са Техераном „у формату 5+1“ и истакао: „О томе ће бити објављено у најскорије време. Желимо да Иран ипуни своје међународне обавезе, да развија атомску енергетику али без атомског оружја. Ми желимо да се Иран врати у међународну заједницу“.
Обама је још открио: да се са Медведевом договрио да Москва и Вашингтон заједнички сигнализирају Северној Кореји да је „неопходно да се суздржи од планираног лансирања сателита, односно балистичке ракете јер би тиме нарушила резолуцију Савета безбедности УН“.