Љубљански одбија „тест на очинство“, Мариборски дозволио пљачку милиона евра

НАДБИСКУПСКИ СКАНДАЛИ У КАТОЛИЧКОЈ ЦРКВИ У СЛОВЕНИЈИ

  • Уз остало, сумња се да је пензионисани мариборски надбискуп  Франц Крамбергер омогућио економу набискупије да са директорком грађевинског предузећа Веград склопи лажни уговор о обнови дворца Бетнава, у власништву Цркве - на основу којег су, уз издавање фиктивних докумената о извршеном плаћању, из европских фондова извукли додатних 1,8 милиона евра

          БИВШЕМ надбискупу мариборском Францу Крамбергеру и бившем надбискупу љубљанском Алојзију Урану Ватикан је одузео бискупске палице и прстенове, па мисе могу служити само у манастиру. Обојица су збачена и из  Словеначке бискупске конференције (СБК).

          Према информацијама анонимних словеначких свештеника који су имали прилике да виде допис из Ватикана, Уран је кажњен због „моралних разлога” који нису наведени, али љубљански Дневник пише да је, према неслужбеним информацијама - за које Црква тврди да су „гласине и блаћење” - Уран 2009. заправо пензионисан због спора с Ватиканом који је захтевао да пристане на захтев за тестирање на очинство.

          Наиме, према непотврђеним информацијама, постоји могућност да надбискуп има децу.

          Бивши надбискуп мариборски, Франц Крамбергер, је пак кажњен због „објективне одговорности” за финансијски колапс Мариборске надбискупије. Пре свега због тога што је поклонио претерано поверење надбискупијским финансистима на челу са свештеником Мирком Крашовцем, који је 25 година био главни економ Мариборске надбискупије.

          Осим што је та „екипа“ улагала црквени новац у своје инвестиционе фондове Звон Ена и Звон Два - који су недавно прогласили свој банкрот и иза себе банкама, предузећима и малим деоничарима оставили дугове од више стотина милиона евра - против бившег главног економа Мариборске надбискупије цељски су криминалисти прошле недеље и формално поднели кривичну пријаву због финансијских малверзација.

          Уз остало, сумња се да је Крашовец с директорком грађевинског предузећа Веград склопио лажни уговор о обнови дворца Бетнава, у власништву Цркве - на основу којег су, уз издавање фиктивних докумената о извршеном плаћању, из европских фондова извукли додатних 1,8 милиона евра.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари