ЛОН СНОУДЕН: Надам се да ће Едвард остати да живи у Русији, овде је најбезбеднији
ОТАЦ БИВШЕГ АНАЛИТИЧАРА CIA И NSA
КОНАЧНО ДОПУТОВАО У МОСКВУ - НА ВИЂЕЊЕ СА СИНОМ
Кучерен и Сноуден на московском аеродрому Шереметјево-2
- Захвалан сам Путину и руском народу. Не знам чиме ће се Едвард даље бавити, али је најважније то што је у Русији која је једно од малог броја места на Земљи где је он у сигурности - рекао је Сноуденов отац одмах по слетању на аеродром Шереметјево-2
- Москви је величанствен град. Желео бих да је разгледам, али и да посетим друга места по Русији. Изучавао сам историју Русије - додао је - и надам се да ћу имати прилике да је пропутујем
- Едвардов московски адвокат Анатолиј КУЧЕРЕНА: „Када смо кренули са аеродрома, пратило нас је пет аутомобила. Не знамо ко је то био. То је било прилично узнемирујуће, посебно за Едвардовог оца. Јер, кад год смо се ми заустављали - и „пратња“ се заустављала
- Сноуден млађи већ увелико учи руски и има више понуда за добро плаћен посао у Русији
ОТАЦ бившег сарадника CIA и NSA Едварда Сноудена - Лон Сноуден - коначно је допутовао у Русију да се види са сином.
Одмах по слетању на московски аеродром Шереметјево-2 дао је интервју телевизији Русија 24.
Водитељка је Лона Сноудена прво питала: да ли је Едвард у Москви на шта је он - сасвим очекивано - узвратио да не може да одговори на то питање јер не зна
Нагласивши да је сина последњи пут видео почетком априла, па додао: „Веома волим свог сина и веома сам захвалан господину Кучерени (Анатолиј Кучерена, московски адвокат Едварда Сноудена) на позиву да дођем у Русију са наром да ћу видети сина. Господин Кучерена је саставио план мог боравка и придржаваћу се његових савета“
Замољен да нешто каже о својим плановима док је у Москви, Лон је рекао: „Не могу да говорим о плановима док сам у Русији. Боравићу у Москви која је величанствен град. Желео бих да је разгледам, али и да посетим друга места по Русији. Изучавао сам историју Русије и надам се да ћу имати прилике да путујем Русијом. Међутим, с обзиром на околности, господин Кучерена ће донети ту одлуку“.
Сноуден старији је о будућности свога светски познатог и прогоњеног сина рекао оволико: „Надам се да ће Едвард остати да живи овде, у Русији. Радујем се што је у Русији добио привремено уточиште. За то сам веома захвалан Путину и руском народу. Не знам чиме ће се Едвард даље бавити, али је најважније то што је у Русији која је једно од малог броја места на Земљи где је он у сигурности“.
Лон Сноуден није крио да је усхићен што је у Русији у којој се - како је нагласио - и сам осећа „савршено безбедно и веома комфорно и пријатно“
Кучерена је, иначе, открио неке, у најмању руку, занимљиве околности Сноуденовог доласка у Москву и првих сати боравка у главном граду Русије.
„Када смо кренули са аеродрома, пратило нас је пет аутомобила. Не знамо ко је то био. То је било прилично узнемирујуће, посебно за Едвардовог оца. Јер, кад год смо се ми заустављали - и „пратња“ се заустављала“.
Он је указао да Сноуден не преговара са другим земљама о могућем азилу.
Истовремено је потврдио да страни продуценти практички свакодневно предлажу бившем аналитичару америчких специјалних служби да се о њему сниме филм.
„Сваки дан зову. Амерички, енглески и многи европски продуценти. Едвардова прича је свима интересантна“ - рекао је Кучерена.
Кучерена је поновио да Сноуден млађи не тражи азил у било којој другој земљи.
„Едвард има једногодишњи азил у Русији и он живи у Русији, а привремени азил му може бити даље продужаван. Уколико би напустио Русију - изгубио би уточиште које овде има“.
Кучерена је саопштио и да САД досад нису упутиле никакав захтев Русији да изручи Сноудена. Притом је подвукао: да су САД и даље опасност за његовог клијента.
Откривши да се са клијентом среће кад год је потребно и кад то његов штићеник пожели, Кучерена је изјавио: „Едвард већ има доста понуда за посао. Убеђен сам да ће он себи наћи добро плаћен посао. Једино што он још није решио: да ли ће се даље бавити IT-технологијама или јавним деловањем у сфери заштите људских права и слобода“.
Према његовим речима, Сноуден са успехом учи руски језик.
„Поклонио сам му - додао је - више књига, укључујући и нека дела Достојевског. Њему је једино жао што нема могућност да више путује“.
Кучерена је јавности пренео и Сноуденов став поводом номинације за ЕУ-награду „Сахаров“:
„Едвард је вест о номинацији примио мирно. Његова намера је била да грађанима САД открије очи на непочинства америчке владе. Он притом уопште није размишљао ни о наградама ни о новцу. Све што је урадио он је урадио из дубоког убеђења“.