ЉУБЉАНА: „Не треба нам нова влада, већ револуционарне промене”
ОКО 5.000 ЉУДИ У ЉУБЉАНИ ТРАЖИЛО ОСТАВКЕ ПОЛИТИЧАРА
И СОПСТВЕНО УДРУЖИВАЊЕ У ПОЛИТИЧКУ СТРАНКУ
- На протесту на Конгресном тргу чуло се: „Нећемо дозволити различитим партијама, цркви или представницима капитала да нама манипулишу. Можемо да размишљамо сопственим главама”
- Кад су се учесници шетње приближили згради суда, импровизовали су суђење тајкунима и корумпираним политичарима, на којем је већем броју банкара, менаџера и политичара - међу којима су се нашли градоначелник Љубљане Зоран Јанковић и одлазећи премијер Јанез Јанша - изречена пресуда „крив је”
„ЧЕТВРТИ словеначки устанак“ - као ни претходна три - није био ни довољно масован нити устанак - али је ипак у центру Љубљане окупио око 5.000 људи који су демонстрирали противу против владајућих политичких елита, од којих су затржили да поднесу оставке.
Истовремено су, попут Бугара, за народ затражили више гласа у политици.
Протест је одржан на Конгресном тргу, а различити говорници су у име демонстраната изражавали незадовољство због капитализма, крађе државне својине и неједнакости пред законом.
Чули су се у најављени позиви организаторима и учесницима „свесловеначког устанка” да се удруже у политичку партију и тако супротставе осталим словеначким странкама на наредним изборима.
Демонстранти су поновили да нису оријентисани ни левичарски ни десничарски и да је оно што их све уједињује „борба против корупције, похлепности и насиља”.
„Нећемо дозволити различитим партијама, цркви или представницима капитала да нама манипулишу. Можемо да размишљамо сопственим главама”, узвикивали су говорници.
Поједини говорници су затражили потпуну промену система у Словенији, наводећи да нова влада или ванредни избори неће променити ништа.
Демонстранти су са Конгресног трга кренули у шетњу центром Љубљане, идући за камионом са импровизованом бином на којој су наступали познати словеначки бендови и извођачи.
Учесници протеста су носили и огроман плакат са натписом „Не треба нам нова влада, већ револуционарне промене”.
На другом плакату је било исписано и 100 имена словеначких политичара и бизнисмена, међу којима се нашла и мандатарка за састав нове владе Аленка Братушек, коју су поједини демонстранти оптужили да земљу води у пропаст.
Када су се учесници шетње приближили згради суда, импровизовали су суђење тајкунима и корумпираним политичарима, на којем је већем броју банкара, менаџера и политичара - међу којима су се нашли градоначелник Љубљане Зоран Јанковић и одлазећи премијер Јанез Јанша - изречена пресуда „крив је”.
За сада није дошло до већих инцидената, а полиција је једино ухапсила једну особу која није желела да јој преда виле које је носила.
Као и претходни протести и данашњи је био пропраћен скупом „Протестивал” на којем су се окупили словеначки уметници како би исказали незадовољство политичким елитама.
На данашњем протесту се, међутим, окупило знатно мање људи него на претходном, када је 8. фебруара на улице Љубљане изашло 20.000 грађана.
Према проценама полиције, 21. децембра, на првом „свесловеначком устанку” у Љубљани се окупило око 5.000 особа, а на другом, 11. јануара око 8.000.
Према речима организатора протеста, иако је испуњен један од првих захтева демонстраната, а то је оставка владе премијера Јанеза Јанше, грађани ће наставити да се окупљају јер захтевају оставке других припадника корумпиране политичке елите и одржавање ванредних избора.