Лукашенко забранио отпуштања радника у фабрикама које се модернизују

ИСТОВРЕМЕНО ЈЕ - ПРИВРЕМЕНО - СУСПЕНДОВАО И ПРАВО ЗАПОСЛЕНИХ

ДА САМИ ДАЈУ ОТКАЗ И НАПУСТЕ ФАБРИКУ

Александар Лукашенко

  • Лидер белоруског независног синдиката Генадиј Фединич:„То је противзаконито. То подсећа на ратно стање кад радници не могу да напуштају фабрике. Зар смо дошли до ратног стања? Људима треба повећати плате, макар до 800 америчких долара. Онда ћемо имати редове за посао“

        БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко повукао је потез који би „бацио у транс“ бар половину запослених у Србији: потписао је декрет који раднике осам фабрика древне индустрије лишава права да дају отказ! Али: и руководства тих фабрика да било кога отпусте против његове воље.

       Мера је привремена и биће на снази док се не заврши модернизација производње у тим фабрикама.

       У Србији и свим сличним земљама, „модернизација“ је била синоним за масовна отпуштања са посла. Лукашенко је - као што се види - одлучио да његовој земљи то не буде гвоздени закон на штету народа. Упркос томе, његови противници су затрубили: „Белорусија уводи делимично кметство“.

       Лукашенко је своју намеру саопштио у дрвопрерађивачкој фабрици у Борисову. То је једна од осам фабрика у земљи из те гране индустрије која се модернизује. У њој и фабрикама у Ивацевичима, Витебску, Гомељу, Мостима, Речци, Могиљову и Мозирју ради око 10 хиљада људи.

       Сврха модернизације је да све те фабрике почну да доносе профит. Међутим, до сада је у рад успешно пуштена само фабрика у Ивацевичима.

       „Декрет ће до завршетка модернизације и реконструкције ових предузећа забранити отпуштање радника. Додуше, ни радник неће моћи да да отказ без дозволе руководиоца. Ако добије такву дозволу - нека иде, ако га не пусте - мора да ради. Ако прекрши радну дисциплину - на принудни рад. Ако је дао отказ - на принудни рад и да овде ради“ - рекао је Лукашенко и додао: „Категорички ћемо забранити било какве отказе од 1. децембра“.

       За оне који ипак буду инсистирали да напусте радно место излаз је један: да то право остваре преко губернатора своје области.

       „Коначну одлуку треба да донесе губернарор. Међутим, категорички и принципијелно радник, запослени и руководилац не смеју да дају отказ до завршетка модернизације. Знајте: због овога ће нас још више критиковати за „диктатуру“, оптуживаће нас да терамо људе и да им забрањујемо да дају отказ“ - упозорио је Лукашенко.

       У белоруској дрвној индустрији су тешки услови рада, а плате ниске (око 300 америчких долара - што је мање од просечних у земљи.

       Према белоруском Закону о раду, између радника и послодаваца потписује се или радни споразум или уговор о раду. По том закону, могуће је дати отказ по ком је радник дужан да отказ најави месец дана раније. Ако је потписао Уговор о раду, запослени мора да ради до истека уговора. Закон предвиђа потписивање Уговора о раду само до пет година.

       Лидер белоруског независног синдикалног покрета Генадиј Фединич на декрет је одреаговао овако:

       „То је противзаконито. То подсећа на ратно стање кад радници не могу да напуштају фабрике, а мењани су само руководиоци. Зар смо дошли до ратног стања? Људима треба повећати плате, макар до 800 америчких долара. Онда ћемо имати редове за посао. Руководство земље жели да модернизује фабрике на рачун ограничених буџетских средстава и на рачун људи од којих праве таоце. То ће се завршити веома тужно“.

       Могућност увођења принудног рада дозвољена је у изнимним ситуацијама белоруском уставу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари